Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek o Charlie Chaplin

charlie chaplin

Charles Spencer Chaplin szerzej znany jako komik Charlie Chaplin, był legendą kina niemego. Jego wkład w rozwój przemysłu filmowego nie ograniczał się tylko do aktorstwa, był on także hollywoodzkim reżyserem, producentem, scenarzystą, a w późniejszych latach także kompozytorem muzyki do swoich filmów.

1. Chaplin urodził się w Londynie w 1889 roku i już w wieku 5 lat zadebiutował przed publicznością, zastępując na scenie Sali muzycznej swoją chorą matkę. Nie tylko śpiewał, za co publiczność nagrodziła go monetami, ale także rozśmieszał zgromadzonych ogłaszając, że najpierw pozbiera pieniądze a dopiero potem będzie kontynuować występ.

2. W większości swoich filmów Charlie Chaplin grał tą samą postać. Przed swoim drugim filmem przybył do pracy w studiu filmowym Keystone ubrany w obcisły płaszcz, workowate spodnie i mały melonik. Na jego twarzy zaś znajdował się charakterystyczny wąsik. Tak ucharakteryzowany przechadzał się po studiu aż został zauważony przez szefa Keystone, który wielce rozbawiony powiedział mu, że w swoim następnym filmie musi wystąpić dokładnie w tym przebraniu. Tak zwana postać Little Trump zyskała ogromną popularność i stała się ekranową tożsamością Chaplina na następne dwie dekady.

3. W 1915 roku Chaplin wziął udział w konkursie na najlepszego sobowtóra Charliego Chaplina. Ostatecznie zajął dopiero trzecie miejsce. Nikt z jurorów, ani z publiczności nie zauważył, że mają do czynienia z prawdziwym aktorem.

4. W bardzo krótkim czasie Chaplin został milionerem. W 1914 r. po podpisaniu umowy z Mutual Film Corporation opiewającej na 670 000 dolarów rocznie, zarabiał więcej niż prezydent Stanów Zjednoczonych, z jego zarobkami wynoszącymi 75 000 dolarów rocznie.

5. W swojej karierze Charlie Chaplin otrzymał trzy Oscary. Dwa z nich były Nagrodami Honorowymi (1929 oraz 1972), trzeci zaś otrzymał za ścieżkę dźwiękową do filmu „Światła rampy” w 1973 r. Dźwięk w filmie zrewolucjonizował to medium.

6. Charlie Chaplin był jednym z filmowców, który zaciekle sprzeciwiał się wprowadzeniu dialogów w jego filmach. Większość jego komedii oparta była na pantomimie, więc dźwięk Charlie uważał za zbędny.

7. W życiu prywatnym Charlie Chaplin miał 4 młodsze od siebie żony i 11 dzieci. Swoją ostatnią żonę, osiemnastoletnią Oonę O’Neill poślubił w wieku 54 lat. Mimo różnicy wiekowej i wcześniejszych burzliwych związków małżeństwo to przetrwało do śmierci  Wspólnie doczekali się ośmiu z 11 dzieci Chaplina.

8. Aktor był błękitnooki. Widzowie czarno – białych filmów z Chaplinem byli w większości przekonani, że miał on brązowe oczy.

9. Rosyjska astronom Ludmiła Karaczkina, odkrywczyni ponad 100 planetoid, nazwała w 1981 r. jedną z nich na cześć legendarnego komika: 3623 Chaplin.

10. Charlie Chaplin zmarł w 1977 r. w wieku 88 lat. Kilka miesięcy później trumna z jego ciałem została skradziona, a złodzieje zażądali od wdowy po zmarłym aktorze kwoty 600 000 dolarów za zwrócenie ciała. Ostatecznie złodzieje zostali złapani, a ciało Chaplina ponownie zostało pochowane na cmentarzu, tym razem trumnę zabetonowano aby mieć pewność, że podobna sytuacja nigdy się nie powtórzy.