Ciekawostki

13 interesujących ciekawostek o Krzysztofie Pendereckim

Krzysztof Penderecki
źródło: Adam Kumiszcza / Wikipedia

W Polsce mieliśmy wielu wybitnych pisarzy, naukowców, malarzy czy kompozytorów. O wielu ważnych historycznych postaciach uczymy się w szkole na różnych lekcjach. Dziś warto wspomnieć o jednym z współczesnych kompozytorze, wybitny, utalentowany człowiek, który niestety odszedł z tego świata w 2020 roku- Krzysztof Penderecki.

A czy wiesz, że:

1. Krzysztof Penderecki urodził się w 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Jego pochodzenie ze strony ojca (a dokładnie po babce ) – ormiańskie, zaś ze strony matki- niemieckie. Jego rodzina miała tradycje artystyczne, zarówno ojciec jak i dziadek Pendereckiego byli muzykami.

2. Mając 6 lat Krzysztof Penderecki uczył się grać na fortepianie, jednak naukę przerwał. Po zakończeniu II wojny światowej zaczął uczyć się gry na skrzypcach.

3. Studia obywał w latach 1955-1958, studiował w klasie Artura Malawskiego- dyrygenta, kompozytora i pedagoga.

4. W 1959 roku jako 28-letni nieznany nikomu kompozytor, podczas II konkursu Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich zdobył wszystkie pierwsze trzy nagrody.

5. W wieku 21 lat poślubił swoją koleżankę ze szkoły średniej, niestety małżeństwo się rozpadło. Jednakże para doczekała się córki Beaty, która ukończyła Akademię Muzyczną, oraz jest dziennikarką Polskiego Radia w Krakowie.

6. Krzysztof Penderecki jest Kawalerem Orderu Orła Białego, odznaczony również wieloma innymi orderami, nie tylko polskimi, ale również włoskimi, finlandzkimi, austriackimi, francuskimi oraz wieloma innymi.

7. Otrzymał doktoraty honoris causa uniwersytetów między innymi w Madrycie, Indiany, Jagiellońskiego, Lipsku oraz wielu innych.

8. Fragmenty kompozycji Pendereckiego możemy usłyszeć w wielu produkcjach polskich jak i zagranicznych, np. w filmie Katyń w reż. Andrzeja Wajdy, czy w filmie „Lśnienie” reż. Stanley Kubrick

9. Druga żona Krzysztofa Pendereckiego to Elżbieta Penderecka z domu Solecka. Między nią a Krzysztofem było 14 lat różnicy. Jednak parze to nie przeszkadzało i w 1965 roku wzięli ślub. Elżbieta urodziła dwójkę dzieci: Łukasza oraz Dominikę. Łukasz ukończył cztery kierunki: psychologię, medycynę, zarządzanie i polonistykę, praktykował jako psychiatra. Dominika jest absolwentką filologi włoskiej.

10. Do Krzysztofa Pendereckiego zwrócił się osobiście sam Lech Wałęsa, prosząc o skomponowanie utworu, który będzie towarzyszył odsłonięciu pomnika upamiętniającego poległych robotników stoczni gdańskiej.

11. Penderecki był również rektorem przez 15 lat. Był również wykładowcą na PWSM.

12. Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku. Msza żałobna odbyła się 2 kwietnia 2020 roku. Niestety ze względu na pandemię COVID-19, uroczystości pogrzebowy odbyły się dwa lata po śmierci, przez ten czas urna z prochami kompozytora znajdowała się w bazylice św. Floriana. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 29 marca 2022 roku. Urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego spoczęła w Panteonie Narodowym w Krakowie.

13. Penderecki uważał, że sława go męczy i przeszkadza mu w komponowaniu. Jak twierdził nie miał czasu aby spokojnie usiąść i coś napisać, ponieważ codziennie był w innym miejscu.

Krzysztof Penderecki to wybitny kompozytor, pedagog muzyczny, dyrygent, który w swoim życiu osiągną niesamowicie dużo. Ponad 140 odznaczeń, ponad 35 uczelni nadało mu doktorat honoris causa, skomponował ogromną ilość utworów, które po dziś dzień chwytają za serce. Niestety, smutne jest to iż takich ludzi docenia się dopiero po ich odejściu. Kolejny wielki człowiek przeszedł do historii.