Ciekawostki

10 Najlepszych Atrakcji w Niedzicy

Zbiornik Sromowski i Niedzica. U góry Pieniny Spiskie: Hombark i Cisówka | Fot. Jerzy Opioła / Wikipedia

Niedzica to wieś w województwie małopolskim, którą można z ręką na sercu nazwać wsią letniskową. Każdego roku przybywa tu coraz więcej turystów, gdyż poza spokojem i bliskością natury znaleźć tu można liczne atrakcje. Przedstawiamy listę najlepszych atrakcji w Niedzicy.

1. Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy to budowla znana wcześniej jako Zamek Dunajec. Położony jest około 3 kilometry od Niedzicy nad Zalewem Czortyńskim. Za rok budowy uznaje się 1330. Była to gotycka warownia, której zadaniem była obrona północnej granicy Węgier, w której rękach była oficjalnie do końca II wojny światowej. Od 1949 roku zamkiem po dziś opiekuje się Stowarzyszenie Historyków Sztuki.

2. Zapora w Niedzicy

Zapora w Niedzicy to ziemno-betonowa zapora imienia Gabriela Narutowicza. Stawiana w latach 1976-1997 ma długość 400 metrów i około 50 metrów wysokości. Spiętrza Dunajec, a w wyniku tego powstała inna atrakcja – Zalew Czorsztyński. Dodatkowo atrakcją na zaporze jest wymalowany na niej obraz 3D.

3. Zalew Czorsztyński

Zalew Czorsztyński, zwany również Jeziorem Czorsztyńskim, to sztuczny zbiornik wodny rozciągający się między Niedzicą a Czorsztynem. Wokół jeziora udać się można na spacery, przejażdżki rowerowe czy też odpocząć podczas dłuższej wędrówki przez Pieniny.

4. Plaża nad Jeziorem Czorsztyńskim

Plaża nad Jeziorem Czorsztyńskim położona jest nieopodal zamku. Nie jest zbyt duża, stanowi jednak idealne miejsce na relaks i chwilę spokoju oraz możliwość skorzystania z kąpieli.

5. Spiska Kraina

W Niedzicy zlokalizowana jest Spiska Kraina – park rozrywki będący atrakcją dla całej rodziny. Jest tu Park Miniatur, jak również Park Linowy Żółty i Niebieski.

6. Przystań statków

Przystań statków nieopodal zamku Dunajec jest przystanią dla statków Halny, Harnaś i Biała Dama, które można oglądać naprawdę z niewielkiej odległości. Znajdują się tu również knajpka z olbrzymim tarasem oraz kafejka, jak też stoiska z regionalnymi wyrobami i oscypkami.

7. Polana Sosny

Polana Sosny – to uznana za najlepszą w województwie w 2013 roku stacja narciarska. Zlokalizowana jest około 2 kilometrów od centrum Niedzicy, nieopodal Jeziora Sromowieckiego.

8. Drewniany spichlerz

Drewniany spichlerz to zabytek pochodzący z XVIII wieku, który przetrwał do dziś w prawie nienaruszonym stanie, do czego przyczyniła się solidna budowa z bali – okrąglaków. Obecnie stanowi niewielkie muzeum i jest częścią zamku w Niedzicy.

9. Kąpielisko Zamajerz

Kąpielisko Zamajerz to idealna atrakcja dla osób, które chcą odpocząć po wycieczce w Zamku Czorsztyńskim. Wstęp jest bezpłatny.

10. Kościół świętego Bartłomieja Apostoła

Kościół świętego Bartłomieja Apostoła to kościół zbudowany – jak podają źródła – pod koniec XIV wieku. Obecnie pełni rolę kościoła parafialnego.