Ciekawostki

10 ciekawostek historycznych dla dzieci

historia

Historia potrafi nas czasem naprawdę zaskoczyć! Często okazuje się, że miejsce miały rzeczy, których nigdy byśmy się nie spodziewali. Poznaj 10 ciekawostek historycznych, które sprawią, że z pewnością będziesz zaskoczony.

1. Zombie naprawdę istniały!

Obecnie zombie kojarzy się tylko z filmami grozy. Okazuje się jednak, że w te potwory kiedyś naprawdę wierzono. Cały pomysł wywodzi się z Haiti, gdzie wierzono w magię Voodoo. Słowo „zombie” oznaczało dla nich demony czy ciała. Obecnie na Karaibach często dalej wierzy się w to, że zombie istnieją. Ludzie uważają, że człowiek może wstać z grobu, jeśli zechce tego czarownik. Będzie on mógł wykorzystać takiego truposza do jakichś niecnych celów. W większości świata jednak pozostają one w kinie.

2. Prawdziwy Wiedźmin

Andrzej Sapkowski nie wymyślił swoich historii o Wiedźminie. Inspirował się on tym, co faktycznie miało miejsce. Najpopularniejsza jest opowieść o stróżu, który pokonał potwora za pomocą igły i nitki. Na całym świecie istnieli kiedyś wiedźmini, którzy mieli za zadanie radzić sobie z potworami, które dokuczały danej okolicy. To, ile prawdy było w historiach o potworach pozostawiam już Tobie, ale mówi się często o tym, że kiedy Wiedźmin przychodził do danego domu, który poprosił go o pomoc, wszyscy domownicy wychodzili na zewnątrz. Rzekomo dało się słyszeć odgłosy walki.

3. Prawdziwa Gwiazda Śmierci

Zbuntowani niewolnicy z Haiti zbudowali ją, żeby bronić się przed wrogiem. Podobnie jak w filmie, Gwiazda Śmierci została wysadzona, jednak tym razem nie wykorzystano do tego laserów, a zwykłe kule armatnie. Do tej pory nie wiadomo czy stało się to celowo czy przypadkiem.

4. W przeszłości baliśmy się wampirów

Obecnie wiemy już, że wampiry są wyłącznie wymysłem popkultury, ale w przeszłości ludzie naprawdę się ich bali. Dlatego kiedy kogoś podejrzewano o bycie wampirem, po śmierci przebijano czaszkę tej osoby drewnianym kołkiem. Stąd też wzięła się historia o tym, że w ten sposób można pokonać wampira. Cała historia wzięła się od tego, że w przeszłości nie zawsze byliśmy w stanie ocenić czy człowiek faktycznie umarł. Jeśli tak nie było i zakopaliśmy go żywcem, zdarzało się, że odkopywał się on z grobu i straszył ludzi.

5. Merlin naprawdę istniał

Co prawda nie był prawdziwym czarodziejem, ale jednak to właśnie od niego wzięły się wszystkie opowieści. Oryginalny Merlin był inspiracją dla książkowego magika.

6. Wypchany wilkołak

W 1764 roku we Francji ludzie zaczęli ginąć i podejrzewano o to wilka lub wilkołaka. Żeby ratować ludzi, wezwano najlepszego francuskiego łowczego, który miał upolować bestię. Faktycznie po kilku dniach udało mu się znaleźć ogromnego wilka. W jego wnętrzu znaleziono kawałek czerwonej tkaniny, bo miało dowodzić, że zabił on człowieka. Bestię zabito, wypchano i wysłano na dwór królowej Marii Leszczyńskiej. Ta jeszcze przez wiele lat trzymała zwierzę jako ozdobę na swoim dworze. Zdjęcia można znaleźć w internecie. Pokazują one jak wielkie było to zwierze.

7. Oświęcim

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu faktycznie zbudowano już w 1917 roku. Miał wtedy służyć za miejsce pracy rolników. Dopiero później został on przekształcony w obóz koncentracyjny, który znamy i możemy zwiedzić dziś.

8. Średniowieczną Hiszpanią rządził Polak!

Prawdopodobnie, bo pewności nie mamy. Był to Mudżahid, czyli słowiański niewolnik. Mówi się o tym, że pochodził on właśnie z państwa rządzonego przez Mieszka I. Co za tym idzie, mógł on być Polakiem. W roki 1015 udało mu się przejąć władzę nad dzisiejszą Hiszpanią. Wychodzi na to, że w przeszłości Polak był królem Hiszpanii!

9. Wikingowie wcale nie nosili hełmów

No, przynajmniej nie rogatych. Mieli oni zwyczajne nakrycia głowy, o ile nosili jakiekolwiek. Okazuje się, że ten mit pojawił się w XIX wieku. Wzięło się to stąd, że znaleźliśmy rogate hełmy, które znajdowały się w miejscach, w których żyli Wikingowie. Niemniej jednak, pochodzą one z epoki brązu, kiedy Wikingowie jeszcze nie żyli. Nie ma więc możliwości, żeby nosili oni rogate hełmy. Jednak teraz pewnie zostanie już z nami przeświadczenie, że tak było.

10. Einstein prezydentem Izraela?

Einstein oczywiście nie był prezydentem Izraela, ale tylko dlatego, że się na to nie zgodził. Stało się to zaraz po śmierci poprzedniego i jednocześnie pierwszego w historii prezydenta tego kraju. Einstein odmówił i trzy lata później zmarł. Nie udałoby mu się więc dokończyć kadencji. Nie wiemy jaki był powód jego odmowy i niestety nie będziemy już mieli okazji, żeby się tego dowiedzieć. Być może Einstein wiedział, że niedługo umrze i nie chciał pozostawiać kraju bez prezydenta? Kto wie.