Ciekawostki

Lemury – Interesujące Ciekawostki dla dzieci

lemur

Każdy z nas kojarzy lemury chociażby dzięki słynnej postaci Króla Juliana z bajki Madagaskar. Są to zwierzęta, które przyciągają nas swoim urokiem i wzbudzają duże zainteresowanie wśród osób odwiedzających ogrody zoologiczne. Są to również bardzo ciekawe organizmy, o których chcielibyśmy wam więcej opowiedzieć. Przedstawimy zatem 10 ciekawostek na ich temat, aby poszerzyć waszą wiedzę o lemurach.

1. Jest to gatunek endemiczny żyjący naturalnie właśnie na Madagaskarze. Tak jak w animowanej bajce tak w życiu realnym właśnie tam możemy spotkać te zwierzęta na żywo.

2. Wśród lemurów możemy wyróżnić około 100 gatunków. Jest to jednak liczba obecna, ponieważ wciąć prowadzone są badania nad tą grupą zwierząt.

3. Nie są to duże zwierzęta, jednak ich rozmiar w dużej mierze zależy od gatunku. Możemy spotkać bardzo małe lemury, które ważą około 30 gramów oraz takie, których waga sięga nawet 9 kg.

4. Zazwyczaj lemury funkcjonują aktywnie nocą.

5. Cechą charakterystyczną jest ich kontrastowo ubarwione futro, a także bardzo duże oczy. Jednak mimo szerokiego pola widzenia, lemury maja bardzo słaby wzrok. Ciekawe jest również to, iż ich oczy świecą w ciemności.

6. Lemury są zwierzętami roślinożernymi. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że nie posiadają one górnych siekaczy.

7. Wyjątkowym elementem w budowie lemura jest obecność podjęzyka czyli sztywnej fałdy zlokalizowanej na dolnej części języka.

8. Jak już wspominaliśmy lemury mają bardzo słaby wzrok, jednak możemy je wyróżnić ze względu na dobrze rozwinięty węch.

9. Lemury żyją w niewielkich stadach. Warto jednak wspomnieć, że w odróżnieniu od większości gatunków, w których stadami rządzą samce w przypadku lemurów to właśnie samice dominują.

10. Lemury posiadają niezwykła umiejętność. Potrafią one spowolnić swoje procesy starzenia poprzez wykorzystanie hibernacji. Spowalniają one procesy życiowe i obniżają temperaturę ciała, dzięki czemu zużywają mniejszą ilość energii i są odporne na niesprzyjające warunki klimatyczne.
Bardzo wiele cech lemurów możemy zauważyć w trakcie oglądania wcześniej już wspominanej bajki Madagaskar.