Ciekawostki

Audi – Ciekawostki, Informacje i Fakty

audi

Historia Audi jest tak zagmatwana i uwikłana w rożne kombinacje własnościowe, ze dochodzenie do tego kiedy tak naprawdę powstało pierwsze auto jako Audi, może być przyczyną sporów. Dochodzenie co i jak trzeba zostawić pasjonatom motoryzacji niemieckiej. Przeczytaj interesujące ciekawostki, fakty i zaskakujące informacje o marce Audi.

1. Prawdziwym ojcem Audi był August Horch, założył on swoją fabrykę w 1909 roku.

2. Nazwa Audi pochodzi od łacińskiego znaczenia słowa Horch, według tej kombinacji Horch po łacinie znaczy Audi co w tłumaczeniu oznacza „słuchaj”

3. Do ciekawostek należy zaliczyć to, że pierwsze egzemplarze aut Audi miały kierownicę po prawej stronie. Taki układ był wzorowany na woźnicach powozów konnych, którzy trzymając lejce siedzieli po prawej stronie „kozła” woźnicy. Względy bezpieczeństwa związane z poprawą widoczności wpłynęły na to, że w roku 1921 wyprodukowano pierwszy model z kierownicą po lewej stronie. Było to Audi Typ K.

4. W 1938 Audi wykonało pierwszy w świecie test na wytrzymałość auta w przypadku wypadku. Na ich podstawie po raz pierwszy zaczęto analizować względy bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Były to pierwsze kroki w stronę dzisiejszych crash-testów

5. Jak to zwykle w wielu dziedzinach bywa tak i tu zapotrzebowanie na wymagania wojska przyczyniło się do powstania nowych rozwiązań związanych z napędem. Wojsko potrzebowało auto ze stałym napędem na 4 koła. Audi spełniło te oczekiwania, a zastosowane rozwiązania wojskowe przeniesiona do cywilnych samochodów. W taki sposób powstały pierwsze modele Audi Quattro wyprodukowane w 1980 roku.

6. Modele Audi w różnych wersjach z napędem na 4 koła spotkały się z szerokim uznaniem użytkowników. Od pamiętnego pierwszego egzemplarza do 2020 roku wyprodukowano ponad 8 milionów sztuk Audi z napędem Quattro.

7. Pierwsze modele Audi były samochodami otwartymi, bez dachu, na następne modele z nadwoziem cabrio w przypadku Audi przyszło czekać aż do 1991 roku.

8. Audi jako drugi w świecie po Porsche samochód został produkowany z blach ocynkowanych. Początek został zrobiony w 1085 roku.

9. Znaczek Audi w postaci 4 splecionych kół symbolizuje zjednoczone cztery marki motoryzacyjne Audi, DKW, Wanderer i Horch. Zjednoczenie miało miejsce w 1932 roku i przyjęło nazwę Auto Union.

10. Audi wchodzi w skład koncernu Volkswagena, podobnie jak Porsche. Unifikacja trzech różnych marek sprowadza się np. do tego, ze w wielu zwłaszcza starszych typach samochodów, można spotkać na korpusie silnika napis i oznaczenie Audi, Volkswagen i Porsche.