CiekawostkiPolska

Wieżyca – ciekawostki, informacje i fakty

Wieżyca

Wieżyca, najwyższy szczyt pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich. Ma wysokość prawie 328 m.n.p.m. Ciekawostki związanie z tym miejscem.

1. Wieżyca to przede wszystkim wieża widokowa. Wznosi się ona na szczycie wzgórza a jej wysokość to 35 metrów. Zbudowana została w całości ze stali. Aby dostać się na wieżę, trzeba przejść jednym z trzech szlaków pieszych. Z wieży rozciąga się okazały widok na Wzgórza Szymbarskie oraz jeziora tzw. Kółka Raduńskiego. Wieża nosi imię Jana Pawła II. Aby dostać się na górę, należy pokonać około 200 stopni. Koszt biletu wstępu na wieżę wynosi 10 zł.

2. Wieża powstała w 1997 roku.

3. Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem w północnej Polsce. 328 metrów wysokości pozwala na obserwację morza, ale jest to wyjątkowo trudne oraz musi być przeprowadzone w sprzyjających warunkach atmosferycznych.

4. Przez szczyt Wieżycy, prowadzi szlak turystyczny zwany Szlakiem Wzgórz Szymbarskich.

5. Całe wzniesienia, na którym znajduje się szczyt Wieżyca, objęte zostało krajobrazowym rezerwatem przyrody. Stało się to już w 1962 roku.

6. Na wieżycy, bez przerwy działają, udostępniając obraz do internetu, dwie kamery. Obraz z nich można w każdej chwili śledzić za pośrednictwem urządzenia z dostępem do sieci.

7. Niespodzianka dla zwiedzających Wieżycę, jest na pewno.. stok narciarski. Mało tego. Jest tu tez profesjonalny wyciąg. Miłośnicy nart, deski snowboardowej czy sanek, będą zachwyceni. Zwłaszcza że przygotowano kilka tras, co zdecydowanie wpływa na mniejsze zatłoczenie tras w sezonie.

8. Wieżyca jest częścią tzw. Szwajcarii Kaszubskiej. Kraina ta słynie z urokliwych krajobrazów, dających natchnienie poetom oraz malarzom. Poza wyjątkowo piękną przyrodą, można tu spotkać przemiłych ludzi i choć przez chwilę posłuchać języka kaszubskiego.

Wieżyca to bez wątpienia ewenement na skalę kraju. Gdzie jak gdzie, ale na pomorzu raczej nikt nie spodziewał się stoków narciarskich z profesjonalnym wyciągiem. Wzgórze to, to również doskonały punkt obserwacyjny. Widoki jakie oferuje wieża, to rozkosz dla oczu i podobnie jak dla malarzy czy poetów, natchnienie.