Ciekawostki

Neil Armstrong – Najlepsze ciekawostki, informacje i fakty

Bez względu na to, gdzie prywatne lub rządowe podróże kosmiczne mogą zabrać nas w przyszłości, astronauta NASA Neil Armstrong będzie pierwszym człowiekiem, który kiedykolwiek postawił stopę na twardym podłożu, poza naszą atmosferą.

Neil Armstrong urodził się 5 sierpnia 1930 roku na obrzeżach Wapakonety w stanie Ohio.

Neil Armstrong zmarł w Cincinnati w stanie Ohio 25 sierpnia 2012 r. po powikłaniach w trakcie operacji serca. Miał 82 lata, kiedy zmarł.

Zrobił „jeden mały krok” na księżycu 20 lipca 1969 roku i zainspirował pokolenia ambitnych ludzi do sięgania po gwiazdy.

Neil Alden Armstrong był amerykańskim astronautą i inżynierem lotnictwa, który jako pierwszy chodził po Księżycu. Był również pilotem testowym i profesorem uniwersyteckim.

Absolwent Purdue University, Armstrong studiował inżynierię lotniczą na studiach wyższych opłacanych przez marynarkę amerykańską w ramach planu Hollowaya.

Babcia Neila Armstronga powiedziała mu, aby rozejrzał się dookoła i nie wchodził na księżyc, jeśli „nie będzie to wyglądało dobrze”. Neil zgodził się, że nie będzie wychodzić w razie niebezpieczeństwa.

o wojnie ukończył studia licencjackie w Purdue i został pilotem testowym w National Advisory Committee for Aeronautics (NACA) High-Speed Flight Station w bazie sił powietrznych Edwards w Kalifornii.

Urodzony 5 sierpnia 1930 roku w Wapakoneta, Ohio, Armstrong wcześnie zajął się lotnictwem. W wieku około 6 lat ojciec zabrał go na przelot samolotem Forda Trimotora, jednym z najpopularniejszych samolotów na świecie.

Neil Armstrong był najwyżej opłacanym astronautą NASA. Ale ubezpieczenie było niezwykle kosztowne, zwłaszcza dla człowieka, który miał wkrótce podjąć się prawdopodobnie najbardziej ryzykownej misji, jaką kiedykolwiek próbował podjąć człowiek. Tak więc około miesiąca przed startem Apollo 11 Neil Armstrong wraz z Buzzem Aldrinem i Michaelem Collinsem podpisali setki pamiątkowych plakatów. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży miały pomóc rodzinie Armstronga.

Formularz zgłoszeniowy astronauty Neila Armstronga dotarł tydzień po terminie. Jego przyjaciel zobaczył aplikację i wśliznął ją w stos zanim ktokolwiek zauważył.

Armstrong dołączył do Korpusu Astronautów NASA w drugiej grupie, która została wybrana w 1962 roku. Pierwszy lot w kosmosie odbył jako dowódca Gemini 8 w marcu 1966 roku, stając się pierwszym cywilnym astronautą NASA, który latał w kosmosie.

W wieku 15 lat zgromadził już wystarczająco dużo lekcji latania, aby dowodzić kokpitem, podobno zanim kiedykolwiek zdobył prawo jazdy.

Neil Armstrong udał się na biegun północny z Edmundem Hillary’m i innymi wybitnymi odkrywcami. Powiedział, że jest ciekawy, aby zobaczyć go z ziemi, ponieważ widział go tylko z kosmosu.

Podczas tej misji z pilotem Davidem Scottem wykonał pierwsze dokowanie dwóch statków kosmicznych. Misja została jednak przerwana.

Neil Armstrong groził wytoczeniem powództwa przeciwko swojemu fryzjerowi, który sprzedał jego włosy kolekcjonerowi za 3000 dolarów.

W lipcu 1969 roku Armstrong i pilot modułu księżycowego Apollo 11 Lunar Buzz Aldrin jako pierwsi wylądowali na Księżycu i spędzili dwie i pół godziny poza statkiem kosmicznym, podczas gdy Michael Collins pozostał na księżycowej orbicie w module dowodzenia i obsługi.

Pogrzeb Neila Armstronga odbył się w dniu błękitnego księżyca.

Kiedy Armstrong wkroczył na powierzchnię Księżyca, powiedział słynne: „To jeden mały krok dla człowieka, ale wielki dla ludzkości”. Wraz z Collinsem i Aldrinem Armstrong został odznaczony Medalem Prezydenta Wolności przez prezydenta Richarda Nixona.

Po powrocie na Ziemię Armstrong stał się natychmiastową gwiazdą. Nigdy nie czuł się jednak dobrze z uwagą mediów i rzadko udzielał wywiadów na temat misji. Pracował z NASA aż do lat 70-tych, kiedy to przeszedł na emeryturę, aby zostać profesorem inżynierii kosmicznej na Uniwersytecie w Cincinnati.

Kosmiczny kombinezon Neila Armstronga został wykonany przez producenta biustonosza.

Został niemalże zabity w walce. Armstrong służył w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych nad Koreą Północną, kiedy samolot, w którym się znajdował, został trafiony przez ostrzał przeciwlotniczy. Prawie wylądował w morzu. Został uratowany i kontynuował loty prawie 80 w kolejnych misji. Za swoją służbę otrzymał 3 medale.

W szczytowym okresie zimnej wojny, ostatnim zadaniem Neila Armstronga na księżycu było umieszczenie na nim przedmiotów upamiętniających poległych rosyjskich kosmonautów.

Prezydent Jimmy Carter wręczył Armstrongowi Honorowy Medal Przestrzeni Kongresu w 1978 roku, a Armstrong i jego koledzy z załogi otrzymali Złoty Medal Kongresu w 2009 roku.

Torba z księżycowym pyłem który zebrał Neila Armstronga została przypadkowo sprzedana na aukcji rządowej, za jedyne 995 dolarów, kobiecie z Chicago.

Podczas wojny koreańskiej Armstrong odbył 78 misji bojowych, a następnie przeszedł do Narodowego Komitetu Doradczego Lotnictwa (NACA), prekursora NASA.

Neil Armstrong i Buzz Aldrin prawie zginęli na księżycu z powodu wadliwego przełącznika. W rezultacie nie byli w stanie wystrzelić się na księżycową orbitę, więc Buzz Aldrin musiał rozwiązać ten problem, zakleszczając długopis w złamanym przełączniku.

W latach po 1969 r. na Księżycu wylądowało kolejnych 10 astronautów. Ostatnia misja na Księżyc odbyła się w 1972 roku. Teraz NASA dąży do wysłania ludzi na sąsiednią planetę: Mars.