Ciekawostki

10 Największych Ryb na Świecie

Istnieje ponad 32 tysiące gatunków ryb, choć warto podkreślić, że każdego roku naukowcy odkrywają i opisują przeszło sto nowych. Morski świat do dzisiaj nie został w stu procentach odkryty i uważa się, że w tej materii jeszcze wiele zostało do odkrycia.

Niemniej, doskonale wiadomo, które z nich zaliczają się do największych okazów w swojej grupie.

1. Rekin wielorybi

Największą rybą jest rekin wielorybi. Ryby te najczęściej zamieszkują pelagialne wody tropikalne i subtropikalne. Dorosły osobnik może osiągnąć nawet 18 m długości i ważyć kilkanaście ton.

2. Żarłacz biały

Żarłacz biały to gatunek pojawiający się przede wszystkim w wodach ciepłych, a zatem tropikalnych i umiarkowanych. Jest rybą, która potrafi zaatakować człowieka, co na przestrzeni lat zdarzało się wielokrotnie. Długość ciała żarłacza może sięgać nawet do 6 metrów. Masa ciała w przypadku samca może wynosić nawet 6 ton.

3. Rekin olbrzymi

Rekin olbrzymi nazywany jest również długoszparem. Należy do gatunku kosmopolitycznego, a zatem można go spotkać niemal na terenie wszystkich wód naszej planety. Długość jego ciała może osiągnąć nawet do 10 metrów, a waga do kilku ton.

4. Manta

Manta znana jest również pod nazwą Diabła Morskiego. Charakterystyczne spłaszczone ciało odróżnia ją od innych ryb. Długość ciała może wynosić nawet 5 metrów, rozpiętość do 7, a waga dwie tony.

5. Żarłacz tygrysi

Żarłacz tygrysi najczęściej zamieszkuje tereny Centralnego Pacyfiku. Zdarza mu się jednak podpływać w inne strony. Długość jego ciała może wynosić nawet do 5 metrów. Masa ciała z kolei może przekraczać 3 tony.

6. Samogłowy

Samogłowy pojawiają się niemal we wszystkich wodach w umiarkowanej i ciepłej strefie. Dorosłe osobniki mogą mieć nawet do trzech metrów długości i ważyć przeszło dwie tony.

7. Bieługa

Bieługa to wędrowna ryba zaliczana do gatunku anadromicznego. Oznacza to, że żyje w słonych wodach, aczkolwiek rozmnaża się w wodach słodkich. Długość jej ciała może wynosić nawet 7 metrów, a masa do dwóch ton.

8. Masturus lanceolatus

Masturus lanceolatus to rzadko spotykana ryba zamieszkująca wody umiarkowane i tropikalne. Może osiągnąć długość przekraczającą trzy metry i ważyć nieco ponad dwie tony.

9. Mola tecta

Mola tecta może osiągnąć długość ciała sięgającą dwóch metrów i ważyć niespełna dwie tony.

10. Mola Alexandrini

Mola Alexandrini jest zaliczana do jednych z najbrzydszych ryb na świecie ze względu na pojawiające się z wiekiem guzy. Przeciętna długość ciała przekracza trzy metry.