15 fascynujących ciekawostek o największych psach świata
Pies uznawany jest za najlepszego zwierzęcego przyjaciela człowieka. Niektóre rasy przystosowane były poprzez selektywną hodowlę do wykonywania różnych czynności: psy od wieków pomagały w polowaniach, pilnowały bydła i broniły ludzkich posiadłości. Dziś hodowane są przede wszystkim jako zwierzęta towarzyszące, które trzymane są w domach i mieszkaniach. Niektóre rasy osiągają naprawdę ogromne rozmiary. Przedstawiamy 14 ciekawostek o największych rasach psów na świecie!
1. Dogi niemieckie uznawane są za najwyższe psy na świecie – ich wysokość w kłębie sięga około 1 metra. Dogi niemieckie traktowane są jako psy stróżujące i obronne, przeciętnie ważą od 60 do 70 kilogramów.
2. Największy dog niemiecki był mieszkający w Wielkiej Brytanii: Freddy. Ważył 90 kilogramów i mierzył 104cm wysokości w kłębie. Pies zmarł w 2021 roku.
3. Inną wysoką rasą psów jest wilczarz irlandzki. Psy te mają wysokość około 90cm i ważą około 50-60 kilogramów. Rasa ta zalicza się do psów chartowatych, czemu zawdzięcza swój wzrost i dosyć smukłą, umięśnioną sylwetkę.
4. Najcięższą rasą psów świata jest mastif angielski. Te molosy mogą osiągać wagę nawet 120 kilogramów!
5. W czołówce największych psów na świecie nie może zabraknąć bernardynów. Psy te mogą osiągać masę nawet 90 kilogramów i wysokość 80-90 centymetrów. Psy te charakteryzują się spokojnym charakterem, inteligencją i dobrą współpracą z ludźmi. Dodatkowo ich sierść chroni je przed bardzo niskimi temperaturami. Z tego powodu często wykorzystywane są w ratownictwie górskim.
6. Charty szkockie zostały wyhodowane na terenie Wielkiej Brytanii i od dziesięcioleci wykorzystywane były jako psy gończe, które uczestniczyły w polowaniach. Te szczupłe, smukłe psy osiągają wysokość 80 centymetrów i średnią wagę około 35-45 kilogramów.
7. Masywne i równocześnie niewiarygodnie piękne są przedstawiciele rasy owczarków węgierskich (kuvasz). Psy te mają wysokość około 80cm i wagę dochodzącą do 60 kilogramów. Charakterystyczną cechą rasy jest śnieżnobiałe umaszczenie. Psy te wykorzystywane są w pasterstwie.
8. Mastify neapolitańskie, mimo swojego groźnego wyglądu, cechują się wspaniałym charakterem. Są łagodne, inteligentne i spokojne, jednak posiadają bardzo silny instynkt obronny. Przedstawiciele tej włoskiej rasy psów osiągają wysokość 75 centymetrów i wagę 70 kilogramów.
9. Za najstarszą rasę psów uznaje się mastify tybetańskie. Choć psy te nie osiągają zbyt pokaźnych rozmiarów („zaledwie” masę 65 kilogramów i wysokość 75 centymetrów) duże wrażenie robi ich gęsta, długa sierść, która powoduje, że mastify tybetańskie wyglądają na jeszcze większe zwierzęta.
10. Wśród molosów warto wyróżnić również rasę psów o nazwie Leonberger. Te górskie psy od wieków towarzyszyły ludziom zamieszkującym najbardziej dzikie partie Alp. Zaskoczeniem może być fakt, że większość populacji Leonbergerów zginęła podczas walk II wojny światowej, a dopiero po zakończeniu konfliktu poczyniono pierwsze kroki do odbudowania rasy.
11. Nazwa molosów pochodzi od starożytnego ludu Mollossów, którzy zamieszkiwali północno-zachodnią część Grecji. Znani byli z posiadania ogromnych stad psów gończych, które wykorzystywane były do obrony.
12. Psy podobne do dużych mastifów żyły już 6,5 tysiąca lat temu.
13. Najcięższy mastif na świecie ważył 155 kilogramów.
14. Mastif pirenejski osiąga wysokość 80 centymetrów i wagę 80 kilogramów. Mimo pokaźnych rozmiarów cechuje się inteligencją i spokojnym, zrównoważonym charakterem, dlatego często wykorzystywany jest jako przewodnik i towarzysz osób niepełnosprawnych.