10 Największych Myszy na Świecie

Pakarana
Pakarana | źródło: Benjamin Frable / Wikipedia

Myszy kojarzone są na ogół z małymi istotami zaliczanymi do rodziny myszowatych. Choć pochodzi z Afryki, obecnie zamieszkuje właściwie wszystkie kontynenty. Jako mieszkańcy Europy, jesteśmy najbardziej przyzwyczajeni do widoku myszy domowych, aczkolwiek istnieje ponad pięćset gatunków tego gryzonia i niektóre z nich znacząco różnią się od gatunku, który dobrze znamy. Które z nich zaliczają się do największych?

1. Pakarana

Choć należy do rodziny pakaranowatych, pakarana przez wielu jest uważana za jedną z największych myszy żyjących obecnie na świecie. Gryzoń zamieszkuje tereny Ameryki Południowej. Całkowita długość ciała dorosłego osobnika może wynosić nawet do 80 cm.

2. Nornica Ruda

Nornica Ruda to ssak należący do rodziny chomikowatych, choć znajdujący się w nadrodziny myszowych. Występuje w pewnych częściach Europy, Azji oraz Ameryki Południowej. Wraz z ogonem długość ciała może przekraczać 20 cm.

3. Myszarka leśna

Myszarka leśna występuje w niektórych częściach Europy, Rosji oraz na Bliskim Wschodzie. Nazwa nie jest przypadkowa. Jej ulubionym środowiskiem są mieszane lasy, choć można się na nią natknąć również w górach. Długość ciała może osiągnąć nawet do 13 cm bez ogona.

4. Mysz polna

Mysz polna występuje przede wszystkim na terenach Europy i Azji. Długość jej ciała osiąga nawet do przeszło 12 cm. Charakterystycznym w jej przypadku jest futro w kolorze żółci lub brązu i znacznie ciemniejsza pręga przebiegająca przez grzbiet wzdłuż całego ciała.

5. Myszak leśny

Myszak leśny występuje przede wszystkim na terenie Ameryki Północnej, a właściwie w Kanadzie. Ciało dorosłego osobnika może wynosić nawet do przeszło 12 cm.

6. Tłustogon afrykański

Tłustogon afrykański to gryzoń o charakterystycznym grubym ogonie, w którym magazynują tłuszcz oraz wodę. Występuje przede wszystkim na terenie Afryki. Długość ciała może przekraczać 12 cm.

7. Drzewnica

Drzewnica tylko z wyglądu przypomina mysz i przez wielu jest tak traktowana. W rzeczywistości należy do rodziny drzewnicowatych. Długość całkowita dorosłego osobnika może przekraczać 15 cm.

8. Kolcomysz skalna

Kolcomysz skalna należy do rodziny myszowatych. Występuje przede wszystkim na terenie Afryki oraz na Bliskim Wschodzie. Długość ciała dorosłego osobnika może przekraczać 12 cm.

9. Mysz południowa

Mysz południowa występuje przede wszystkim na terenie Europy. Gatunek po raz pierwszy został opisany pod koniec XIX wieku. Długość ciała dorosłego osobnika może wynosić nawet do 10 cm.

10. Pseudomysz wydmowa

Pseudomysz wydmowa występuje przede wszystkim w zachodnich częściach Australii. Długość ciała dorosłego osobnika może wynosić nawet do 11 cm.

1/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.