Europa

15 Największych Miast w Czechach Pod Względem Powierzchni

Złota godzina w Pradze

Czechy to kraj będący południowym sąsiadem Polski. Z łatwością można tam znaleźć wiele pięknych miast o interesującej historii. Jednakże, które z czeskich miast są największe pod względem powierzchni?

1. Praga

Stolica Czech to jednocześnie największe miasto w tym kraju, w którym jest mnóstwo atrakcji wartych obejrzenia. Słynny Zamek Wyszehradzki, z którego można podziwiać panoramę miasta czy chociażby zabytkowy Most Karola, na którym postawiono 30 figur przedstawiających świętych, to przykłady najważniejszych czeskich zabytków. Powierzchnia miasta wynosi 496 km².

2. Brno

Brno jest położone na Morawach. To w tym mieście można zobaczyć Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Zamek Špilberk. Jednakże Brno to także ważna siedziba kulturowa Czech, gdyż znajduje się w nim Janáčkovo Divadlo – popularna opera. Miasto liczy sobie 230,18 km².

3. Ostrawa

Powierzchnia Ostrawy wynosi 214,23 km². Miasto to jest ważne dla Czech pod względem przemysłowym, gdyż rozwinęło się tam wiele gałęzi tego działu. Jako ciekawostkę, warto wiedzieć, że w Ostrawie znajduje się także Dom Polski pełniący rolę restauracji oraz hotelu.

4. Ralsko

Na terenie Ralska mieści się między Lotnisko Hradczany. Turyści chętnie odwiedzają to miasto, gdyż niegdyś znajdował się w nim ogromny poligon radziecki, którego pozostałości można wciąż zobaczyć. Jednakże wiele obszarów jest niedostępnych, bowiem są one nadal skażone amunicją. Powierzchnia miasta ma 170,23 km².

5. Pilzno

To urokliwe miasto umiejscowione jest w kotlinie, w której znajduje się też kilka potoków. W Pilznie znajduje się znany czeski browar produkujący jasne piwo marki Pilsner Urquell. Tutaj także urodził się słynny tenor – Karel Gott. Szacuje się, że powierzchnia tego miasta wynosi około 137,65 km².

6. Děčín

Miasto położone jest w Górach Połabskich – pasmie ciągnącym się przez Czechy oraz część Niemiec. W mieście Děčín znajduje się port rzeczny, dzięki czemu turyści mogą podróżować statkami turystycznymi po Łabie. Powierzchnia miasta liczy 117,70 km².

7. Bor

Rynek i przylegająca do niego część miejska są uznawane za miejską strefę zabytków. Bor jest miastem partnerskim z dwoma niemieckimi miejscowościami. Powierzchnia Boru wynosi 116,52 km².

8. Teplá

Teplá to miasto o powierzchni 113,23 km². Jednym z najważniejszych zabytków, którymi może poszczycić się miejscowość, jest założone przez Hroznatę z Ovenca Opactwo Teplá. Powstało ono około XII wieku. Jednakże w mieście można także obejrzeć wspaniały ratusz renesansowy.

9. Volary

Pierwsze informacje o mieście pochodzą z początku drugiej połowy XIV. wieku. Co ciekawe, wówczas na terenie miasta Volary mieszkali przede wszystkim Niemcy, w szczególności pochodzący z okolic Bawarii. Miejscowość położona w Lesie Czeskim ma powierzchnię 107,63 km².

10. Liberec

Tuż po pierwszej wojnie światowej Liberec stał się stolicą Niemieckich Czech, czyli regionu, który już we wrześniu 1919 roku przestał istnieć. W mieście znajduje się wspaniały, klasycystyczny Pałac oraz rozbudowany kompleks narciarski. Powierzchnia miasta wynosi 106,09 km².

11. Hradec Králové

Miasto jest znane przede wszystkim z licznych rezerwatów i parków przyrody znajdujących się na jego terenie. Bowiem w Hradec Králové występuje okazów fauny oraz flory, które zostały objęte ochroną. Miejscowość posiada powierzchnię wynoszącą 105,69 km².

12. Trutnov

Historia miasta jest bardzo ciekawa, bowiem dzięki odkryciom archeologicznym wiadome jest, iż już w późnym paleolicie tereny te były zamieszkiwane przez człowieka. Pod koniec XIX. wieku w mieście doszło do bitwy pomiędzy Austriakami a siłami pruskimi. Swoje wysokie miejsce na liście największych pod względem powierzchni miast w Czechach, Trutnov zawdzięcza sobie powierzchnią liczącą 103,35 km².

13. Ołomuniec

Ołomuniec znajduje się na Morawach. Stanowi także stolicę Kraju Ołomunieckiego i uznawany jest za ważny punkt ze względu na swoją historię. Miasto dzięki swemu położeniu łączy dwa szlaki handlowe: rzeczny oraz transkontynentalny. W X. wieku zostało przejęte przez Mieszka I. Aż do XVII. wieku Ołomuniec był jednym z ważniejszych ośrodków miejskich Czech, lecz na skutek ataku wojsk szwedzkich, miasto uległo znacznym zniszczeniom. Na szczęście zdołano je odbudować i obecnie wciąż jest wartościowym miejscem, pełnym zabytków takich jak: Kolumna Trójcy Przenajświętszej. Miasto ma niewiele mniejszą powierzchnię niż Trutnov, bowiem wynosi 103,33 km².

14. Zlin

W XIV. wieku w Zlinie rozwijało się rzemieślnictwo. Warto wiedzieć, iż miastem partnerskim Zlina jest polski Chorzów. Powierzchnia miasta wynosi 102,83 km².

15. Horní Planá

Ostatnie na liście miasto liczy sobie 99,26 km². Horní Planá znajduje się tuż przy granicy z Austrią i również jest położone w rejonie Czeskiego Lasu. Miejscowość założyli mnisi, zaś w 1349 roku nadano jej status miasta targowego.

W Czechach znajduje się mnóstwo przepięknych i interesujących miejscowości, które co roku przyciągają rzesz turystów, również z Polski. Wymienione piętnaście miast to najważniejsze ośrodki kraju