Podróże

15 Największych Lotnisk na Świecie pod Względem Pasażerów

port lotniczy w Pekinie

Rozwój przemysłu lotniczego pozwolił ludziom na przemieszczanie dużych odległości w stosunkowo krótkim czasie. Obecnie, podróż z Europy do Ameryki zajmuje mniej więcej 11 godzin! Na świecie powstało wiele lotnisk, umożliwiających podróże w praktycznie każdą stronę świata. Część z nich jest przeznaczona dla pasażerów, część zajmuje się przewozem towarów. Część jest lotniskami krajowymi, a część obsługuje loty międzynarodowe i międzykontynentalne. Oto lista największych lotnisk na świecie, stworzona na podstawie ilość pasażerów, które z nich korzystają.

1. Port lotniczy Atlanta – Hartsfield-Jackson

Największym lotniskiem na świecie jest położony w Atlancie port lotniczy Hartsfield-Jackson. Lotnisko znajduje się w USA, w stanie Georgia i jest głównym węzłem amerykańskich linii lotniczych Delta Air Lines. Oprócz imponującej liczby obsłużonych pasażerów rocznie (ponad 100 mln osób), lotnisko może pochwalić się również niemałą powierzchnią, wynoszącą 1528 hektarów.

Adres: 6000 N Terminal Pkwy Suite 4000

2. Port lotniczy Pekin

Kolejnym lotniskiem, znajdującym się na liście największych lotnisk na świecie jest port lotniczy położony 20 km na północny wschód od centrum Pekinu. Pasażerowie decydujący się na skorzystanie z tego lotniska, będącego głównym węzłem Air China, sztandarowego przewoźnika Chińskiej Republiki Ludowej, mogą wybierać spośród 120 różnych celów podróży. 

Adres: Pekin

3. Port Lotniczy Haneda

Kolejne miejsce w rankingu należy do japońskiego lotniska, a dokładniej do portu lotniczego Tokio-Haneda. Warto podkreślić, że lotnisko niegdyś znajdowało się na czwartym miejscu, ale wraz z jego rozwojem, udało mu się zająć trzecie miejsce w rankingu. Port położony jest na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej, częściowo na sztucznie utworzonej wyspie w dzielnicy Ōta.

Adres: Hanedakuko, Ōta

4. Port lotniczy Dubaj

Lotnisko w Dubaju znajduje się 5 km od centrum miasta, dzięki czemu jest z nim doskonale skomunikowane. Port lotniczy Dubaj może się poszczycić obsługiwaniem 130 linii lotniczych, umożliwiających podróżowanie na wszystkie kontynenty, z wyjątkiem Antarktydy.

Adres: Dubaj

5. Port lotniczy Los Angeles

Następne miejsce w naszym zestawieniu należy do amerykańskiego lotniska Los Angeles. LAX znajduje się w dzielnicy Westchester w Los Angeles, 30 km na południowy zachód od centrum Los Angeles. Powierzchnia lotniska wynosi około 1400 hektarów, a sam port obsługuje ponad 88 mln pasażerów rocznie.

Adres: 1 World Way

6. Port lotniczy Chicago-O’Hare

Ponieważ Stany Zjednoczone są ogromnym państwem, nikogo nie powinno dziwić, że w rankingu znalazło się niejedno amerykańskie lotnisko. Miejsce szóste przypada lotnisku położonemu 27 km na północny zachód od centrum Chicago w granicach administracyjnych miasta, w stanie Illinois, w USA. Port stanowi główny węzeł linii lotniczych United Airlines.

Adres: 10000 W Balmoral Ave

7. Port lotniczy Londyn-Heathrow

Do największych lotnisk na świecie należy również brytyjski port lotniczy Londyn-Heathrow, znajdujący się na zachodnim skraju Londynu, w gminie Hillingdon, położonej 24 km od centrum miasta. Jednocześnie warto dodać, że niniejszy port jest największym lotniskiem Europy. Lotnisko obsługuje 90 linii lotniczych i umożliwia przemieszczanie się pomiędzy 90 różnymi państwami.

Adres: Hounslow

8. Port lotniczy Hongkong

Ósme miejsce w rankingu największych lotnisk na świecie należy do portu lotniczego w Hongkongu, posiadającego jeden z największych terminali na świecie. Warto dodać, że to lotnisko jest głównym węzłem linii lotniczych Cathay Pacific i Dragonair.

Adres: Sky Plaza Rd, Chek Lap Kok

9. Port lotniczy Szanghaj-Pudong

Tytułem jednego z największych lotnisk na świecie może się poszczycić również port lotniczy Szanghaj-Pudong, znajdujący się 30 km od centrum Szanghaju. Dużą zaletą tego lotniska jest jego doskonałe skomunikowanie z centrum miasta –  z Szanghajem połączone jest ono koleją magnetyczną typu transrapid. 30 km dzielące port lotniczy od centrum miasta pokonywane jest w 7 minut i 20 sekund z maksymalną prędkością 431 km/h.

Adres: Yingbin Expy, Pu Dong Xin Qu

10. Port lotniczy Paryż-Roissy-Charles de Gaulle

Dziesiąte miejsce w rankingu należy do europejskiego lotniska Paryż-Roissy-Charles de Gaulle. Lotnisko obsługuje 155 stałych połączeń, a także sezonowe loty, umożliwiające dostanie się np. na Korfu lub Ibizę.

Adres:  Roissy-en-France

11. Port lotniczy Amsterdam-Schiphol

Kolejne miejsce również zajmuje europejskie lotnisko, tym razem położone w Holandii. Warto podkreślić, że port lotniczy Amsterdam-Schipho  jest największym lotniskiem w kraju, obsługującym ponad 52 mln pasażerów rocznie.

Adres: CP Schipho

12. Port lotniczy Dallas-Fort Worth

Kolejne amerykańskie lotnisko, które znalazło się w naszym zestawieniu to port lotniczy Dallas-Fort Worth. Lotnisko jest główną bazą American Airlines, a także największym, jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię, portem lotniczym świata.

Adres: 2400 Aviation Dr, DFW Airport

13. Port lotniczy Guangzhou

Jedno z największych chińskich lotnisk, czyli port lotniczy Guangzhou, uplasowało się na trzynastym miejscu w naszym zestawieniu. Lotnisko obsługuje połączenia krajowe, międzynarodowe oraz cargo.

Adres: Baiyun, Guang Zhou Shi

14. Port lotniczy Frankfurt

Przedostatnie miejsce w naszym rankingu należy do niemieckiego lotniska znajdującego się we Frankfurcie, będącego największym lotniskiem w kraju.

Adres: Frankfurt

15. Port lotniczy Stambuł-Atatürk

Lotnisko Stambuł-Atatürk znajduje się w europejskiej części państwa, 15 km na południowy zachód od centrum Stambułu. Należy jednak podkreślić, że obecnie port obsługuje tylko połączenia towarowe, lotnictwo ogólne oraz loty biznesowe, rządowe i dyplomatyczne.

Adres: Yeşilköy