Ciekawostki

10 Największych Jezior na Świecie

Poprawna definicja tłumaczy, że jezioro jest naturalnym śródlądowym zbiornikiem, które powstaje w wyniku obecności pewnego rodzaju zagłębienia. W zagłębieniu tym może zbierać się woda, co finalnie doprowadza do powstania czegoś na wzór większej kałuży. Ze względu na zajmowaną powierzchnię nazywane są jeziorami.

Które z nich są największe?

1. Morze Kaspijskie

Ze względu na powierzchnię Morze Kaspijskie faktycznie nazywane jest morzem, aczkolwiek w rzeczywistości należy zaklasyfikować je do grupy jezior. Znajduje się w Azji i częściowo w Europie. Zajmuje powierzchnię 371 000 km kwadratowych.

2. Jezioro Górne

Jezioro Górne znajduje się w Ameryce Północnej na pograniczu Kanady i Stanów Zjednoczonych. Od zachodu graniczy z Minnesotą, od południa z Michigan i Wisconsin, natomiast jego północnym sąsiadem jest prowincja Ontario.

3. Jezioro Wiktorii

Jezioro Wiktorii znajduje się w Afryce, a jego powierzchnia wynosi 68 800 km kwadratowych. Jezioro należy aż do trzech państw – Tanzanii, Ugandy i Kenii.

4. Jezioro Huron

Jezioro Huron to słodkowodne jezioro znajdujące się na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jego powierzchnia wynosi 59 596 kilometrów kwadratowych.

5. Jezioro Michigan

Jezioro Michigan znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Jego powierzchnia wynosi 57 850 km kwadratowych. Jezioro jest zamieszkiwane przez okonia żółtego, introdukowanego łososia oraz bassa niebieskiego.

6. Tanganika

Tanganika to piękne jezioro znajdujące się we wschodniej części Afryki. Jego powierzchnia wynosi 32 893 kilometrów kwadratowych. Jego długość wynosi ok. 670 kilometrów.

7. Bajkał

Bajkał to jezioro znajdujące się w obwodzie irkucki, w Rosji. Powierzchnia jeziora wynosi 31 500 kilometrów kwadratowych. To miejsce bogate w wiele gatunków roślin i zwierząt.

8. Wielkie Jezioro Niedźwiedzie

Wielkie Jezioro Niedźwiedzie znajduje się w Kanadzie, a dokładniej w jej północno-zachodniej części. Maksymalna głębokość przekracza 440 metrów. Powierzchnia całego jeziora zajmuje 31 080 kilometrów kwadratowych.

9. Jezioro Niasa

Jezioro Niasa znajduje się w Afryce. Jest jeziorem pochodzenia tektonicznego. Jego powierzchnia wynosi 30 800 km kwadratowych.

10. Wielkie Jezioro Niewolnicze

Wielkie Jezioro Niewolnicze liczy sobie 28 919 km kwadratowych. Znajduje się w Kanadzie, a jego maksymalna głębokość przekracza 600m.