Ciekawostki

30 Interesujących Ciekawostki o Delfinach

delfin

Delfiny są znane z tego, że są inteligentnymi, żartobliwymi stworzeniami, które mogą nauczyć się wykonywać imponujące sztuczki. Poznajcie zaskakujące ciekawostki oraz ważne informacje o delfinach o których być może nie słyszeliście.

1. Orka oceaniczna jest właściwie rodzajem delfina. Jest najbardziej rozpowszechnionym i dobrze znanym typem delfina.

2. Ponieważ delfiny nie mogą oddychać pod wodą, muszą wypłynąć na powierzchnię oceanu, żeby oddychać.

3. Chociaż naukowcy morscy od dziesięcioleci badają i rejestrują wokalizy delfinów, wiele aspektów języka zwierząt i sposobu ich komunikowania się jest nadal nieznanych. Naukowcy nie rozpracowali jeszcze poszczególnych jednostek dźwięków delfinów.

4. W zależności od gatunku, większość samic delfinów nosi swoje dzieci od 9 do 17 miesięcy.

5. Delfiny nie używają swoich 100 zębów do jedzenia, lecz do połowu ryb, które następnie połykają w całości. W rzeczywistości nie mają mięśni szczęki do żucia jedzenia.

6. Prawie 40 gatunków delfinów pływa po wodach świata. Większość z nich żyje w płytkich obszarach oceanów tropikalnych i umiarkowanych, a pięć gatunków w rzekach.

7. Delfiny często wykazują postawę żartobliwą, co czyni je popularnymi w ludzkiej kulturze. Można je zobaczyć, jak wyskakują z wody, pływają na falach, bawią się w walki i od czasu do czasu wchodzą w interakcje z ludźmi pływającymi w wodzie.

8. Delfiny są drapieżnikami. Ryby, kałamarnice i skorupiaki znajdują się na ich liście ofiar. 130 kilogramowy delfin zjada około 16 kilogramów ryb dziennie.

9. W zależności od gatunku, ciąża trwa od 9 do 17 miesięcy. Po urodzeniu, delfiny są zaskakująco opiekuńcze. Obserwowano, jak gnieżdżą się i przytulają swoje młode.

10. Delfiny nie zawsze żyły w wodzie. Miliony lat temu, przodkowie delfinów wędrowali po lądzie. Delfiny, które znamy dzisiaj, wyewoluowały z parzystokopytnych zwierząt, które miały kopyta na końcu każdej stopy. Ale około 50 milionów lat temu, przodkowie uznali, że ocean jest lepszym miejscem do życia. Dowody na tę ewolucyjną historię można zobaczyć u delfinów do dziś. Dorosłe delfiny i wieloryby mają w płetwach resztki kości palcowych, a także resztki kości nóg.

delfin w morzu

11. Uważa się, że echolokacja jest procesem ewolucyjnym i że delfiny nie zawsze miały tę zdolność.

12. Delfiny są bardzo towarzyskie, żyją w grupach, które polują, a nawet bawią się razem. Duże grupy delfinów mogą mieć tysiąc lub więcej członków.

13. Delfiny były uważane za dużo mniejsze setki lat temu.

14. Są inteligentne podobnie jak małpy, a ewolucja ich mózgów jest zaskakująco podobna do człowieka.

15. Delfiny używają „dmuchawek” na głowie, aby oddychać.

Wysoki skok z wody

16. Delfiny są częścią rodziny wielorybów, w skład której wchodzą orki i wieloryby.

17. Delfiny mają zęby, ale nie używają ich do żucia jedzenia. Zamiast tego, delfiny używają zębów do połowu zdobyczy takich jak ryb, skorupiaków i kałamarnic i połykają je w całości. Ponieważ nie żują, trawienie odbywa się w ich żołądku.

18. Niektóre gatunki delfinów stoją w obliczu zagrożenia wyginięciem, często bezpośrednio w wyniku ludzkich zachowań. Delfin z rzeki Jangcy jest przykładem gatunku delfina, który mógł niedawno wyginąć.

19. Delfin pielęgnuje młode do dwóch lat. Młode przebywają u matek w dowolnym miejscu od trzech do ośmiu lat.

20. „The Cove” to nagradzany przez akademię dokument o leczeniu delfinów w Japonii. Omówiono w nim okrucieństwo wobec delfinów i duże ryzyko zatrucia rtęcią w wyniku zjedzenia delfina.

ssaki morskie

21. Delfiny są bardzo towarzyskie, a naukowcy wciąż odkrywają fascynujące szczegóły dotyczące tego, jak ssaki wodne socjalizują się ze sobą.

22. Delfiny mają ostry wzrok zarówno w wodzie, jak i poza nią. Słyszą częstotliwości 10 razy wyższe od górnej granicy dorosłych ludzi.

23. Ich zmysł dotyku jest dobrze rozwinięty, ale nie mają zmysłu węchu.

24. Niektóre metody połowu, takie jak stosowanie sieci, zabijają dużą liczbę delfinów każdego roku.

25. Delfiny pozostają w stanie czuwania przez całe tygodnie. Ostatnie badania wykazały zaskakującą zdolność delfinów do pozostawania w stanie czuwania przez wiele dni lub tygodni.

grupa delfinów

26. Podczas snu delfin musi pozostać na powierzchni, więc jego otwór wydmuchowy nie jest pokryty wodą i wyłącza tylko jedną stronę jego mózgu, aby utrzymać oddech i czujność.

27. Delfiny nie pływają z imionami, ale każdy delfin ma swój własny, niepowtarzalny dźwięk lub zawołanie. Naukowcy wierzą, że delfiny używają tych charakterystycznych gwizdków przez całe życie, a samice delfinów mogą nawet uczyć swoje cielęta ich dźwięku/zawołania.

28. Sonar delfina jest najlepszy w przyrodzie i przewyższa sonar nietoperzy i „sonar” człowieka.

29. Delfiny muszą udać się na powierzchnię oceanu, aby oddychać, więc nie mogą po prostu oddychać automatycznie, tak jak to robią ludzie. Muszą pozostawać stale w stanie czuwania, aby wziąć oddech i uniknąć utonięcia.

30. Wystarczy jedna łyżka stołowa wody w płucach delfina, aby go utopić, podczas gdy człowiek utonąłby po dwóch łyżkach stołowych.

całujące się delfiny