10 Największych Drzew na Świecie

drzewo

Uważa się, że na całym świecie rośnie przeszło trzy biliony drzew. Jedne z nich potrzebują „chwili”, by osiągnąć oszałamiający wzrost, ale inne w ciągu roku wzrastają zaledwie o kilkadziesiąt centymetrów. Ten czasochłonny proces sprawia, że dzisiaj wielkim szacunkiem cieszą się te największe okazy, które były świadkami kilku epok i nic nie wskazuje na to, by nie miały obserwować tego, co będzie się działo na świecie w przyszłości. Jakie drzewa zaliczane są do największych?

1. Matuzalema

Największe i zarazem najbardziej sędziwe drzewo świata można podziwiać w Kalifornii. Matuzalema znajduje się na świecie od niespełna pięciu tysięcy lat i w związku z powyższym zalicza się do najstarszych żywych organizmów.

2. Hyperion

Hyperion również znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych. W tym wypadku mamy do czynienia z sekwoją wieczniezieloną. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Redwood i liczy sobie ponad 115 metrów wysokości.

3. Mamutowiec olbrzymi

Również w Kalifornii znajduje się mamutowiec olbrzymi. Rośnie na terenie Parku Narodowego Sekwoi. Z racji wyjątkowości posiada imię. Generał Sherman liczy sobie 84 m wysokości.

4. Prezydent

W tym samym parku znajdziemy również Prezydenta. To niezwykłe drzewo liczy sobie 75 metrów wysokości. Średnica jego podstawy wynosi z kolei 8 metrów, co sprawia, że wokół drzewa można właściwie biegać!

5. Daglezja zielona

Niedaleko Klimczoka można podziwiać najwyższe drzewo w Polsce. Daglezja zielona liczy sobie ponad 57 m wysokości.

6. Eukaliptus różnobarwny

W Europie największym drzewem jest Eukaliptus różnobarwny znajdujący się na terenie Portugalii. Liczy sobie 72 m wysokości.

7. Eukaliptusy

Najwyższymi drzewami na świecie są eukaliptusy, które na ogół można spotkać przede wszystkim w Australii. Te drzewa przekraczają nawet 150 m wysokości.

8. Entandrophragma excelsum

W Afryce najwyższym drzewem jest entandrophragma excelsum. Znajduje się nieopodal Kilimandżaro i liczy sobie ponad 81 metrów wysokości.

9. Shorea faguetiana

W południowo-wschodniej Azji znajduje się kolejny kolos w postaci Shorea faguetiana. Drzewo liczy sobie ponad 100 metrów wysokości.

10. Eukaliptus Królewski

Największym liściastym drzewem jest Eukaliptus Królewski leżący na terenach Tasmanii. Liczy sobie ponad 100 metrów wysokości.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.