Fascynujące Ciekawostki o Fizjoterapii
Fizjoterapia to określenie używane dla usług świadczonych przez fizjoterapeutów osobom i populacjom w celu rozwijania, utrzymywania i przywracania ich maksymalnej sprawności oraz poprawy funkcjonowania przez całe życie. Wielu ludziom kojarzy się z wykonywaniem ćwiczeń, ale to nie wszystko, co można o niej powiedzieć. Oto ciekawostki fizjoterapeutyczne, które pozwolą na lepsze zapoznanie się z tą tematyką w interesujący sposób.
1. Fizjoterapia
Fizjoterapia sięga starożytności. Pierwszymi uczonymi, którzy zwrócili uwagę na związek między odpowiednim ułożeniem ciała a uzyskiwanymi efektami leczniczymi, byli między innymi. Konfucjusz oraz Hipokrates. W swoich dziełach poruszali kwestię gimnastyki ciała oraz jej wpływu na zdrowie jako czynnik równoważny z higieną.
2. Zarost
Zarost chroni mięśnie przyczepiające się do pierwszego kręgu szczytowego przed bodźcami termicznymi, na które są bardzo wrażliwe. Dzięki temu zapobiega się m.in. stanom zapalnym oraz problemom związanym z pierwszym mięśniem szczytowym.
3. Mięśnie
Tylko jedne mięśnie w naszym ciele działają na 100%. Tylko jednej mięśnie w ludzkich organizmie, kiedy działają, dają z siebie wszystko. Są to mięśnie gałki ocznej. Ponadto gałka oczna zaopatrzona jest w najszybciej kurczące się mięśnie.
4. Dodatkowe żebro
Czasami ludzie rodzą się z dodatkowym żebrem. W 1 na 500 przypadków pojawia się u ludzi dodatkowe żebro, które może powodować zaburzenia w krążeniu, a także wpływać na zmiany napięciowe w obrębie mięśni przedniego i tylnego trójkąta szyi. Posiadanie dodatkowego żebra jest zatem bardziej wadą, aniżeli czymś wyjątkowym. Doskonale sprawdza się więc tutaj zasada, że co za dużo, to niezdrowo.
5. Najmniejszy mięsień
Najmniejszym mięśniem w naszym ciele jest mięsień strzemiączkowy, który znajduje się w uchu. Jego zadaniem jest utrudnianie przekazywania drgań na błonę okienka owalnego poprzez odciąganie od niego strzemiączka. Działanie to zmniejsza możliwość słyszenia dźwięków, ale chroni ucho wewnętrzne przed niebezpiecznymi drganiami o zbyt wielkiej sile.
6. Nowotwór piersi
Nowotwór piersi jest chorobą, która dotyka nie tylko kobiety — dotyczy również mężczyzn. W obu przypadkach jest chorobą szczególnie dotkliwą, ponieważ odnosi się do okolic intymnych i erogennych. Wśród mężczyzn choroba ta jest o wiele rzadziej wykrywalna. Panowie rzadko się badają, uważając możliwość wystąpienia u nich nowotworu piersi za kwestię wstydliwą.
7. Selfie
Pierwsze zdjęcia znane jako “selfie” to dzieło francuskiego lekarza — G.B.A Duchenne publikował prace dotyczące wykorzystania prądu stałego i faradycznego w terapii, a opisy przeprowadzanych przez siebie obserwacji i doświadczeń wzbogacał o fotografie swoich pacjentów, do których czasami pozował wraz z nimi.
8. Współczesna fototerapia
Twórca współczesnej fototerapii duński lekarz Niels Ryberg Finsen skonstruował pierwsze urządzenie do naświetlań leczniczych promieniami UV. Pierwsze seanse stosowano na przełomie 1895 i 1896 roku, a pacjentem był znajomy Finsena cierpiący na chorobę skóry — toczeń pospolity. Naświetlania zakończono sukcesem. Finsen udoskonalił swoją lampę, zyskując lepsze spektrum jej emisji i krótsze czasy zabiegów. Za woje prace i wkład w rozwój medycyny otrzymał Nagrodę Nobla w 1903 roku.
9. Mięśnie twarzy
Człowiek ma najwięcej mięśni twarzy ze wszystkich zwierząt na twarzy — po 22 mięśnie z każdej strony.
10. Długość jelita cienkiego
Długość jelita cienkiego u człowieka wynosi około 550-650 centymetrów.