Podróże

10 Największych Archipelagów na Świecie

archipelag

Archipelag to nic innego jak zbiorowisko wysp, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie. Na ogół archipelagi tworzone są przez wyspy, które mogą poszczycić się tym samym lub podobnym pochodzeniem. Które zaliczane są do największych?

1. Archipelag Malajski

Archipelag Malajski to zbiór wysp liczący sobie ich ponad 20 tysięcy. Znajduje się między Australią i Azją Południowo-wschodnią. W jego obrębie znajdują się między innymi Filipiny, Borneo czy Moluki.

2. Lofoty

Lofoty to archipelag znajdujący się na Morzu Norweskim. Liczy sobie ponad sto kilometrów kwadratowych i nie bez powodu jest uważany za jeden z piękniejszych w tym regionie świata.

3. Morze Archipelagowe

Morze Archipelagowe to zbiór 40 tysięcy wysp należący do Finlandii. Znajduje się na Morzu Bałtyckim.

4. Kanadyjski Archipelag

Kanadyjski Archipelag arktyczny składa się z ponad 35 tysięcy wysp. Największą wyspą tego archipelagu jest Wyspa Baffina, zamieszkiwana przez ponad dziesięć tysięcy osób.

5. Archipelag Sztokholmski

Archipelag Sztokholmski jest jednym z największych archipelagów Na Morzu Bałtyckim. Składa się z niespełna 29 tysięcy mniejszych i większych wysp. Znaczna część archipelagu cieszy się mianem Rezerwatów Przyrody.

6. Archipelag indonezyjski

Między Pacyfikiem i Oceanem Indyjskim znajduje się archipelag indonezyjski. Ilość wysp przekracza 17,5 tysiąca. Niektóre źródła podają jednak, że w jego obrębie znajduje się znacznie więcej wysp, a prawdziwa ilość może dochodzić nawet do przeszło 18 tysięcy.

7. Wyspy Nowosyberyjskie

Wyspy Nowosyberyjskie to archipelag, którego całkowita powierzchnia wynosi przeszło 35 tysięcy kilometrów kwadratowych. Znajduje się między Morzem Wschodniosyberyjskim i Morzem Łaptiewów.

8. Bahama

Bahamy to jeden z najbardziej malowniczych archipelagów na świecie. Jego powierzchnia przekracza 14 tysięcy kilometrów kwadratowych. Składa się z 700 wysp koralowych i znajduje się na Oceanie Atlantyckim.

9. Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie to archipelag pochodzenia wulkanicznego. Całkowita powierzchnia przekracza 7 tysięcy kilometrów kwadratowych.

10. Hawaje

Hawaje to archipelag pochodzenia wulkanicznego. Znajduje się w Polinezji na Oceanie Atlantyckim. Składa się z dokładnie 137 wysp i niemal w całości stanowi jeden stan należący do Stanów Zjednoczonych.