Podróże

Podróże z małym dzieckiem – czy musicie przestać wyjeżdżać?

dziecko z mapą

Ludzie, którzy kochają podróże, często przyciągają do siebie przyjaciół z podobnymi zainteresowaniami, albo ważne dla siebie osoby zarażają podróżniczą pasją. W ten sposób rodzi się wiele związków, a ze związków zwykle rodzą się… dzieci. Czy da się kontynuować życie w podróży z małym człowiekiem u boku?

Od niejednej osoby usłyszysz, że po pojawieniu się dziecka sporo się zmienia, ale potem powoli życie wraca na stare tory. Możesz włożyć to między bajki – dawna beztroska raczej nie wróci, co nie oznacza, że nowe tory nie mogą być równie, lub nawet bardziej ekscytujące. Sprawdź, jak podróżować z dzieckiem, jaki związek z globalizacją mają imiona i dlaczego warto pokazywać maluchowi świat.

Dziecko w drodze!

Ten idiom doskonale pokazuje, że podróżnikami jesteśmy od samego początku – w końcu życie jest podróżą, czyż nie?

Czas ciąży wymaga zwykle zwolnienia tempa w podróżach i odpuszczenia najdalszych kierunków. To dobry czas na pozbycie się paradoksu, który spotyka miłośników podróży: po przejechaniu kamperem zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, po rocznym eurotripie, po miesiącu podróżowania autostopem przez Tajlandię zdajecie sobie nagle sprawę, że… nie wiecie, jak nazywa się sąsiadująca z Waszym miastem wieś, co jest stolicą województwa lubuskiego i gdzie się zaczynają, a gdzie kończą Kaszuby. Zarówno na etapie ciąży, jak i wczesnego rodzicielstwa, gdy tylko poczujecie chęć powrotu w trasę, pomyślcie o wygodnie wyposażonym kamperze i ruszajcie – na bliskie lecz nieodkryte przez Was dotąd tereny.

Jak wychować podróżnika?

Dziecko, którego rodzice nieustannie planują kolejne wyjazdy, najpewniej szybko zarazi się podróżniczą zajawką – będzie to dla niego naturalna część życia. Są jednak sposoby, by nieco ułatwić mu funkcjonowanie w tej rzeczywistości:

  • Wybierzcie dla dziecka imię, które nie będzie mu sprawiało trudności ani w podróży, ani w przypadku chęci zamieszkania na drugiej półkuli – możecie postawić na imię oryginalne, ale możliwie międzynarodowe lub przynajmniej łatwe do wymówienia. Garść porad na temat oryginalnych imion: https://www.mamazone.pl/noworodek/oryginalne-imiona-dla-dziewczynek-i-chlopcow/.

  • Postawcie na minimalizm. Pękająca w szwach szafa pełna fikuśnych ubranek nie sprawdzi się przy częstych podróżach. O komfort cieplny i kompaktowy bagaż zadba odpowiednio dobrana odzież. Warto przyjrzeć się właściwościom wełny i zdecydować się na ubrania z merino.

  • Pozwólcie maluchowi eksplorować świat. Nie po to chcecie mu pokazać odległe kraje i inne kultury, by nie pozwalać mu na rozmowy z ludźmi, poznawanie tradycji i czerpanie wartościowych lekcji z tych interakcji.

Nauka odpuszczania

Skoro podróżujecie, to z pewnością umiecie odpuszczać: sen dla pięknego wschodu słońca, wygodę dla tańszego transportu, rodzinne uroczystości dla świąt na drugim końcu świata… Odpuszczanie w życiu z dzieckiem wchodzi na jeszcze wyższy poziom, który warto osiągnąć, by poznać nowy wymiar podróży. Ręce malucha nie muszą być czyste, a ten jeden posiłek raz na jakiś czas może być gorzej zbilansowany, kiedy stawką są wyjątkowe przeżycia.