CiekawostkiPodróże

Najlepsze ciekawostki o Arktyce i Antarktydzie

Arktyka i Antarktyda to dwie strefy geograficzne, które kojarzą się z zimnem. O tych rejonach można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy. Oto niektóre z nich:

ANTARKTYDA

pingwiny

1. Antarktyda to jedyny na świecie kontynent, na terenie którego nie ma żadnego państwa. Traktat antarktyczny to organizacja, która składa się z wielu państw świata, które sprawują tam władzę. Stacje badawcze, które są tam usytuowane podlegają pod prawo państwa do którego należy stacja badawcza.

2. Najniższą rekordową temperaturą, którą odnotowano na świecie jest -94, 7 stopni Celsjusza. Było to na terenie japońskiej stacji badawczej.

3. W 1820 roku rosyjski żeglarz odkrył Antarktydę, a właściwie jego brzeg i jest to najpóźniej odkryty kontynent. Dopiero 60 lat później na jej lądzie stanęli pierwsi ludzie.

4. Średnia wysokość Antarktydy to 2040 m. n.p. m i jest to najwyższa średnia wysokości ze wszystkich kontynentów. Oprócz tego wiatry wieją tam prawie cały rok ( około 340 dni) a w porywach dochodzą do prędności ponad 300 kilometrów na godzinę.

5. Gdyby cały lód, który pokrywa Antarktydę się roztopił to poziom wszystkich wód na świecie podniósłby się o 70 metrów. To największy zbiornik słodkiej wody (około 90% zapasów słodkiej wody).

6. Antarktyda posiada swoją flagę, mimo iż nie ma tam żadnego państwa. Jest to biały kontynent na niebieskim tle.

7. Antarktyda posiada swój numer kierunkowy i można tam zadzwonić.

8. Jedynym zwierzęciem na świecie, który ma lęgi i wysiaduje jaja w czasie tamtejszej zimy jest pingwin cesarski.

9. Największa foka na świecie to słoń morski. Ich masa to 1, 5-3 ton a długość może osiągnąć nawet 4, 5. Samice są dużo mniejsze.

10. Największa góra lodowa na świecie B-15 powstała w marcu 2000 roku. Jej powierzchnia dla porównania jest większa niż Cypr. Miała 37 kilometrów szerokości i 295 kilometrów długości.

ARKTYKA

lodowiec

1. Arktyka natomiast jest najbardziej wysuniętą częścią na północ. Naukowcy nazywają ją jako „koło podbiegunowe” czyli linię, która okrąża szczyt kuli ziemskiej.

2. Arktyka składa się z kilku Państw: USA, Rosji, Grenlandii, Finlandii, Szwecji, Islandii, Kanady oraz z części Oceanu Arktycznego.

3. Najniższą temperaturę, którą zanotowano w Arktyce była na poziomie -70 °C.

4. Co najmniej przez jeden dzień w roku występuje dzień lub noc polarna. Oznacza to całodobową ciemność lub całodobową jasność.

5. Mimo ciągłego mrozu, przerażającego wiatru w rejonie tym zamieszkuje 4 miliony ludzi. Mieszkają tam również rdzenni mieszkańcy zwani Ituinami.

6. Mieszka tam wiele gatunków zwierząt, które doskonale dostosowują się do zimnej temperatury. Są wśród nich niedźwiedzie polarne, lisy polarne, wieloryby, foki oraz morsy.

7. Około 10 procent wody na świecie zawiera lód Arktyki. Jest on odpowiedzialny za klimat na naszej ziemi. Dzięki odbijanemu w lodzie światłu zachowany zostaje chłód i niska temperatura w regionie.

8. Jednorożcem morza nazywa się często narwala, który posiada kieł wystający z przodu głowy, który może urosnąć nawet na 3 metry wysokości. Jest to zwierzę uważane za jedno z najbardziej zadziwiających na świecie.

9. Niedźwiedzie polarne uwielbiają foki i często na nie polują zaskakując je sposobem. Podpływają one do foki, która odpoczywa na krze aby odciąć jej drogę ucieczki. Foka zaatakowana z zaskoczenia nie ma manewru do ucieczki.

10. Pole Gunnbjørn to najwyższe wzniesienie Grenlandii. Jest to skała przebijająca się poprzez lodowiec. Ma około 3700 m.