Ciekawostki

Najpiękniejsze Wyspy Francji Które Warto Odwiedzić

Mont Saint-Michel

Francja jest jednym z tych państw, które większość podróżników chciałoby odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Ze względu na Paryż i jego bogatą historię, ze względu na Lazurowe Wybrzeże czy Niceę. Państwo posiada również sporo wysp, które cechują się swoistą atmosferą i niesamowitą historią. Oto najpiękniejsze z nich.

1. Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel to skalista wyspa na kanale La Manche. Z Francją łączy ją grobla o długości 1800 metrów, a kiedy zalewa ją woda, wyspa wygląda jakby unosiła się nad taflą wody. Na jej szczycie znajduje się Sanktuarium Michała Archanioła. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Normandii.

2. Chausey

Chausey to archipelag francuskich wysp na kanale La Manche. Podczas przypływu widać w tym miejscu ponad 50 wysp, jednak już w czasie odpływu spod wody wyłania się dodatkowo ponad trzysta innych wysepek. Widok jest wyjątkowo malowniczy.

3. Grand Bé

Grand Bé to francuska wyspa, na której znajdują się ruiny starożytnego fortu. Jest to niewielka wyspa pływowa, na którą podczas odpływu można dojść z plaży pieszo.

4. Niewielka wyspa

Grand Bé to niewielka wyspa i jednocześnie gmina we Francji. Zamieszkuje ją tylko kilkaset osób, a nad jej wybrzeżem góruje stara latarnia morska. Całość przedstawia malowniczy widok rodem z francuskiej literatury XVIII wieku.

5. Sept Îles

Sept Îles to franucski archipelag znajdujący się u wybrzeża Bretanii. Znajduje się tutaj najważniejszy rezerwat ornitologiczny w całej Francji, a także wspaniałe formacje skalne i mnóstwo rzadkich zwierząt, takich jak markaczka średnia, kormoran czubaty czy szare foki.

6. Île-Molène

Île-Molène to mała, malownicza wysepka i jednocześnie gmina francuska. Powstało tutaj urocze miasteczko w stylu francuskim, co nie zmienia faktu, że cała wyspa cechuje się bujną roślinnością. Rozpościera się z niej również piękny widok na szafirową wodę.

7. Ouessant

Ouessant jest położona na Oceanie Atlantyckim i jest najdalej wysuniętym na północny zachód punktem Francji. Znajduje się tutaj tylko jedna miejscowość, a mieszkańcy szczycą się bardzo długą tradycją rybacką. Można tutaj spotkać lokalną odmianę karłowatych czarnych owiec, a także zobaczyć najjaśniejszą latarnię morską na świecie.

8. Gavrinis

Gavrinis jest granitową bezludną wyspą. Znajduje się u wybrzeży Bretanii i ma ciekawą historię. W średniowieczu mieszkali na niej mnisi, jednak do dziś nie zachowała się wzniesiona przez nich kaplica.

9. Belle-Île

Belle-Île to jedna z największych bretońskich wysp, która cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów francuskich i nie tylko. Klimat oceaniczny i ciekawa roślinność są tłem dla nowych portów jachtowych. Wyspa ta była miejsce akcji powieści „Wicehrabia de Bragelonne” Alexandra Dumasa.

10. Oléron

Oléron to wyspa położona przy Atlantyckim wybrzeżu Francji. Po Korsyce jest drugą największą wyspą francuską. W latach sześćdziesiątych ze stałym lądem połączył ją most o długości 3027 metrów. Jest to najdłuższy most w całym kraju.