10 Zaskakujących Informacji i Ciekawostek o Zebrach Dla Dzieci
Zebra to jedno z najbardziej charakterystycznych zwierząt na świecie. Jednak czy jest biała w czarne paski czy czarna w białe paski? Na to pytanie w końcu udało się znaleźć odpowiedź! Przedstawiamy 10 wyjątkowych ciekawostek i ważnych informacji o zebrach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci!
1. Zebry są bardzo blisko spokrewnione z końmi. Do tego stopnia, że mogą się między sobą rozmnażać. Potomstwo takiej krzyżówki nazywane jest zebroidem.
2. Pomimo swojego łagodnego wyglądu, zebry są stosunkowo agresywnymi zwierzętami – ich natura wynika z zamieszkiwania dzikich terenów Afryki, gdzie występuje wiele gatunków naturalnych drapieżników. Wystraszona zebra może nawet zaatakować człowieka.
3. Zebry mają duże znaczenie mitologiczne dla rdzennych mieszkańców Afryki. Są symbolem szczęścia, obfitości i harmonii. Niektóre ludy wierzą, że z mozaiki pasów na skórze zebry można wyczytać przyszłe wydarzenia.
4. Łatwo sprawdzić jakiego koloru jest zebra: wystarczy spojrzeć na ich brzuch, gdzie kończą się paski. Większość zebr jest biała w czarne paski, jednak niektóre osobniki mogą być czarne.
5. Nie łatwo upolować zebrę. Są one wyjątkowo szybkie i mogą osiągać prędkość nawet 65km/h. Dodatkowo ich uszy są niezwykle wrażliwe na dźwięki i mogą wykryć drapieżnika jeszcze przed jego atakiem.
6. Każda zebra jest wyjątkowa – świadczy o tym oryginalne i niepowtarzalne ułożenie pasu. Pasy u zebry są niczym ludzkie odciski palców!
7. Paski na ciele zebry mają swój cel – w ruchu całego stada sprawiają, że trudno wyłowić pojedynczego osobnika, co łatwo dezorientuje drapieżniki.
8. Zebry są roślinożercami. Żyją na terenach stepowych, gdzie żywią się liśćmi i trawami. Aby dostarczyć odpowiednią ilość energii większość dnia spędzają właśnie na spożywaniu pokarmów.
9. Najmniejszym gatunkiem zebry jest zebra górska, która żyje na łąkach w pobliżu afrykańskich pasm górskich. W kłębie osiąga wysokość ok. 120cm.
10. Zebry żyją w tzw. haremach. Oznacza to, że na jednego samca (ogiera) w stadzie przypada kilka samic. Taka hierarchia pozwala na utrzymanie porządku w stadzie oraz dobrą opiekę nad młodymi.