Polska

Najlepsze trasy rowerowe w Kielcach

trasy rowerowe kielce

Turystyka rowerowa zyskuje na popularności. Nie tylko dlatego, że jest to tani środek transportu. Powodem jest również to, że podczas wyprawy rowerowej można podziwiać przyrodę i dojechać do miejsc, gdzie samochodem niekoniecznie byśmy dojechali. Kielce to miejsce, któe jest stworzone do rowerowej turystyki. Jakie są najlepsze trasy rowerowe w Kielce i gdzie warto pojechać?

W okolicach Kielc można znaleźć wiele ciekawych tras rowerowych, o różnym stopniu zaawansowania. Miłośnicy dwóch kółek znajdą trasy łatwe, jak i te trudniejsze, wymagające odpowiedniego przygotowania. Każda z tras wiedzie wśród malowniczych okazów przyrody.

Trasy rowerowe w Kielcach

1. Trasa dookoła Klonowa

To niezbyt wymagająca trasa, licząca niewiele ponad 16 kilometrów, z czego większość po asfalcie. Jest przeznaczona dla tych, którzy lubią jeździć szutrami i lasami. Zaczyna się we wsi Klonów. Z tego miejsca można podziwiać całe Pasmo Łysogór od Łysiej Góry, przez Łysicę, po góry Wymyśloną i Radostową. Trasa wiedzie lasami Pasma Klonowskiego oraz Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.

2. Szlak rowerowy nad Wierną Rzeką

To znacznie dłuższa trasa, która liczy blisko 42 kilometry. Jednak nie jest trudna. Każdy rowerzysta da radę nia przejechać, nawet jeśli nie jest zbyt zaawansowany. Trasa jest łatwa i niezwykle malownicza. Warto nią przejechać zwłaszcza dla samych widoków. Szlak prowadzi urokliwą doliną Wiernej Rzeki. Rowerzyście przejeżdżają Pasmo Zagórskie i jadą w stronę stóp Pasma Zelejowskiego. Trasa wiedzie przez słynną Miedziankę.

3. Trasa rowerowa ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi

To trasa dla osób średniozaawansowanych, choć omija najwyższe szczyty Gór Świętokrzyskich. Trasa spodoba się zarówno tym, którzy liczą na aktywny relaks wśród przyrody Łysogór, jak i tym, którzy lubią bardziej ekstremalne wyzwania rowerowe. Większość trasy wiedzie gruntową drogą, prowadzącą po płaskim terenie. W okolicach Nowej Słupi na rowerzystów czeka krótka, ale intensywna przeprawa w stylu MTB. Leśna ścieżka liczy 16 kilometrów i pokrywa się z trasą dawnej kolejki wąskotorowej. Na trasie można zobaczyć leśny kamieniołom, a także most o wysokości ponad 5 metrów. Warto zaznaczyć, ze na trasie jest wiele miejsc postojowych, w których można odpocząć na ławeczce.

4. Szlak rowerowy Czarujące widoki

To trasa licząca 27 kilometrów. Jedzie się głównie trasą asfaltową, a także  w miejszym stopniu droga wiedzie w terenie. Szlak jest dość łatwy i poprowadzony po pętli. Dzięki temu na szlak rowerowy Czarujące widoki może wybrać się cała rodzina. Jedyny utrudnieniem na trasie jest podjazd z Porąbek do zabytkowej chaty w Kakoninie. Trasa obfituje w malownicze widoki, które wynagrodzą nie zawsze dobre oznakowanie terenu. Trasa wiedzie zboczami Pasma Łysogórskiego. Rowerzyści poznają okolice Krajna, Bielin, Skorzeszyc i Górna.

5. Czerwony szlak Kielce – Białogon

To trasa dla średniozaawansowanych. Nie jest długa, gdyż liczy niecałe 10 kilometrów, jednak bardzo malownicza. Trasa prowadzi z centrum Kielc (okolice Kadzielni), przez dawną przemysłową dzielnicę Biesak w kierunku południowo-zachodnim, czyli na ładne krajobrazowo i obfitujące w zabytki okolice Chęcin. Trasa wiedzie ścieżkami rowerowymi, a także leśnymi szlakami, z których niektóre mają charakter MTB.  Warto dodać, że szlak poprowadzony wyłącznie po drogach wyłączonych z ruchu pojazdów lub drogach lokalnych z małą częstotliwością ruchu.

Kielce to miejsce sprzyjające turystyce rowerowej. W samym mieście jest wiele ciekawych tras rowerowych, którymi warto się przejechać. Kielce mogą stanowić doskonały punkt wyjścia do wycieczki w okolice Gór Świętokrzyskich.