Polska

Najlepsze trasy rowerowe w Augustowie

trasy rowerowe Augustów

Jak aktywnie spędzić weekend? Najlepiej na rowerze! W Augustowie i okolicach znajduje się wiele ciekawych miejsc, do których można się udać. Aktywnie spędzony czas wpłynie korzystnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Jakie są najlepsze trasy rowerowe Augustów?

Augustów to miasto w północno-wschodniej Polsce, które otoczone jest jeziorami i lasami. To miasto słynące głównie z pięknej przyrody. Znajduje się na terenie Zielonych Płuc Polski. Wokół Augustowa, jak i w samym mieście znajduje się wiele ciekawych tras rowerowych. Sama Puszcza Augustowka oferuje rowerzystom łącznie 281 kilometrów tras rowerowych. Jakie trasy warto przejechać?

Najlepsze trasy rowerowe w Augustowie

1. Szlak rowerowy wokół rzeki Netty

Trasa liczy nieco ponad 38 kilometrów. Jest to szlak dla średniozaawansowanych, głównie ze względu na długość tras. Wiedzie wokół rzeki Netty, głównie drogami asfaltowymi. Podczas wycieczki można podziwiać niezwykłe okazy przyrodnicze, zwłaszcza malownicze łąki, pola czy pastwiska. Trasa jest średnio oznakowana, ale wjeżdżając na szlak nie można się zgubić.

2. Wyprawa wzdłuż Kanału Augustowskiego

Trasa liczy ponad 88 kilometrów. Wiedzie wzdłuż Kanału Augustowskiego, który jest majstersztykiem XIX-wiecznej sztuki irygacyjnej. Trasa wiedzie do granicy z Białorusią, gdzie możemy zwiedzić odnowioną śluzę Kurzyniec. Trasa wiedzie przez malownicze wioski z drewnianą zabudową. W Jastrzębnej możemy skorzystać z szynobusa. Trasa wiedzie drogą asfaltową, jednak od śluzy Paniewo po Mikaszewo, wiedzie leśną drogą za czarnym szlakiem rowerowym.

3. Szlak „Wokół Jeziora Białego i Jeziora Studzienicznego”

Trasa liczy prawie 25 kilometrów i nadaje się dla początkujących rowerzystów. Szlak wiedzie wokół jeziora Białego i Jeziora Studzienicznego. Trasa ma formę pętli i jest oznaczona kolorem niebieskim. Nadaje się na rodzinną wycieczkę rekreacyjną. Biegnie głównie leśnymi drogami oraz fragmentem miasta Augustów. To bardzo malownicza trasa. Jej atrakcją są ładne widoki na jeziora i dwie śluzy Kanału Agustowskiego. Warto także zwiedzić sanktuarium maryjne w Studzienicznej. Szlak jest dobrze oznakowany. Na trasie znaleźć można liczne miejsca odpoczynku czy punkty gastronomiczne. Szlak rozpoczyna się za mostkiem na rzece Klonownicy.

4. Szlak rowerowy Wokół Doliny Rospudy

Szlak liczący blisko 50 kilometrów. Mimo długości bez problemu poradzą sobie z nim turyści z dziećmi. Szlak prowadzi po obu brzegach rzeki Rospudy. Trasa wyznaczona jest dobrymi drogami i jest niemal wolna od samochodów. Rozpoczyna się w Białobrzegach, a kończy w Augustowie. Szlak wiezie przez Puszczę Augustowską oraz dolinę Rospudy. To trasa bardzo malownicza i atrakcyjna widokowo. Trasa jest dość łatwa, trudno się na niej zgubić. Świetnie sprawdzi się na rowerowy wypad z dziećmi, a także wycieczki o charakterze rekreacyjnym. Szlak poprowadzony jest głównie drogami asfaltowymi, dlatego mogą po nim przejechać także rowery z dziecięcymi przyczepkami.

5. Szlak Orła Białego

To długa, licząca 75 kilometrów trasa, która wiedzie przez Puszczę Augustowką, na wschód od Augustowa. To niemal w całości leśny szlak, przeznaczony dla bardziej zaawansowanych rowerzystów. Szlak rozpoczyna się i kończy w Augustowie, na wschodnim skraju miasta przy Jeziorze Białym Augustowskim.

Augustów i okolice to bardzo ciekawe i niezbyt trudne trasy rowerowe. W Puszczy Augustowskiej znajdą się trasy dla bardziej doświadczonych rowerzystów, jak i dla rodzin z dziećmi. Co ważne, chcąc zwiedzić Puszczę Augustowską na rowerze, wcale nie potrzeba mieć własnego jednośladu. W Augustowie działają wypożyczalnie rowerów, z których można skorzystać.