Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Pile i Okolicach

Piła zdjęcie z drona
źródło: Wiki-observer / Wikipedia

Piła jest miastem znajdującym się w północno-zachodniej Polsce. Miasto powstało z małej osady rybackiej, położonej nad górną Gwdą pośród lasów. Prawa miejskie otrzymało w 1513 i potwierdził je król Zygmunt I Stary.

Dzieje miasta były bardzo burzliwe, ponieważ w czasie rozbiorów. Piła została włączona do terytorium Królestwa Prus. II Wojna Światowa całkowicie spustoszyła Piłę, ponieważ zniszczenia wojenne sięgnęły aż 70-90 %. Po wojnie miasto odbudowano i pokazuje to, że Piła i jej mieszkańcy są niezwykle niezłomni.

1. Pilskie Muzeum Wojskowe

Ze względu na bardzo burzliwą historię, Pilskie Muzeum Wojskowe, jest niebywale autentyczne. Eksponatów, które można podziwiać jest tutaj naprawdę wiele, ale jednym z najcenniejszych, jest samolot Su-22M4, który zwany jest popularnie Tygryskiem. Ludzie, którzy pracują w tym muzeum są pasjonatami i potrafią zainteresować historią i wojskowością nawet ludzi, którzy wcześniej nie mieli z tym nic wspólnego. To świetne miejsce zarówno dla najmłodszych, jak i starszych.

2. Aqua Park

Kąpać lubią się zarówno mali, jak i starsi, dlatego Aqua Park Piła, jest atrakcją idealną zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i młodzieży. Atrakcje, jakie czekają w tym wodnym parku rozrywki są niesamowicie interesujące i na pewno każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Baseny różnej długości, baseny whirlpool, brodziki dla dzieci, hydromasaże, gejzer, sztuczna rzeka, to tylko niektóre z atrakcji oferowanych przez park.

3. Park na wyspie w Pile

Jest to wyjątkowo piękne i urokliwe miejsc, które na myśl przywodzi oazę wypoczynku. Położony w centrum Piły, na sporej rozmiarów wyspie pomiędzy dwoma ramionami Gwdy park, jest idealnym obiektem to wypoczynku i relaksu na świeżym powietrzu. Fontanna i kryta estrada sprawiają, że jest to istna świątynia spokoju i sztuki, ponieważ w okresie letnim urządzane są to wszelkiego rodzaju koncerty oraz festyny. Miejsce idealne do odwiedzenia go z dziećmi.

4. Okrąglak

XIX wieczka parowozownia, jest obiektem jedynym w swoim rodzaju. Parowozownia powstawała w latach 1870-1874 z powodu intensywnego rozwoju kolei na ziemiach Prus. Swego czasu, był to obiekt tak niezwykły, że zastosowane w nim rozwiązania architektoniczne, stały się inspiracją i wzorem dla kilku innych budowli w Europie. Niestety w czasach obecnych parowozownia popada w coraz większą ruinę i aż żal patrzeć, jak tak wartościowy i niezwykły budynek sypie się na oczach turystów. Dlatego też warto go zobaczyć zanim czas odciśnie na nim nieodwracalne piętno i popularny okrąglak obróci się w pył.

5. Dom Stanisława Staszica

Polski działacz oświeceniowy Stanisław Staszic znany jest wszystkim, którzy trochę mocniej interesują się historią. Dlatego też bardzo atrakcyjnym obiektem, który znajduje się na terenie Piły jest dom w którym urodził się ten polski działacz oświecenia. Jego dom potocznie nazywany jest dzisiaj Staszicówką. Obecnie znajduje się teraz muzeum poświęcone Stanisławowi Staszicowi.

6. Jezioro Wapińskie

Tereny wokoło Piły są miejscem w którym przyroda potrafi ukoić nerwy niejednego zestresowanego człowieka. Nie inaczej jest nad jeziorem Wapińskim. Jest to jezioro niezmiernie czyste i przejrzyste, dlatego świetnie nadaje się do wypoczynku i wszelkiej rekreacji. Wypad nad jezioro może być także okazją do wędkowania, ponieważ znajduje się w nim wiele różnych ryb. Miejsce warte odwiedzenia, choćby po to, żeby poczuć jak można odpoczywać na łonie przyrody.

7. Wieża widokowa

Wybudowana w roku 2006 w Ujściu wieża, jest obiektem, z którego rozciąga się przepiękny widok na panoramę Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Widoczne jest stąd także miejsce gdzie podczas potopu szwedzkiego odbyła się bitwa pod Ujściem. Wieża ma wysokość około 10 metrów i wstęp na nią jest bezpłatny.

8. GORDALINA, czyli tramwaj wodny

Rejs statkiem zawsze jest czymś wyjątkowym i raczej nie spotykanym na co dzień, dlatego atrakcją jaką jest wycieczka dookoła wyspy parkowej, jest przeżyciem niezapomnianym. Przyroda i szum rzeki, niebywale relaksują i sprawiają, że rejs wydaje się trwać krótką chwilkę, gdzie w rzeczywistości trwa on około 20 minut. Jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z dziećmi i pokazanie im, jak wygląda relaks i odpoczynek.

9. Rezerwat przyrody,,Nietoperze w Stary Browarze

Jak nietrudno domyślić się po nazwie, ten rezerwat przyrody oferuje unikalne i wyjątkowe okazy nietoperzy. Znajduje on się na terenie ruin dawnego browaru Hammer. Jest to unikalne na skalę kraju oraz europy miejsce gdzie zimuje wiele różnych i rzadkich rodzajów nietoperzy, takich jak nocek duży.

10. Park miejski im. Stanisława Staszica w Pile

Miasto Piła kojarzy się przede wszystkim ze Stanisławem Staszicem i to właśnie z tego powodu park miejscy został nazwany imieniem tego pilskiego działacza oświeceniowego. Jest to przepiękne i zielone miejsce w którym można odetchnąć od tradycyjnego zwiedzania i po prostu wczuć się w przyrodę.