CiekawostkiEuropa

Najlepsze ciekawostki o mieście Tarent we Włoszech

źródło: Livioandronico2013 / Wikipedia

Tarent jest to miasto usytuowane w południowych Włoszech w regionie Apulia. Miejscowość ze względu na swoje położenie jest nazywana miastem dwóch mórz ponieważ rozciąga się pomiędzy morzem dużym – Mar Grande a morzem małym Mar Piccolo.

Stanowi ono ważne miejsce ze względu na rozwinięty tam przemysł stalowy, ale także uznawane jest za jeden z ważniejszych handlowych i wojennych portów morskich. Ze względu na swoją bogatą historię i tradycję miasto przyciąga miłośników zwiedzania starożytnych budowli, zachowały się tutaj między innymi pozostałości murów obronnych, ale również amfiteatrów czy term.

Ciekawostki dotyczące miasta Tarent

1. miasto ma zarówno greckie jaki spartańskie korzenie, co ciekawe była to jedyna kolonia jaką miała Sparta

2. w czasach Wielkiej Grecji, Tarent był niezwykle ważnym punktem handlowym oraz wolnym miastem

3. legenda głosi, że założycielem miasta miał być Herakles albo Taras syn Posejdona

4. godło miasta nawiązuje do legendy jako to Taras miał założyć miasto i przedstawia Trasa siedzącego na delfinie

5. mówi się, że miasto jest ok 1000 lat starsze niż Rzym

6. fanów zagadnień filozoficznych na pewno zainteresuje fakt, że w czasie Wielkiej Grecji na tym terenie żyło wielu ważnych filozofów, a sam przyjaciel Platona Archytas z powodzeniem zarządzał tym miastem w IV w p. n.e.

7. Tarent zapisał się także na kartach historii II wojny światowej podczas której Brytyjczycy zbombardowali mieszczącą się tam włoską bazę wojenną, to wydarzenie nazwano noc w Tarent. Japończycy bardzo skrupulatnie zbadali przebieg akcji aby móc się nią posłużyć podczas ataku na Pearl Harbor

8. nadal w Tarencie znajduje się też największa siedziba floty Włoch

9. nie można też przejść obojętnie obok problemów jakie dotykają to miasto są to między innymi problem z zanieczyszczeniami emitowanymi przez przemysł co za tym idzie wskaźnik nowotworów jest tutaj znacznie wyższy niż średnia krajowa.

10. miasto miało również ogromy długu finansowy, była to największa porażka finansowa władz lokalnych jaka miała miejsce we Włoszech.

11. co interesujące w Tarencie żył najstarszy mężczyzna w Apulii i jeden z najstarszych we Włoszech,

12. miasto Tarent jest zaliczane do najbardziej płodnych miast we Włoszech

13. do ciekawostek należy również fakt, że zimą 1877r. w zatoce Tarent został schwytany pierwszy wieloryb

14. przez wiele lat był tutaj poligon admirała Agostino Straulino

15. obrzędy Wielkiego Tygodnia Tarent jest jednym z najważniejszych wydarzeń, mających miejsce w mieście

16. małże, które są hodowane w Tarent zostały wpisane do rejestru tradycyjnych apulijskich produktów rolno-spożywczych

17. mimo zanieczyszczeń wynikających z działającego tu przemysłu, wody obfitują w bardzo duże ilości różnorodnych ryb, co sprawia, że miejsce to jest doskonałe dla miłośników nurkowania

Co warto zobaczyć w mieście Tarent

Zamek Castello aragonese dość dobrze zachowana budowla pomimo upływającego czasu stanowi niezbędny punkt podczas zwiedzania miasta. Zamek pełnił głównie funkcje obronna, ale też w swojej historii był tyrańskim więzieniem Warto zwiedzić także katedrę św. Katalda znajdziemy w niej bogato zdobioną kaplicę w barkowym stylu.

Godne uwagi jest także Narodowe Muzeum Archeologiczne. Podczas spacerów po mieście można spotkać pozostałości po starożytnym świecie. Warto jest więc wybrać się tutaj zobaczyć na własne oczy jego historię, która zapisała się na ulicach tego miasta, oraz ocenić czy jest to miasto godne uwagi na naszej turystycznej mapie.