Polska

10 najlepszych atrakcji w okolicach Ełku

warminsko-mazurskie jeziora
źródło: Leinadz2009 / Wikipedia

Ełk jest pięknym miastem położonym w województwie warmińsko – mazurskim. Zamieszkiwany jest przez ponad 60 tysięcy mieszkańców.

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje w Ełku

Miasto uzyskało prawa miejskie w 1445 roku, równo 20 lat po założeniu miasta. Leży na Pojezierzu Ełckim, które jest częścią Pojezierza Mazurskiego.

Otoczenie miasta jest bardzo wodniste i lesiste, mianowicie miasto leży nad jeziorem Ełckim oraz jeziorem Sunowo, a do tego nad rzeką Ełk (dopływ Biebrzy). A jakby tego było mało, to jeszcze w obrębie miasta także znajdziemy dwa jeziora: Selmęt Mały i Szyba. Okolica miasta nazywana jest centrum Zielonych Płuc Polski. Jak więc widać otoczenie miasta wskazuje na idealne warunki, żeby zwiedzić też okolice tego miasta, nie tylko same miasto. Dlatego w tym artykule przygotowaliśmy listę 10 najciekawszych atrakcji znajdujących się w okolicach Ełku.

Pierwszą atrakcją godną polecenia są po prostu jeziora. Jest ich aż 88, większość połączona rzekami i strumieniami, więc aż się proszą o ustawienie na nich kajaków i zwiedzanie tych rejonów w ten właśnie sposób. Aż 86 z tych jezior objętych jest strefą ciszy, co sprawia, że jest to miejsce idealne jeżeli ktoś planuje na weekend pojechać gdzieś, gdzie można się prosto wyciszyć. Jeziora mają swój unikalny klimat, są po prostu pięknie porośnięte i otoczone pięknymi pomnikami przyrody. Bez wątpienia jest to podstawowa atrakcja tego rejonu.

Drugą atrakcją będzie spływ kajakami po tych właśnie jeziorach. Dostępnych jest tu wiele firm wynajmujących kajaki i inny sprzęt wodny. Spływ kajakowy w takich okolicach jest naprawdę niesamowitym przeżyciem z którego bez wątpienia bardzo chętnie skorzystają i dzieci, i dorośli. Będzie bardzo trudno oderwać oczy od przyrody otaczającej te jeziora. Bardzo czyste i świeże powietrze pozwoli bardzo dobrze dotlenić ciało i zrelaksować umysł. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na dość popularne szlaki wodne, takie jak na przykład: szlak Pisanica, szlak Czerwony Dwór, szlak im. Michała Kajki, i inne. Szlaków jest wiele i każdy znajdzie taki, który będzie najbardziej odpowiadać.

Zobacz też -> Gdzie dobrze zjeść w Ełku

Trzecią atrakcją, nadal ściśle powiązaną z jeziorami występującymi w tym rejonie jest nic innego jak lot samolotem nad tymi terenami. I jedną rzeczą jest widzieć tą przyrodę z dołu, ale zobaczenie tego piękna z góry jest bez wątpienia jednym z najlepszych przeżyć jakich można tam doświadczyć. Samolot krąży wokół tych jezior i lasów prezentując w pełnej okazałości tego, co już z dołu zapiera dech w piersiach. Z góry tereny sprawiają wrażenie, jakby woda była wszędzie. Kręte rzeki i strumienie sprawiają wrażenie, jakby cały ten teren był dosłownie pocięty wodą. Jest to bez wątpienia atrakcja, z której warto skorzystać, ponieważ zdjęcia i wspomnienia są gwarantowane na wiele, wiele lat.

Ale odejdźmy na trochę od jezior, ponieważ nie tylko one są takie piękne w tych rejonach. Czwartą atrakcją jest Płowiecka Góra (205 m n. p. m.), która pozwala na bardzo aktywne spędzenie czasu. Warunki panujące na tych terenach są idealne do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej czy konnej.

Wybierzmy się w takim razie do różnych miejscowości znajdujących się w tym rejonie. Zacznijmy od wsi Bartosze w której możemy zobaczyć na przykład cmentarz wojenny żołnierzy niemieckich z I i II wojny światowej. Jest to bez wątpienia miejsce warte zobaczenia, cmentarz jest bardzo dokładnie rozplanowany i utrzymany.

Szóstą atrakcją jest rezerwat faunistyczny „Ostoja bobrów Bartosze”. Miejsce to znajduje się bardzo blisko Bartoszy i jest to miejsce charakteryzujące się naprawdę fenomenalną fauną, pozwalającą zobaczyć na żywo zwierzęta, które nie sposób zobaczyć w życiu codziennym.

Siódmą atrakcją będzie pomnik przyrody w miejscowości Stare Juchy. Znajduje się tam legendarny głaz narzutowy – uznany za pomnik przyrody. Legenda głosi, że kiedyś był to ołtarz ofiarny używany przez plemię Jaćwingów. To na nim, według legend, składano krwawe ofiary bóstwom tamtych czasów. Niektórzy twierdzą, że właśnie od słowa jucha (krew), bierze nazwę miejscowość w której ten głaz się znajduje – Stare Juchy.

Zaraz obok tego miejsca jest piękny punkt widokowy – na Piaskowej Górze. Rozciąga się tam piękna panorama, której widoczność sięga do kilkunastu kilometrów.

Kiedy wybierzemy się jeszcze do miejscowości Bogusze możemy tam zobaczyć zabytkowy Słup Graniczny postawiony w 1545 roku nad brzegiem rzeki Ełk. Wyznaczał on granicę Polski, Litwy i Prus Książęcych.

Ostatnią atrakcją, która może nam pomóc podróżować pomiędzy poszczególnymi miejscowościami położonymi wokół Ełku jest Ełcka Kolej Wąskotorowa – kawałek historii który pracuje do dzisiaj i do dzisiaj regularnie jeździ i rozwozi mieszkańców. Odrestaurowany tabor pozwala wygodnie przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi miejscowościami w rejonie.

Jak więc widać okolice Ełku są bardzo urokliwe i na pewno warte odwiedzenia. Zobaczymy tutaj bardzo wiele walorów naturalnych i bez wątpienia wrócimy bardzo wyciszeni.

Czytaj dalej: Najważniejsze atrakcje dla dzieci w Ełku