Polska

Najlepsze atrakcje w Jantarze

łabędzie

Jantar to niewielka nadbałtycka wieś położona w województwie pomorskim, tuż przy Mierzei Wiślanej i Żuławach Wiślanych, przy drodze nr 501, pomiędzy Mikoszewem a Stegną, blisko Gdańska.

Wieś leży na szlaku Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Jest to doskonałe miejsce na letni odpoczynek dla całych rodzin ! Plaże są tu szerokie, pełne złocistego piasku. Latem organizuje się tutaj Turniej Piłki Nożnej Plażowej. Oto najlepsze atrakcje w Jantarze i okolicach.

Co warto zobaczyć w Jantarze

Przyjeżdżając do Jantaru z dziećmi warto odwiedzić Centrum Rodzinnej Rekreacji. Na terenie ponad 2 ha obejrzeć można liczne zwierzęta, a nawet niektóre z nich nakarmić otrzymaną wraz z biletem marchewką ! (z pewnością zachwyci to dzieci!). Jest u ptaszarnia z licznymi ptakami nandu, łabędziami czarnymi, łabędziami czarnoszyimi, gęsiami tybetańskimi, berniklami kanadyjskimi, berniklami rdzawoszyimi oraz wieloma gatunkami kaczek. W Mini Zoo, odbyć możemy przejażdżkę na koniu, pojeździć na gokartach po specjalnie przygotowanym torze. Spotkamy tu lubiane przez najmłodszych zwierzęta, takie jak osły, świnie, strusie, alpaki, guanako, kozy, króliki i kury.

Kolejną atrakcją dla dzieci (choć nie tylko !) jest Wioska Indiańska, jedyny tego typu park w rejonie Pomorza Gdańskiego. Turystów po wiosce oprowadzają: autor wielu popularno-naukowych książek o Indianach, Leszek Michalik oraz Joanna Mazurek – indianistka ze Stanów Zjednoczonych. Znajdziemy tu unikatowe muzeum z ekspozycją niezwykle ciekawego rękodzieła Indian z różnych regionów Ameryki Północnej, indiańską odzież oraz przedmioty obrzędowe i codziennego użytku. Wysłuchamy wielu interesujących opowieści o życiu plemion indiańskich. Wioska to replika letniego obozowiska, z tipi łowców bizonów. Co roku zmieniana jest ekspozycja w muzeum, jak również aranżacja obozowiska indiańskiego.

Na tych, którym niestraszne są owady, czeka atrakcja w postaci Rodzinnego Parku Rozrywki „ART Inwazja Owadów”. Właściciele tego parku, wykorzystując wyłącznie materiały recyklingowe, stworzyli gigantyczne makiety prawdziwych owadów. To miejsce dla odważnych, kreatywnych i ciekawych świata, idealne połączenie walorów edukacyjnych i rozrywkowych. Poznamy tu fascynujący owadzi świat, przyjrzymy się powiększonym niezwykłym gatunkom. Obejrzeć też można spektakl teatralny o owadzim świecie. Park to nie tylko makiety – w gablotach obejrzymy pouczającą ekspozycję z motylami, chrząszczami oraz cyklem rozwojowym jedwabnika. Niektóre z okazów możemy wziąć do ręki albo obejrzeć pod lupą. Zmęczeni oglądaniem owadów możemy zrelaksować się na torach sprawnościowych lub na strzelnicy, odwiedzić kino z ciekawymi animacjami, wziąć udział w quizach i zagadkach. Na najmłodszych zwiedzających czeka plac zabaw z wielką piaskownicą.

Dla tych, którzy chcą podczas urlopu w Jantarze odpoczywać w sposób aktywny, idealnym miejscem będzie ośrodek jeździecki Buffalo Bill. Ośrodek organizuje wycieczki konne nad morze zarówno dla osób, które umieją już jeździć, jak również dla początkujących. Oferta skierowana jest także do osób z dysfunkcją kończyn dolnych. Do bardziej zaawansowanych jeźdźców adresowane są treningi skoków przez przeszkody oraz kursy zawodowe. Buffalo Bill organizuje także obozy w siodle o profilu jeździeckim a także unikatowe „kowbojsko-indiańskie”. Możemy tu także nauczyć się podstaw gry w polo lub w horseball. Dla dorosłych chcących zażyć dłuższego ruchu na grzbiecie konia organizowane są jedno-lub kilkudniowe rajdy konne Szlakiem Bursztynowym albo po wybrzeżu Mierzei Wiślanej. Treningi i wyjazdy prowadzone są pod okiem profesjonalnych trenerów jeździectwa.

„Jantar” oznacza bursztyn. Tereny tutejsze od niepamiętnych czasów słynęły z wydobywania tych pięknych kamieni. W budynku Szkoły Podstawowej we wsi zwiedzić możemy interesuące Muzeum Bursztynnictwa z atrakcyjną historyczno-dydaktyczną ekspozycją unikatowych wyrobów z bursztynu. Prezentowane są przepiękne okazy „Złota Bałtyku” z zatopionymi we wnętrzu owadami lub fragmentami roślin. Znajdziemy tu dawne ryciny, mapy oraz fotografie upamiętniające historię tych terenów związaną z bursztynnictwem. Zwiedzić warto wystawę fotograficzną pt. „Ludzie morza – wczoraj i dziś” oraz dokumenty i stare zdjęcia o szkole w Jantarze. W jednej z sal obejrzymy ciekawą replikę dawnego warsztatu bursztynniczego z XVII wieku.

Co roku w miejscowości odbywają się Mistrzostwa Świata w poławianiu Bursztynu. Każdy z przybywających do Jantaru turystów może wziąć udział w tej niezwykle ciekawej imprezie i spróbować samodzielnie poszukać „Złota Bałtyku”. Impreza jest bez wątpienia największą tego typu w regionie i jedną z większych w kraju. Najlepsi zawodnicy startujący w tych mistrzostwach są w stanie wyłowić z wód morza ponad 150 gramów cennego bursztynu w zaledwie 10 minut ! Mistrzostwom zawsze towarzyszą liczne atrakcje dla turystów, np. pokazy obróbki bursztynu (w wykonaniu miejscowych bursztynników), Jarmark Żuławski, występy artystyczne gwiazd muzyki popularnej, a zakończenie imprezy zawsze uświetnia przepiękny pokaz sztucznych ogni.

Będąc w Jantarze warto przejechać się kolejką wąskotorową, w kierunku Malborka, Sztumu lub Grudziądza. Jednorazowo może nią jechać ok. 130 osób, co jest ciekawą alternatywą dla stania w korkach. Z pewnością taka forma transportu spodoba się nie tylko najmłodszym turystom. Z okien pociągu podziwiać możne piękne, malownicze krajobrazy mijanych miejscowości.

Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci w Jantarze