10 najlepszych atrakcji w Gliwicach

miasto gliwice

Jeżeli rozważasz weekend na śląsku to w tym artykule spróbujemy Ci podsunąć pomysł na wyjazd. Chodzi o miasto Gliwice. Miasto zamieszkiwane jest przez ponad 180 tysięcy mieszkańców.

Powierzchniowo jak i pod względem liczby ludności, w 2018 roku, miasto zajmowało 19 miejsce w Polsce i 4 na śląsku. Gliwice nie jest więc miastem małym, a co więcej jest doskonale znanym miastem w Polsce.

Znajduje się tu wiele atrakcji, które są warte zobaczenia i weekendowy wyjazd może być świetnym sposobem poznać to piękne miasto.

W związku z liczbą atrakcji dostępnych w mieście, zdecydowaliśmy się stworzyć listę 10 atrakcji, które subiektywnie uznajemy za te najbardziej warte uwagi.

Pierwszą, bezkonkurencyjną i absolutnie priorytetową, jest Radiostacja gliwicka wpisana do pomników historii. Jest to miejsce wyjątkowo znane, ponieważ tutaj właśnie miejsce niemiecka operacja dywersyjna typu false flag 31 sierpnia 1939 roku, czyli w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Nie tylko dlatego jest to miejsce wyjątkowe. Warto zauważyć, że radiostacja gliwicka jest jednym z absolutnie niewielu masztów radiowych zbudowanych z drewna. Większość masztów jest metalowa, a w tym przypadku budulcem masztu było drewno. Mimo takiego budulca radiostacja jest wysoka na ponad 111 metrów. Budowa trwała aż 2 lata – rozpoczęła się w 1934 roku, zaś zakończyła się w 1936 roku.

Kolejną atrakcją, która bezpośrednio nawiązuje do poprzedniej to Muzeum w Gliwicach – jest to kompleks tworzony, między innymi, przez radiostację właśnie. Jest to jedno z najstarszych muzeów na Śląsku, zostało założone w 1905 roku pod nazwą Górnośląskie Muzeum w Gliwicach. Znajduje się tu wiele zbiorów bezpośrednio nawiązujących do historii miasta i okolic. Bardzo dobrze można tutaj poznać szczegóły niemieckiej operacji, która dotyczyła wcześniej wspomnianej radiostacji.

Jako trzecia atrakcja warta polecenia to Palmiarnia Miejska. Założona jeszcze w XIX wieku oaza pozwala dzisiaj zobaczyć rośliny zebrane w 5 pawilonach podzielonych na: rośliny użytkowe, rośliny tropikalne, historyczny, sukulenty oraz akwaria. Przyroda, którą można zobaczyć w tym miejscu robi duże wrażenie, zaś samo miejsce jest bardzo zadbane i rozwinięte.

Warto także udać się na rynek w Gliwicach. Jest to miejsce wyjątkowo tętniące życiem, szczególnie latem. Mimo, że rynek nie należy do największych znajdziemy tam wiele bardzo ciekawych atrakcji, takich jak, na przykład, fontanna z Neptunem. Wrażenie robi także architektura wokół rynku. Kamieniczki, które otaczają rynek mają bardzo charakterystyczny styl. Na rynku zobaczymy także ratusz miasta z przełomu XVIII i XIX wieku, a także Dom Plastyka.

W Gliwicach znajdziemy atrakcję, która może zachwycić wszystkich, jest to galeria figur stalowych. Spektakularne figury zebrane w tym miejscu budzą grozę swoim ogromem. Nie ma ich tam zbyt wiele, jednak bez wątpienia jedną z największych zalet tego miejsca jest to, że prawie wszystkich figur można dotknąć i sfotografować się z nimi. Jesteśmy pewni, że jeżeli wybieracie się na wyjazd z dziećmi, te będą zachwycone. Podejrzewam także, że niejeden dorosły będzie zaskoczony, jak złożone figury to są i jakie są to arcydzieła.

Szóstą atrakcją jest Zamek Piastowski w Gliwicach. Jest to zamek z połowy XIV, który znajduje się w centrum miasta. Zamek łączy w sobie styl gotycki i renesansowy. Przed wojną był znany jako „Dwór Cetrycza”, zaś od 1959 roku stał się częścią Muzeum w Gliwicach. Znajdziemy w nim bardzo ciekawe wystawy i eksponaty. Zdecydowanie jest to punkt o który warto zaczepić, gdy zwiedzamy Gliwice. Szczególnie, że zamek znajduje się w centrum miasta, czyli możemy zajrzeć tam zwiedzając po prostu centrum.

Siódmą atrakcją jest Muzeum Tatuażu – jedyne takie muzeum w Polsce i drugie (po Amsterdamie) takie muzeum w Europie. Powołane w 2012 roku zajmuje się popularyzacją historii, piękna i różnorodności zjawiska tatuażu. Możemy tu zobaczyć takie eksponaty jak plemienne narzędzia do tatuowania, księgozbiory opisujące sztukę, zbiór maszyn, i temu podobne przedmioty. Muzeum jest warte odwiedzenia, choćby przez sam fakt, że jest to jedyne takie muzeum w Polsce. Poznamy tam nie tylko samą w sobie sztukę tatuażu, ale także historię i symbole jakie sobą reprezentowały, do kogo były skierowane w jakiej epoce i w jakiej klasie społecznej, a także w jaki sposób stanowiły o przynależności człowieka do różnych organizacji.

Ósmą atrakcją, wartą zobaczenia jest katedra pw. Św. Piotra i Pawła w Gliwicach. Jest to kościół wzniesiony w latach 1896 – 1900 i początkowo był jedynie filią parafii Wszystkich Świętych. W kościele znajdują się bardzo piękne, niedawno odrestaurowane organy. W kościele znajdują się także relikwie św. Feliksa i św. Klemensji. Dziewiątą atrakcją jest kościół Wszystkich Świętych właśnie, jest to kościół zbudowany w XV – XVI wieku i wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Ostatnią atrakcją, którą chcemy polecić jest zwiedzenie architektury kościoła św. Bartłomieja w Gliwicach. Jest to gotycki kościół zbudowany w XV wieku.

Oceń artykułDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.