Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Myślęcinku

Widok z Góry Myślęcińskiej w Bydgoszczy
fot. Pit1233 / Wikipedia

Myślęcinek jest największym w Polsce parkiem miejskim, mieszczącym się zaledwie 3 kilometry od centrum Bydgoszczy. Turystów przyciąga tutaj natura, spokój, a także niesamowite atrakcje. Poznaj najbardziej interesujące ciekawostki na temat Myślęcinka!

1. Krótka historia parku miejskiego

Pierwsze wzmianki o Myślęcinku widnieją już na kartach historii od 1346 roku. Była to wówczas wieś należąca do majątku szlacheckiego. Pod ich władzą była aż do 1945 roku, czyli spory okres czasu. Sytuacja ta zmieniła się po wojnie, kiedy na terenie wsi stworzono ośrodek treningowy dla koni sportowych, a także ogrody działkowe.

2. 1971 rokiem rozwoju Myślęcinka

Wtedy właśnie zaczęto opracowywać i rozbudowywać wieś tak, aby została ona parkiem, który służyć miał rekreacji mieszkańcom Bydgoszczy. Do lat 90 XX wieku powstały tutaj różnego rodzaju promenady, lunaparki, Leśny Park Kultury i Wypoczynku, Ogród Botaniczny i tym podobne. Do teraz Myślęcinek służy rekreacji i to przyciąga turystów z całego świata, ale także nadal miejscowych bydgoszczan.

3. Ogród Fauny Polskiej

Była to jedna z pierwszych inwestycji, która powstała na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. Otworzone w 1978 roku zoo było pierwszym w Polsce, któremu udało się zgromadzić na swoim terenie wiele gatunków rodzimych zwierząt. Do tej pory w zoo znajdują się tylko polskie gatunki, nie znajdziecie tutaj żadnych zagranicznych zwierząt. Poznacie tu wilki, niedźwiedzie brunatne, żubry, a nawet orły i sokoły. W Ogrodzie Fauny Polskiej zagospodarowano również minizoo dla najmłodszych, gdzie będą mogli oni pogłaskać lub nakarmić króliki, owce itd.

4. Park w Myślęcinku jako teren sprzyjający imprezom sportowym

Rozgrywają się tutaj liczne zawody biegowe, a także konne. Co roku rozgrywa się tutaj bieg, znany i rozsławiony w Myślęcinku, czyli Terenowa Masakra. Jest to bieg z przeszkodami, do którego zawodnicy przygotowują się latami.

5. Ogromna impreza sportowa w Myślęcinku!

Jak wcześniej wspomniano, tereny tego parku miejskiego sprzyjają imprezom sportowym, dlatego w 2010 odbyły się tutaj Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych! Ludzie z całego świata wtedy tłumnie przybywali do miejscowości.

6. Stok narciarski

Jest to świetna atrakcja dla całych rodzin, szczególnie zimą. W parku miejskim znajduje się sztucznie naśnieżany stok, którego zjazd liczy prawe 170 metrów! Widok jest niesamowity, szczególnie wieczorami, gdyż całość jest oświetlona.

7. Tor do ekstremalnych zjazdów rowerowych

Na terenie Myślęcinka można zobaczyć, a nawet wypróbować swoich sił, na jednym z najlepszych w Polsce torów do ekstremalnych zjazdów rowerowych. Codziennie zbierają się tutaj nie tylko amatorzy, ale także profesjonaliści, którzy na jednośladach tworzą magię!

8. Pole golfowe w Myślęcinku

Gratka dla fanów sportu, ponieważ na terenie parku znajdą oni świetne pole do gry. Ciekawostką jest, iż zostało ono uznane za najpiękniej położony obiekt do gry w golfa, na terenie całej Polski!

9. Ogromne tereny leśne

Myślęcinek to blisko 500 ha samych terenów leśnych. Spacerując wśród drzew możesz spotkać nawet te, które są okazami liczącymi nawet ponad sto lat!

10. Alpinarium na terenie Ogrodu Botanicznego

Turyści, którzy wybiorą się do Ogrodu, zobaczą niezwykłe miejsce, z niezapomnianym widokiem. W rzeźbę wkomponowany został górski potok oraz wodospad, przy których wyjdą cudowne zdjęcia. Na terenie Alpinarium zobaczycie florę typową dla rejonów górskich, ale nie tylko Polski. Poznacie tutaj także florę gór Azji, Europy oraz Ameryki Północnej!