Ciekawostki

10 Interesujących ciekawostek o Motoryzacji

maluch

Motoryzacja to całokształt zagadnień związanych z zastosowaniem samochodów, motocykli i ciągników — zwłaszcza napędzanych silnikami spalinowymi.

Pojęcie to jest dość szerokie i przeważnie pozostaje w kręgu zainteresowań panów, jednak bywa interesujące nie tylko dla nich.

Oto ciekawostki motoryzacyjne przeznaczone nie tylko dla fanów samochodów i motorów.

1. Amerykański kierowca

Przeciętny amerykański kierowca spędza 42 godziny rocznie w korku.

2. Policja w Dubaju

Policja w Dubaju dysponuje najszybszym radiowozem na świecie, a jest nim Bugatti Veyron. Prawdziwa perła motoryzacji przybrała oficjalne barwy lokalnej policji, czyli biało-zielone.

3. Carl Benz

29 stycznia 1886 Carl Benz złożył wniosek patentowy na swój „pojazd napędzany silnikiem gazowym”. Patent – numer 37435 – można uznać za akt urodzenia samochodu. W lipcu 1886 r. gazety doniosły o pierwszym publicznym wyjeździe trzykołowego Benz Patent Motor Car. Pierwszy na świecie samochód miał tylko trzy koła, ponieważ Benz nie był zadowolony z układów kierowniczych dostępnych dla czterokołowców w 1886 roku.

4. Volkswagen

Volkswagen posiada dwanaście znanych marek samochodów, w tym samochody osobowe Volkswagen, Audi, Seat, Skoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Ducati, Volkswagen pojazdy użytkowe, Scania i MAN.

5. Ralph Teetor

Człowiek, który wynalazł tempomat, był ślepy. Nazywał się Ralph Teetor i do wynalezienia tempomatu zainspirował go prawnik, który najwyraźniej był bardzo biednym kierowcą.

6. Hennessey Venom GT

Hennessey Venom GT to najszybszy samochód produkcyjny na świecie. Jego prędkość maksymalna wynosi 270,49 mil na godzinę, co czyni go szybszym od Bugatti Veyron o około 0,8 sekundy.

7. Euclid Avenue

5 sierpnia 1914 roku na rogu Euclid Avenue i East 105th Street w Cleveland w stanie Ohio umieszczono pierwszy na świecie elektryczny sygnalizator drogowy. Pierwszy znak „Zakaz skrętu w lewo” zadebiutował w Buffalo w stanie Nowy Jork w 1916 roku, a kierownica po lewej stronie stała się standardem w amerykańskich samochodach w 1908 roku.

8. Cugnot Fardier

Pierwszy samobieżny pojazd – Cugnot Fardier – został wyprodukowany przez Nicolasa-Josepha Cugnota w 1769 roku. Był to trójkołowy silnik parowy.

9. Bertha Benz

Pierwszą w historii motoryzacji podróż dalekobieżną (z Mannheim w południowych Niemczech do Pforzheim) podjęła Bertha Benz (żona Carla Benza) i jej dwaj synowie w sierpniu 1888 roku.

10. Parkowanie

Prawie 95% czasu życia samochód spędza na zaparkowaniu.