Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o firmie Microsoft

laptop

Microsoft to założone w 1975 roku przedsiębiorstwo produkujące oprogramowanie i sprzęt komputerowy. Chociaż jego produktów używa niemal każdy, nie każdy zna poniższe ciekawostki na jego temat. Oto 10 ciekawostek na temat Microsoft, czyli gigant jeszcze bliższy użytkownikom.

1. Założenie

Microsoft powstał w 1975 roku w Albuquerque, w stanie Nowy Meksyk. Założyli go Bill Gates i Paul Allen. W 1977 spółka przeniosła się do Bellevue w stanie Waszyngton, aby znów w 1986 przenieść się do obecnej siedziby w Redmond.

2. MS-DOS – początek drogi ku chwale

W 1981 Microsoft kupił od Seattle Computer Products system 86-DOS i zmienił jego nazwę na MS-DOS. Jego wielką zaletą była sprawność działania i prostota, co zostało docenione przez wielu producentów instalujących ten system na swoich komputerach.

3. Windows 1.0

W 1985 roku Microsoft wydał Windowsa 1.0. Nie był to jednak nowy system operacyjny, a jedynie nakładka graficzna na MS-DOS. Był to jeden z pierwszych kamieni milowych spółki i fundament do dalszego rozwoju swojego późniejszego sztandarowego produktu.

4. Pakiet biurowy – ciężkie początki

W 1989 powstała pierwsza wersja MS Office, która nie miała na rynku dosyć łatwo, gdyż posiadała dość silną konkurencją w postaci chociażby programów WordPerfect i Lotus 1-2-3, lecz stopniowo pakiet Microsoftu zaczął dominować.

5. Nowy Windows

W 1993 Microsoft wydał system Windows 3.1 NT, który oparty był na zupełnie nowym jądrze, a w 1995 ukazał się Windows 95. Systemy te nie były już nakładkami na MS-DOS lecz samodzielnymi tworami, które były jednak oczywiście częściowo kompatybilne z systemem MS-DOS jeszcze przez długi czas.

6. Zawiła historia stosunków MS i Apple

Chociaż Bill Gates i Steve Jobs przez dekady ze sobą rywalizowali, we wczesnym okresie działania obu spółek byli przyjaciółmi i współpracowali ze sobą podczas tworzenia oprogramowania na pierwszy komputer Macintosh, jednak w momencie rozpoczęcia produkcji podobnego oprogramowania dla swoich firm zaczęli być wrogami.

7. Microsoft ratuje Apple

W 1997 Apple stało przed bankructwem, kiedy to Microsoft zainwestował w tę spółkę 150 milionów dolarów, ratując swojego chyba największego konkurenta.

8. Patenty jednym z głównych źródeł dochodu

Strategia Microsoftu na wzbogacanie się obejmuje skup patentów niemal w szaleńczym tempie. Obecnie Microsoft posiada ich już ponad 100.000, z czego znacznej większości nie wykorzystuje, a skupuje je tylko, by hamować swoją konkurencję i pobierać opłaty.

9. Zdjęcie z największą liczba wyświetleń w historii?

Sławne zdjęcie z pulpitu Windowsa XP to najprawdopodobniej najwięcej oglądane zdjęcie w historii, a powstało ono w roku 1996. Wykonał je fotograf Charles O’Rear, a Microsoft kupił od niego prawa autorskie.

10. Nacisk na różnorodność

Microsoft zatrudnia obecnie około 150.000 pracowników. Już od lat robi on, co tylko się da, by zwiększyć procentowy udział kobiet wśród załogi, których obecnie jest ponad 20.000. Do tego godna podziwu jest promocja równości ras, religii i orientacji seksualnych wśród jego pracowników. W Microsofcie czynniki te nie grają żadnej roli, a sama spółka aktywnie promuje różnorodność na całym świecie.

Microsoft to jedno z najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw, które jeszcze nie raz zaskoczy cały świat.