15 interesujących ciekawostek o Bona Sforza
Bona Sforza była żoną króla Zygmunta Starego, królową Polski, jedną z najbardziej wpływowych kobiet w całej historii kraju. Gospodarna, oszczędna, niesamowicie wykształcona królowa ceniła sztukę, stanowiła jedną z władczyń, które odegrały ogromny wpływ na polską kulturę.
1. Bona pochodziła z książęcej rodziny mediolańskiej. Jej ojciec pochodził z rodu Sforzów, zaś matką była Izabela Aragońska.
2. Królowa Bona była doskonale wykształcona, a nauki pobierała już od najmłodszych lat. Czytała i pisała, posługiwała się kilkoma językami obcymi, uwielbiała literaturę. Znała również historię Europy i sztuki, a także podstawy prawa.
3. Małżeństwo Bony Sforzy i owdowiałego króla Zygmunta Starego było zaaranżowane przez matkę przyszłej królowej. Chciała ona odzyskać majątek i wpływy, które zostały jej mężowi bezprawnie odebrane przez szwagra. Koronacja i zaślubiny Bony Sforzy odbyły się w kwietniu 1518 roku w Krakowie.
4. Królowa Bona była kobietą bardzo praktyczną i wpływową. Rozumiała, że potrzebuje różnych przywilejów do utrzymania władzy i wzmocnienia swojej pozycji. Zgromadziła ogromny majątek, a także względy możnowładców i ówczesnego papieża Leona X.
5. Bona i Zygmunt doczekali się sześciorga potomków: cztery córki i dwóch synów. Jeden z synów, Olbracht, urodzony został przedwcześnie i zmarł zaraz po porodzie, natomiast drugi z synów – Zygmunt August – w przyszłości stał się królem Polski.
6. Warto wiedzieć, że słynna Królowa nosiła również miano trucicielki. Dziś opinie o jej rzekomym wpływie na śmierć swojej synowej i dwóch książąt mazowieckich są jednak podzielone.
7. Bona Sforza uwielbiała dobrą kuchnię i dzięki niej polskie potrawy stały się dużo bardziej różnorodne. Zawdzięczamy jej wprowadzenie na polskie stoły wielu różnych warzyw, takich jak szpinak, kalafior, karczochy, marchew, sałata i kapusta.
8. Bona była kobietą przedsiębiorczą i bardzo gospodarną. Jej inwestycje i zakupione dobra przynosiły ogromne dochody. Rozwijała miasta, budowała drogi i mosty, była fundatorką obiektów gospodarczych (np. młynów i tartaków), z łatwością dokonywała trafnych ocen ziemi, która mogłaby przynosić jej i całemu państwu dalsze korzyści materialne.
9. Za życia Bona nie była lubiana przez możnowładców i szlachciców. Aż do jej koronacji żadna królowa Polski nie miała tak znaczących wpływów politycznych, co było głównym powodem niechęci członków bogatych rodów.
10. Historycy uważają, że to właśnie dzięki relacjom Królowej Bony z żoną sułtana Imperium Osmańskiego, Osmani nie zaatakowali wówczas Polski.
11. Choć Bona Sforza była spokrewniona z królewskim rodem Habsburgów, równocześnie wielokrotnie popadała z nimi w konflikty i starała się utrzymać ród z dala od polskich dóbr.
12. Ze względu na konflikt z synem, Zygmuntem Augustem, Królowa Bona postanowiła wyjechać z Polski i w 1556 roku na stałe osiedliła się we włoskiej miejscowości Bari.
13. Bona Sforza zmarła w wyniku otrucia w 1557 roku. Zamachowiec starał się, by jej dobrze prosperujące dobra zostały przekazane Habsburgom, jednak władczyni całość majątku przekazała swojemu synowi Zygmuntowi Augustowi.
14. W 1980 roku powstał polski serial „Królowa Bona”, który w sposób fabularny opowiadał o dziejach Bony Sforzy. Główną rolę odegrała aktorka Aleksandra Śląska.
15. Bona Sforza została pochowana w Bari, jednak ona sama chciała spocząć w Neapolu. Anna Jagiellonka – córka królowej – zleciła wykonanie ozdobnego nagrobka, który przetrwał do dzisiaj w Bazylice św. Mikołaja w Bari.