Polska

10 Najlepszych Atrakcji Turystycznych w Woj. Mazowieckim

Żyrardów

Województwo mazowieckie jest największym ze wszystkich. Zajmuje ponad 11% powierzchni całego kraju. Na Mazowszu mieszka aż 13% mieszkańców i jest tym samym najludniejszym województwem w całym kraju, zamieszkuje około 5 milionów ludzi. W województwie mazowieckim mieści się stolica kraju i jednocześnie największe miasto w kraju, czyli Warszawa.

1. Skansen wsi mazowieckiej w Sierpcu

Miasto słynie z wielu różnych aspektów, a jednym z nich jest skansen. Obiekt ten należy do największych znajdujących się na terenie kraju. W skansenie oglądać można aż 80 budynków, które ukazują mazowiecką wieś sprzed 200 lat. We wnętrzach podziwiać można wiele ciekawych elementów folklorystycznych oraz pomieszczeń takich jak kuźnia. Skansen w Sierpcu był tłem dla filmu „Pan Tadeusz” oraz „Szwadron”. Latem odbywa się tu plenerowe wydarzenie nazywane miodobraniem, zasługujące na szczególną uwagę.

2. Żelazowa Wola

Miejscowość, w której urodził się słynny muzyk i kompozytor Fryderyk Chopin. Znajduje się około 45 kilometrów od centrum Warszawy. Największą atrakcją Żelazowej Woli jest zdecydowanie dom rodzinny Chopina, który jest częścią oddziału muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Obecnie dworek udostępniony jest dla odwiedzających od czasów drugiej wojny światowej. W pierwszym okresie wystrój oraz przedmioty będące eksponatami, nie były związane z rodziną Fryderyka Chopina.

3. Żyrardów

Miasto, znajdujące się na równinie Łowicko-Błońskiej, nad rzeką Pisią Gągoliną. Żyrardów mieście się około 45 kilometrów od centrum Warszawy. Nazwa miasta pochodzi od nazwiska wynalazcy turbiny wodnej, Filipa de Girarda. W roku 1845 przez Żyrardów zaczęła kursować kolej, łącząca Warszawę z Wiedniem. W Żyrardowie warto odwiedzić Muzeum Mazowsza Zachodniego, kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia czyli kościół farny. Żyrardów posiada wielu honorowych obywateli miasta, między innymi jednym z nich jest Józef Piłsudski.

4. Twierdza Modlin

Jest to najdłuższy w Europie budynek oraz drugi pod względem długości na całym świecie. Twierdza mieści się zaledwie 34 kilometry od centrum Warszawy i do roku 2000 budynek ten był terenem objętym przez wojsko. W Twierdzy zamieszkiwało około 20 tysięcy żołnierzy i był to jednocześnie obiekt koszarowy i pełniący funkcje obronne. Choć nie ma dostępu do całego budynku dla odwiedzających, już sama możliwość podążania śladami murów jest sporą atrakcją.

5. Płock

Jest miastem, który posiada bogatą kulturę oraz architekturę. Teatry przyciągają ofertą najlepszych spektakli i przedstawień. W Płocku odbywa się również cykliczny festiwal muzyki elektronicznej. Koncerty odbywają się na świeżym powietrzu, na plaży nad Wisłą. Festiwal przyciąga do miasta wielu ludzi, którzy mogą spędzić także czas w kinie plenerowym towarzyszącym wydarzeniu.

6. Pałac Kultury i Nauki

Jeden z najbardziej znanych budynków w stolicy kraju. Znajduje się przy placu Defilad 1 i jest budynkiem o największej wysokości w całym kraju. W budynku pałacu znajduje się wiele sal, umożliwiających wystawienie ciekawych eksponatów, prowadzenie warsztatów oraz różnych zajęć edukacyjnych. Na 30 piętrze pałacu obecny jest taras widokowy, z które rozpościera się ciekawy widok na miasto.

7. Zamek królewski

Znajduje się na placu zamkowym w Warszawie i jest obiektem zarówno muzealnym, jak i reprezentacyjnym. Historia Zamku Królewskiego jest bardzo bogata. Znajdował się on pod władzą wybranych władz, w zależności od sytuacji panującej w kraju. Zamek wielokrotnie był grabiony z najcenniejszych przedmiotów oraz dzieł sztuki, aby ostatecznie stać się siedzibą Sejmu. Do dziś można podziwiać piękne sale pałacowe, będące świadkami ważnych dla kraju wydarzeń historycznych.

8. Łazienki Królewskie

To miejsce pozwalające na doskonały wypoczynek w otoczeniu natury oraz ciekawych obiektów historycznych. W amfiteatrze znajdującym się na terenie Łazienek Królewskich, bardzo często odbywają się różne wydarzenie muzyczno-kulturalne. Na całym terenie Łazienek spotkać można wiele pomników, rzeźb oraz mniejszych obiektów architektonicznych. Będąc w Warszawie, koniecznie należy wybrać się na spacer po łazienkach Królewskich.

9. Farma Iluzji

Na około 6 hektarach ziemi znajduje się wyjątkowe miejsce na mapie Mazowsza. Farma Iluzji to obiekt łączący w sobie tajemnicę z niesamowitą przygodą. Na terenie znajdują się atrakcje ciekawe zarówno dla najmłodszych odwiedzających, jak i ich rodziców. Zmęczonym odwiedzającym daje się możliwość piknikowania lub grillowania na terenie Farmy Iluzji. Regularnie odbywają się tutaj również pokazy iluzjonistów, którzy zapewniają wspaniałą rozrywkę dla całej rodziny.

10. Centrum Nauki Kopernik

Bardzo interesujące miejsce, które poprzez zabawę i eksperymenty, przybliża najmłodszym wiedzę z wielu dziedzin nauki. Wystawy nawiązują do tematów z zakresu fizyki, biologii czy chemii i w bardzo intersujący sposób uczą i bawią odwiedzających centrum. Eksponaty nie są wyłącznie do oglądania, lecz przede wszystkim do sprawdzania między innymi praw fizyki samodzielnie. Wizyta w Centrum Nauki Kopernik rozbudza ciekawość świata i daje motywację do nauki nawet dla najmłodszych dzieci.