10 najlepszych atrakcji w Płocku

Ulica w Płocku

Płock to miasto, które z pewnością warto wybrać na weekendową wycieczkę. Klimatyczny rynek, wspaniała architektura oraz ogrom atrakcji przyciągają rzeszę turystów z całej Polski. Przedstawiamy 10 największych atrakcji tego miasta!

1. Zamek Książąt Mazowieckich i Muzeum Diecezjalne

Początki Zamku Książąt Mazowieckich w Płocku sięgają X wieku, sam Zamek powstał niemal 500 lat później. Niektóre części fortyfikacji są zachowane w swojej oryginalnej wersji. Na terenie kompleksu mieściło się również benedyktyńskie opactwo, którego części możemy podziwiać do tej pory – obecnie w całości tworzą Muzeum Diecezjalne. Bilety na teren Muzeum kosztują 16 zł (dla osób dorosłych) oraz 8 zł (dla dzieci i młodzieży, studentów, emerytów i rencistów). Obiekt czynny jest od wtorku do piątku w godzinach 10:30-14:00 oraz w soboty w godzinach 10:00-16:00. Z zewnątrz Zamek możemy podziwiać nieodpłatnie.

2. Molo

Molo spacerowe w Płocku to jedna z największych atrakcji tego miasta. Mierzy ono 358 metrów i zlokalizowane jest w pobliżu Wzgórza Tumskiego, co zapewnia wspaniały widok o każdej porze dnia. Na samym końcu konstrukcji umiejscowiona jest restauracja. Molo możemy odwiedzać przez całą dobę, a wstęp na jego teren jest bezpłatny.

3. Jezioro Białe

Jezioro Białe jest częstym miejscem wycieczek osób, które mieszkają w Płocku. Umiejscowione jest w między dwoma niewielkimi wsiami: Gorzewem i Lucieniem. Przy jeziorze znajduje się piaszczysta plaża, jednak zdecydowanie większa część wybrzeża jest stosunkowo stroma. To miejsce szczególnie bogate pod względem roślinności. Jezioro Białe umożliwia także uprawianie wędkarstwa. W jego pobliżu znajdują się również wypożyczalnie kajaków. Dookoła jeziora rozciągają się piesze szlaki turystyczne, które pozwolą na relaks wśród natury.

4. Stare Miasto

Stare Miasto to najbardziej zabytkowa, dla wielu osób również najpiękniejsza część Płocka. Poza imponującym Ratuszem, znajdują się tutaj katedry, kościoły oraz wyjątkowe kamienice. Stare Miasto to również skupisko wszelkich turystycznych udogodnień: sklepów, obiektów informacyjnych, restauracji, klubów i barów.

5. Wieża Ciśnień

Wieża Ciśnień jest jednym z bardziej charakterystycznych budynków Płocku – stanowi też turystyczną atrakcję. Zbudowana została pod koniec XIX wieku i mierzy 24 metry. W Wieży Ciśnień mieści się restauracja i kawiarnia, która słynie jednak przede wszystkim z bogatej oferty whisky: możemy dostać tutaj kilkadziesiąt rodzajów tego szlachetnego trunku. Miłośnikom nowych smaków Wieża Ciśnień oferuje pakiety degustacyjne. Dodatkową atrakcją jest możliwość wzięcia udziału w prezentacji poświęconej whisky, która pozwoli na świadomą degustację tego złotego trunku.

6. Ogród Zoologiczny

Płockie ZOO to propozycja przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Ogromny kompleks pozwala na obserwowanie zarówno rodzimych gatunków, jak i egzotycznych zwierząt z całego świata. Na terenie obiektu znajdują się wybiegi, akwaria i pawilony. Atrakcją dla najmłodszych jest Mini Zoo, gdzie możemy bezpośrednio obcować z wybranymi zwierzętami. W sezonie letnim (od początku maja do końca sierpnia) Ogród Zoologiczny otwarty jest codziennie w godzinach 9:00-19:00: w pozostałych miesiącach czas ten ulega skróceniu. Bilety kosztują 22 zł (bilet normalny, upoważnia do wejścia na teren Zoo z dziećmi do lat 3) oraz 15 zł (bilet ulgowy).

7. Muzeum Mazowieckie

Na terenie Płocka znajduje się kilka obiektów Muzeum Mazowieckiego. Kamienica secesyjna przechowuje największą kolekcję dzieł sztuki z okresu secesyjnego w Polsce. Spichlerz jest kolejnym obiektem, który pozwala na zapoznanie się ze sztuką i kulturą ludową całego regionu. Dodatkowo w skład Muzeum Mazowieckiego wchodzi m. in. Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim oraz Muzeum Wisły w Wyszogrodzie. Obiekty w Płocku otwarte są od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00 (od 1 maja do 14 października) oraz w godzinach 10:00-16:00 (od 15 października do 30 kwietnia). Łączone bilety wstępu na wszystkie płockie wystawy kosztują 18 zł (bilety normalne) oraz 9zł (bilety ulgowe).

8. Muzeum Żydów Mazowieckich

Muzeum Żydów Mazowieckich znajduje się w budynku dawnej synagogi. Znajdują się tutaj zbiory związane z kulturą żydowską, atrakcją samą w sobie jest wnętrze budynku. Godziny otwarcia muzeum są takie same jak w przypadku całego Muzeum Mazowieckiego, jednak wstęp na jego teren jest bezpłatny.

9. Park Północny

Park Północy to miejsce, które idealnie nadaje się na spędzenie aktywnego popołudnia w pobliżu natury. To jeden z największych parków na terenie Płocka. Na jego terenie znajdują się zarówno alejki i ścieżki, które sprzyjają spacerom, jak i dodatkowe atrakcje, takie jak siłownia pod gołym niebem oraz stoliki i wiaty.

10. Bulwary nadwiślańskie

Nadwiślańskie bulwary to drugie pod względem popularności turystyczne miejsce w Płocku – zaszczytne miejsce pierwsze przypada Starówce. Spacer bulwarami to z pewnością jeden z obowiązkowych punktów podczas wycieczki do tego miasta. Znajdziemy tutaj bary i restauracje, z których rozciąga się wspaniały widok na Wisłę.

Płock to miasto, które doskonale sprawdza się również jako baza wypadowa do innych części regionu. Poza mnóstwem małych miejscowości i mazowieckich wsi, niedaleko znajduje się Włocławsko-Gostyński Park Krajobrazowy. Miasto zapewnia także dobry dojazd do innych, dużych miejscowości – Włocławka, a nawet Warszawy. Bez wątpienia to miejsce, które warto wziąć pod uwagę w trakcie planowania długiego weekendu.

4/5 - (liczba ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.