Polska

Najlepsze trasy rowerowe w Sopocie

rower i łąka

Sopot jest jednym z trzech miast policentrycznego ośrodka metropolitalnego, zwanego Trójmiastem. Miasto posiada spore obszary zieleni, dlatego między innymi dlatego miasto inwestuje w rozwój tras rowerowych, z których mogliby korzystać mieszkańcy Sopotu i okolic oraz licznie przybywający do miasta turyści.

Samych dróg dla rowerów w Sopocie jest niecałe 30 kilometrów. Poniżej przedstawiamy listę dziesięciu najpopularniejszych tras rowerowych zlokalizowanych w Sopocie oraz okolicach – bliższych i dalszych. Kolejność wymienionych tras jest przypadkowa.

1. Pętla Reja

Trasa rowerowa, zlokalizowana w zachodniej części Sopotu, licząca lekko ponad 5 kilometrów długości. Średni czas przejazdu to tylko 15 minut, głównie dzięki temu, że poruszać się można tutaj tylko po drodze bitumicznej. W całości przebiega ona przez teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Trasa, ze względu na niewielki poziom trudności, polecana jest rodzinom z dziećmi.

2. Sopocka Pętla

Sopocka Pętla, przez środowisko rowerowe oraz władze samorządowe nazywana również „Tour de Sopot” liczy sobie prawie 20 kilometrów długości. Biegnie ona wokół Sopotu. Przejazd nią nie powinien nam zająć więcej niż jedną godzinę. Na trasie spotkamy liczne atrakcje, między innymi Rezerwat przyrody Łęgi, Osadę Rybacką oraz kilka stadnin konnych.

3. Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym wzdłuż rzek i potoków

Trasa dla profesjonalistów oraz osób z lepszą kondycją. Szacowany czas przejazdu to ponad cztery godziny! Wszystko z powodu długości tej trasy – w zależności od wariantów oraz dodatkowych odbić na trasie.

Spokojnie można stwierdzić, że trasa ta liczy co najmniej 40 kilometrów długości. Przebiega ona przez Trójmiejski Park Krajobrazowy, w tym wzdłuż licznych potoków. Z tego względu musimy mieć na uwadze, że czekać nas tu może kilka przepraw przez rzeki i strumienie.

Dodatkowo teren jest tutaj bardzo zróżnicowany, więc warto w trasę wybrać się rowerem górskim ze specjalnymi oponami. Ułatwi nam to niewątpliwie cały przejazd. Końcówka trasy biegnie przez sopockie plaże, gdzie będziemy mieli możliwość podziwiania polskiego nabrzeża oraz Morza Bałtyckiego. Na trasie również miniemy między innymi oliwską kuźnię, Sanktuarium Matemblewskiego oraz dawny poligon wojskowy.

4. Sopockie wzgórza

Trasa licząca prawie 7 kilometrów długości z wieloma przewyższeniami terenu, dlatego czas przejazdu nie powinien nam zająć więcej niż jedną godzinę. Nawierzchnia na tej trasie to głównie szuter, dlatego lepiej w trasę zabrać rower górski. Jadąc tą trasą można „zdobyć” siedem sopockich wzgórz.

W związku z tym jako główne atrakcje na tej trasie należy uznać duża liczbę punktów widokowych, skąd będziemy mieli możliwość podziwiania Sopotu, Zatoki Gdańskiej oraz okolic. Na trasie miniemy również dawną niemiecką skocznie narciarską. Nie należała ona do największych, bowiem jej punkt konstrukcyjny wynosił ledwie 30 metrów.

5. Pętla Czyżewskiego

Trasa ta nie należy do najdłuższych, ponieważ liczy sobie tylko 5 kilometrów, lecz jest ona bardzo wymagająca. Jest idealna do codziennych treningów wytrzymałościowych i przejazd nią zajmie około dwudziestu minut. Z tego też powodu na tej trasie nie występują żadne warte uwagi atrakcje. Należy mieć również na uwadze, że trasa ta nie posiada żadnych oznaczeń w terenie.

6. Z Sopotu do Osowa

Bardzo dobra alternatywa na dostanie się z centrum Sopotu za obwodnicę oraz do Osowa. I to w dosyć krótkim czasie, bo już w 15 minut! Trasa ta jest mniej uczęszczana niż ul. Spacerowa, dlatego jest na niej spokojniej oraz można jeździć nią razem z dziećmi. Jej długość wynosi lekko ponad 6 kilometrów. Nawierzchnia na trasie jest w całości bitumiczna co jest kolejnym ułatwieniem dla rowerzystów.

7. Dolina Strzyży

Na przejazd tą trasą zalecany jest rower górski, bowiem w większości biegnie ona przez Las Oliwski. Trasa przebiega m. in. przez: Sopot, Wielki Kack, Osowę i Matarnię. Długość tej trasy wynosi prawie 50 kilometrów.

Do najważniejszych atrakcji na tej trasie z pewnością można zaliczyć Rezerwat Dolinę Strzyży, Drogę Wielkokacką oraz Sanktuarium Matemblewskiego. Należy liczyć się również z kilkoma przeprawami przez strumienie. Czas przejazdu wynosi ponad 4 godziny.

8. Leśny Trakt

Trasa rowerowa, która jest świetnym rozwiązaniem aby uniknąć sopockie korki oraz zgiełk. Trasa wiedzie Drogą Wielkokacką i jej całkowita długość wynosi ponad 7 kilometrów. Szacowany czas przejazdu wynosi około 20 minut.

Na trasie znajduje się wiata, pod którą można bezproblemowo i bezpiecznie odpocząć. Droga wiedzie przez las, dlatego wiosną oraz latem możemy liczyć na piękne widoki. Trasa, ze względu na w miarę równy teren oraz przystępną nawierzchnię polecana jest również rodzinom z dziećmi. Bez problemu również możemy poruszać się rowerem z przypiętym wózkiem.

9. Z Sopotu do Oliwy

Trasa ta jest polecana w ciepłe dni, zwłaszcza latem. Wiedzie ona z od północnej granicy Sopotu – Orłowa – aż do gdańskiej Oliwy. Trasa nie jest zbyt trudna, więc bez problemu możemy pojechać z dziećmi.

Oczywiście tylko wtedy jeżeli jesteśmy pewni tego, że będą w stanie pokonać, bowiem jej długość wynosi prawie 16 kilometrów. Trasa wiedzie w większości wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego, dlatego po drodze mamy możliwość zahaczenia o niejedną plażę oraz słynne molo w Sopocie, na samym końcu trasy zaś Potok Menzla. Przejechanie tej trasy nie powinno zająć dłużej niż trzy godziny.

10. Z Hipodromu nad molo

Trasa rowerowa, która biegnie z południa Sopotu, od sopockiego hipodromu aż nad sopockie nabrzeże, konkretniej nad słynne sopockie molo. Nawierzchnia również zachęca do jazdy, bowiem jazda odbywać się będzie po specjalnych ścieżkach rowerowych. Na trasie zobaczymy sopockie centrum oraz liczne plaże i słynne hotele.