11 interesujących ciekawostek o Maxie Plancku

max planck
źródło: Wikipedia

Nauka wśród swoich przedstawicieli ma jednostki, które wręcz ją zrewolucjonizowały. Przykładów jest wiele, a o każdej z tych osób warto poznać jakieś [b]ciekawostki – Max Planck[/b], niemiecki fizyk, jest tego przykładem.

1. Max Planck był niemieckim fizykiem teoretykiem, który w 1900 roku odkrył kwant działania, obecnie znany jako stała Plancka, h. Praca ta położyła podwaliny pod teorię kwantową, za którą w 1918 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

2. Max Karl Ernst Ludwig Planck urodził się w Kilonii w Niemczech 23 kwietnia 1858 roku jako syn Juliusa Wilhelma i Emmy (z domu Patzig) Planck. Jego ojciec był profesorem prawa konstytucyjnego na Uniwersytecie w Kilonii, a później w Getyndze.

3. Planck odkrył, że gorące obiekty nie emitują gładkiego, ciągłego zakresu energii, jak zakładano w fizyce klasycznej. Zamiast tego odkrył, że energie emitowane przez gorące obiekty mają różne wartości. To odkrycie było początkiem teorii kwantowej – zupełnie nowego rodzaju fizyki – która zastąpiła fizykę klasyczną dla zdarzeń w skali atomowej.

4. Planck uzyskał doktorat w lipcu 1879 roku w wieku 21 lat na podstawie pracy o drugiej zasadzie termodynamiki zatytułowanej „O drugiej zasadzie mechanicznej teorii ciepła”. Nadanie doktoratu nastąpiło „summa cum laude” w 1879 roku.

6. W swojej karierze akademickiej został uhonorowany kilkoma nagrodami, zanim ostatecznie zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w wieku 60 lat. Planck otrzymał więcej nominacji do Nagrody Nobla od szerszego grona fizyków niż jakikolwiek inny kandydat w tamtym czasie. W końcu otrzymał nagrodę „w uznaniu [jego] epokowych badań nad teorią kwantową”, jak powiedział prezes Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, wręczając nagrodę.

7. Zdolności matematyczne szły Plancka w parze z muzycznymi. Komponował muzykę klasyczną, miał doskonały słuch i fachowo grał na wiolonczeli i fortepianie. Jakby tego było mało, miał też piękny głos. Śpiewał w chórze uniwersyteckim i skomponował mini-operę.

8. Planck był wykładowcą akademickim, a jego wykłady odbywały się wyłącznie na stojąco.

9. Kilka odkryć Plancka zostało ostatecznie nazwanych jego imieniem, w tym prawo Plancka, stała Plancka (h lub 6,62607004 × 10 ^ -34 dżuli-sekund) i jednostki Plancka. Jest między innymi era Plancka (pierwsza faza Wielkiego Wybuchu), cząstka Plancka (mała czarna dziura), księżycowy krater Planck i statek kosmiczny Planck Europejskiej Agencji Kosmicznej. Nie wspominając o Towarzystwie Maxa Plancka i 83 Instytutach Maxa Plancka.

10. Jego syn był powiązany ze spiskiem mającym na celu zamordowanie Hitlera. Erwin Planck był wysokim urzędnikiem państwowym przed dojściem nazistów do władzy i choć w 1933 roku zrezygnował z życia politycznego, potajemnie pomagał w opracowaniu konstytucji dla posthitlerowskiego rządu. W 1944 roku został aresztowany i oskarżony o udział w zamachu Clausa Stauffenberga na Adolfa Hitlera, w którym nazistowski przywódca został ranny przez eksplodującą teczkę. Chociaż wydaje się, że Erwin nie brał bezpośredniego udziału w spisku bombowym, zwerbował zwolenników spiskowców i został skazany na śmierć za zdradę. Próbując ocalić życie swojego ulubionego syna, 87-letni Max Planck napisał osobiste listy, w których błagał o ułaskawienie zarówno Hitlera, jak i szefa SS, Heinricha Himmlera. Erwin został stracony w 1945 roku.

11. Przez dwadzieścia lat Planck i Einstein byli przyjaciółmi i współpracownikami w Berlinie, liderami społeczności naukowej, która pozostała kreatywna i dynamiczna, pomimo otaczającego ich chaosu politycznego i gospodarczego.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *