Ciekawostki

Książę Cambridge, Wilhelm I – 15 informacji i ciekawostek

Wilhelm I
źródło: flickr.com/photos/usaid_vietnam/31043869005/ USAID/Vietnam / Wikipedia

Potocznie nazywamy go Księciem Williamem. Jednak w rzeczywistości i oficjalnie to Jego Królewska Wysokość książę Cambridge, hrabia Strathearn, baron Carrickfergus.

Jako członek brytyjskie rodziny królewskiej budzi zainteresowanie mediów i obserwatorów na całym świecie. Co warto wiedzieć o księciu Williamie? Prezentujemy 15 faktów na jego temat, które przybliżą czytelnikom jego sylwetkę.

1 – Data urodzenia i imiona

Zacznijmy od początku, a więc od narodzin. Książe Wilhelm przyszedł na świat 21 czerwca 1982 roku w londyńskim szpitalu w. Marii w Paddington. I choć większość z nas kojarzy go po prostu jako „księcia Williama” to w rzeczywistości nosi on, zgodnie z panującą na dworze królewską tradycją i etykietą, nieco więcej imion – William Arthur Philip Louis.

2 – Dziecięce przezwisko

Choć dziś mało kto o tym pamięta, powszechnie wiadomo, że w dzieciństwie książę William nazywany był przez najbliższych „Wombat”.

3 – Potomek Karola II Stuarda

Miejsce w kolejce do tronu książę William zawdzięcza swojemu ojcu. Jednak historia rodu jego matki jest równie ciekawa. To za jej sprawą książę jest potomkiem króla Karola II Stuarda, który rządził Anglią i Szkocją w XVII wieku. Oznacza to, że w momencie objęcia tronu, książę stanie się pierwszym od czasów słynnej Królowej Marty Stuard potomkiem króla Karola I Stuarda, który obejmie tron brytyjski.

4 – Symboliczna data chrztu

W przypadku członków rodziny królewskiej mało jakie wydarzenie pozostawia się przypadkowi. Spontaniczność z całą pewnością nie jest cechą przypisywaną Royalsom. Nie inaczej było w przypadku tak ważnego wydarzenia jak chrzest nowonarodzonego następny tronu. William został ochrzczony 4 sierpnia 1982 roku czyli dokładnie w dniu 82. urodzin swojej prababki.

5 – Operacja czaszki

W 1991 roku książę uległ wypadkowi, został uderzony przez kolegę ze szkoły kijem golfowym. Efektem była pęknięta czaszka. Konieczna była operacja.

6 – Śmierć matki

Książe William stracił matkę w wieku 15 lat. Wypadek matki księcia – Księżnej Diany, miał miejsce zaledwie kilka dni po wspólnych wakacjach.

7 – Studia pod pseudonimem

W 2001 roku książę rozpoczął naukę na szkockim uniwersytecie w St Andrews. W okresie edukacji akademickiej funkcjonował pod pseudonimem William Wales.

8 – 2 w kolejce do tronu

Książe jest 2 osobą (zaraz po swoim ojcu) w kolejce do brytyjskiego tronu. Jeśli jako władca zdecyduje się użyć swojego pierwszego imienia będzie królem Wilhelmem V. Jeśli jednak użyje, któregoś z pozostałych imion, do czego ma prawo, będzie pierwszym brytyjskim królem o takim imieniu.

9 – Żona poznana na pokazie bielizny

Książe William poznał swoją przyszłą żonę Kate Middleton w czasach studenckich, podczas akademickiego charytatywnego pokazu bielizny.

10 – Ojciec trójki dzieci

Ciekawostka prawdopodobnie większości czytelników znana, ale nie zaszkodzi przypomnieć jeśli ktoś się zagapił. William jest ojcem trójki dzieci: George’a, Charlotte oraz Louisa.

11 – Rok przerwy i kariera mleczarza

Przed rozpoczęciem studiów książę zrobił sobie rok przerwy od edukacji. W tym czasie podróżował, odwiedzając afrykańskie kraje i pracując charytatywnie, między innymi w brytyjskim gospodarstwie mleczarskim.

12 – Wojskowy

W 2008 roku William wstąpił do Królewskich Sił Powietrznych. Dwa lata później ukończył szkolenie jako pilot helikoptera w RAF i rozpoczął służbę w Walii.

13 – Związki z piłką nożną

Od 2006 roku książę przewodniczy Angielskiej Federacji Piłki Nożnej.

14 – Najbardziej wykształcony w rodzinie

Kończąc Uniwersytet św. Andrzeja książę otrzymał stopień szkockiego magistra sztuk pięknych drugiej klasy. To najlepszy wynik akademicki, osiągnięty przez następcę brytyjskiego tronu.

15 – walka z koronawirusem

W obliczu rozwijającej się pandemii książę rozważa powrót do zawodu pilota. Chciałby pracować dla służb medycznych.