Książę Cambridge, Wilhelm I – 15 informacji i ciekawostek

Wilhelm I
źródło: flickr.com/photos/usaid_vietnam/31043869005/ USAID/Vietnam / Wikipedia

Potocznie nazywamy go Księciem Williamem. Jednak w rzeczywistości i oficjalnie to Jego Królewska Wysokość książę Cambridge, hrabia Strathearn, baron Carrickfergus.

Jako członek brytyjskie rodziny królewskiej budzi zainteresowanie mediów i obserwatorów na całym świecie. Co warto wiedzieć o księciu Williamie? Prezentujemy 15 faktów na jego temat, które przybliżą czytelnikom jego sylwetkę.

1 – Data urodzenia i imiona

Zacznijmy od początku, a więc od narodzin. Książe Wilhelm przyszedł na świat 21 czerwca 1982 roku w londyńskim szpitalu w. Marii w Paddington. I choć większość z nas kojarzy go po prostu jako „księcia Williama” to w rzeczywistości nosi on, zgodnie z panującą na dworze królewską tradycją i etykietą, nieco więcej imion – William Arthur Philip Louis.

2 – Dziecięce przezwisko

Choć dziś mało kto o tym pamięta, powszechnie wiadomo, że w dzieciństwie książę William nazywany był przez najbliższych „Wombat”.

3 – Potomek Karola II Stuarda

Miejsce w kolejce do tronu książę William zawdzięcza swojemu ojcu. Jednak historia rodu jego matki jest równie ciekawa. To za jej sprawą książę jest potomkiem króla Karola II Stuarda, który rządził Anglią i Szkocją w XVII wieku. Oznacza to, że w momencie objęcia tronu, książę stanie się pierwszym od czasów słynnej Królowej Marty Stuard potomkiem króla Karola I Stuarda, który obejmie tron brytyjski.

4 – Symboliczna data chrztu

W przypadku członków rodziny królewskiej mało jakie wydarzenie pozostawia się przypadkowi. Spontaniczność z całą pewnością nie jest cechą przypisywaną Royalsom. Nie inaczej było w przypadku tak ważnego wydarzenia jak chrzest nowonarodzonego następny tronu. William został ochrzczony 4 sierpnia 1982 roku czyli dokładnie w dniu 82. urodzin swojej prababki.

5 – Operacja czaszki

W 1991 roku książę uległ wypadkowi, został uderzony przez kolegę ze szkoły kijem golfowym. Efektem była pęknięta czaszka. Konieczna była operacja.

6 – Śmierć matki

Książe William stracił matkę w wieku 15 lat. Wypadek matki księcia – Księżnej Diany, miał miejsce zaledwie kilka dni po wspólnych wakacjach.

7 – Studia pod pseudonimem

W 2001 roku książę rozpoczął naukę na szkockim uniwersytecie w St Andrews. W okresie edukacji akademickiej funkcjonował pod pseudonimem William Wales.

8 – 2 w kolejce do tronu

Książe jest 2 osobą (zaraz po swoim ojcu) w kolejce do brytyjskiego tronu. Jeśli jako władca zdecyduje się użyć swojego pierwszego imienia będzie królem Wilhelmem V. Jeśli jednak użyje, któregoś z pozostałych imion, do czego ma prawo, będzie pierwszym brytyjskim królem o takim imieniu.

9 – Żona poznana na pokazie bielizny

Książe William poznał swoją przyszłą żonę Kate Middleton w czasach studenckich, podczas akademickiego charytatywnego pokazu bielizny.

10 – Ojciec trójki dzieci

Ciekawostka prawdopodobnie większości czytelników znana, ale nie zaszkodzi przypomnieć jeśli ktoś się zagapił. William jest ojcem trójki dzieci: George’a, Charlotte oraz Louisa.

11 – Rok przerwy i kariera mleczarza

Przed rozpoczęciem studiów książę zrobił sobie rok przerwy od edukacji. W tym czasie podróżował, odwiedzając afrykańskie kraje i pracując charytatywnie, między innymi w brytyjskim gospodarstwie mleczarskim.

12 – Wojskowy

W 2008 roku William wstąpił do Królewskich Sił Powietrznych. Dwa lata później ukończył szkolenie jako pilot helikoptera w RAF i rozpoczął służbę w Walii.

13 – Związki z piłką nożną

Od 2006 roku książę przewodniczy Angielskiej Federacji Piłki Nożnej.

14 – Najbardziej wykształcony w rodzinie

Kończąc Uniwersytet św. Andrzeja książę otrzymał stopień szkockiego magistra sztuk pięknych drugiej klasy. To najlepszy wynik akademicki, osiągnięty przez następcę brytyjskiego tronu.

15 – walka z koronawirusem

W obliczu rozwijającej się pandemii książę rozważa powrót do zawodu pilota. Chciałby pracować dla służb medycznych.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *