10 Ciekawostek o Jeżach Pigmejskich dla Dzieci
Oto zaskakujące informacje oraz ciekawostki o jeżach pigmejskich, które przygotowaliśmy dla dzieci.
1. Jeże pigmejskie, nazywane także afrykańskimi jeżami pigmejskimi. To najmniejsze dziko żyjące jeże. Jest to również bardzo popularny gatunek jeża, jeśli chodzi o domową hodowlę tego zwierzęcia.
2. Jeże pigmejskie hodowane w domu pochodzą ze specjalnych hodowli, gdzie są specjalnie przygotowane pod domowe warunki. Dzikie jeże pigmejskie, mimo uroczego wyglądu, to nadal dzikie zwierzęta.
3. Jeże pigmejskie to najbardziej aktywne wśród jeży. Dzięki temu możemy być pewni, że taki jeż w domu będzie bardzo lubił bawić się ze swoimi opiekunami, spędzać z nimi dużo czasu i trzeba będzie zapewnić mu odpowiednią ilość rozrywki w ciągu doby.
4. Jeże pigmejskie bardzo szybko oswajają się z nowymi właścicielami i nowym domem. Jeśli jednak tak się stało nie należy jeża pośpieszać. Początkowo na pewno będzie się zwijać w kulkę. Można wtedy bez obaw delikatnie wziąć go na ręce lub ostrożnie na kolana i poczekać, aż poczuje się na tyle bezpiecznie, by się pokazać. Kiedy zacznie tak robić, możemy być pewni, że coraz bardziej się do nas przekonuje.
5. Jeże zwijają się w kulkę gdy poczują się zagrożone. Jeśli tak zrobi oznacza to, że się czegoś przestraszył i należy go uspokoić lub zapewnić bezpieczeństwo.
6. Jeże boją się psów. W naturze czworonogi są jednym z ich naturalnych wrogów. Dlatego trzymanie naraz jeża i psa może okazać się poważnym wyzwaniem.
7. Mimo tego, że jeże pigmejskie są bardzo aktywnymi stworzeniami za dnia, to apogeum ich aktywności przypada na noc. Oznacza to, że najwięcej będą biegać i chodzić nocą. Nie należy tego powstrzymywać, tylko zapewnić im odpowiednio dużą klatkę lub kojec w domu, by mogły swobodnie spożytkować swoją energię.
8. Przytulanie jeża nie jest wskazane, ze względu na jego kolce pokrywające ciało. Jednak można na tyle oswoić jeża, by trzymanie go na rękach lub kolanach nie sprawiało większego problemu.
9. Można je karmić albo specjalnie przygotowaną dla nich karmą, albo kocią karmą z dodatkiem świerszczy, mączników i innych owadów, możliwych do kupienia w sklepie zoologicznym.
10. Jeże pigmejskie mają świetnie rozwinięty słuch i zmysł zapachu.
11. Posiadają bardzo słabe widzenie, dlatego też wykorzystują głównie swoje wąsy, aby orientować się w otoczeniu.
12. Potrafią bardzo szybko biegać i wspiąć się na drzewo, co jest jednym z ich naturalnych sposobów ucieczki przed drapieżnikami.
13. Jeże pigmejskie mogą żyć do 5-6 lat w domowych warunkach, co czyni je dość długowiecznymi w porównaniu z innymi gatunkami zwierząt domowych.
14. Potrafią zapanować nad swoją temperaturą ciała, co pozwala im przetrwać w różnych warunkach klimatycznych.
15. W hodowli jeży pigmejskich ważne jest zapewnienie im odpowiedniej temperatury w klatce, ponieważ zbyt niska temperatura może wpłynąć negatywnie na ich zdrowie.
16. Nie potrzebują regularnych kąpieli, ponieważ ich skóra i futro w naturalny sposób utrzymują się w czystości. W razie potrzeby można jednak delikatnie oczyścić ich kłaczki.
17. Potrafią zwinąć się w kulkę nawet przez kilka godzin, co pozwala im uniknąć niebezpieczeństwa i zagrożenia.
18. Są z natury samotnikami i w naturze rzadko spotyka się je w grupach.
19. Lubią się chować w norach, dlatego też w klatce warto umieścić domki, w których będą mogły schować się i odpocząć.
20. Jeże pigmejskie potrafią być bardzo ciekawskie i łatwo zaciekawić się nowymi przedmiotami lub zabawkami, co sprawia, że są to zwierzęta bardzo przyjazne dla człowieka