Ciekawostki

Interesujące ciekawostki dla dzieci o Wielbłądach

Jak wiadomo każdy kraj słynie z różnych odmian zwierząt. Australia charakteryzuje się tym, iż zamieszkiwana jest przez koale. Natomiast Afryka i Azja Środkowa słynie z wielbłądów. Wielbłąd jest dużym ssakiem. Nie każdy wie, iż zwierzęta te wykorzystywane są często jako zwierzęta juczne, źródło mleka, wełny, mięsa i skóry, a także w celach rozrywkowych czyli do cyrków.

Wielbłądy słyną z tego, iż mają albo jeden albo dwa garby i świetnie odnajdują się w pustynnych miejscach. Są one hodowane w krajach jednak dość słabo rozwiniętych. Mleko tych zwierząt ma działania lecznicze. Pomaga między innymi w walce z cholesterolem i ciśnieniem tętniczym krwi.

Ludzie bardzo chętnie odwiedzają kraje, aby w szczególności móc usiąść na wielbłąda. Kiedyś ssaki te był także wykorzystywane do celów transportowych, ponieważ były w stanie przenieść bardzo dużą ilość towarów. Dodatkowo można wspomnieć, iż zwierzęta te są w stanie przetrwać na trawie, suchych roślinach i ciernistych krzewach.

Ciekawostki o wielbłądach:

1. Futro

Wielbłądy mają grube i puszyste futro. Odgrywa rolę w zapobieganiu spadkowi temperatury. Mogą pracować normalnie, nawet jeśli temperatura spadnie poniżej 38 stopni Celsjusza. W upalne lato zrzucą trochę futra,

2. Wyrośnięte wielbłądy

W pełni wyrośnięte wielbłądy mogą mieć 3 metry długości i mieć nawet 2 metry wysokości w garbie. Wielbłądy dwugarbne jako większe mogą ważyć od 300 do 1000 kg. Wielbłądy dromader ważą od 300 do 600 kg,

3. Dorosły wielbłąd

Dorosły wielbłąd może wypić 200 litrów wody w ciągu jednego dnia,

4. Powieki

Wielbłądy mają trzy powieki oraz grube brwi, które chronią ich oczy przed działaniem promieni słonecznych,

5. Długość życia

Wielbłądy mogą żyć od 40 do 50 lat,

6. Transport

Były wcześniej używane do transportu. Wielbłądy mogą unieść ciężar do 500 kg.

7. Długie szyje

Mają bardzo długie szyje, do trzech metrów długości.

8. Przyśpieszenie

Wielbłąd może przyspieszyć do 20 km/h.

9. Woda

Te zwierzęta nie mogą pić wody przez kilka tygodni.

10. Mleko z wielbłąda

Według naukowców mleko z wielbłąda zawiera trzy razy więcej witaminy C w porównaniu do mleka krowiego.