Ciekawostki

14 interesujących ciekawostek o leworęczności

leworęczność

Niektórzy badacze zauważają, że leworęczni mogą być jedną z ostatnich niezorganizowanych mniejszości w społeczeństwie, ponieważ nie mają zbiorowej władzy ani prawdziwego poczucia wspólnej tożsamości. Ponadto osoby leworęczne są często dyskryminowane przez instytucje społeczne, edukacyjne i religijne. Zwyczaje społeczne, a nawet język, wyróżniają osoby leworęczne jako „inne”, a nawet „złe”.

Co warto wiedzieć o leworęczności? Zobacz poniższe ciekawostki.

1. W różnych momentach historii leworęczność była postrzegana jako wiele rzeczy: paskudny nawyk, znamię diabła, oznaka nerwicy, buntu, przestępczości i homoseksualizmu. Była również postrzegana jako cecha wskazująca na kreatywność i zdolności muzyczne.

2. Zwroty w języku angielskim sugerują negatywny pogląd na leworęczność. Na przykład „dopełnienie leworęczne” jest w rzeczywistości zniewagą. „Małżeństwo leworęczne” nie jest małżeństwem, ale cudzołożnym związkiem seksualnym, jak w przypadku „miesiąca miodowego dla leworęcznych z cudzym mężem”. „Leworęczna żona” to w rzeczywistości kochanka.

3. Znani leworęczni intelektualiści to Albert Einstein, Isaac Newton, Charles Darwin i Benjamin Franklin.

4. Po niemiecku „leworęczny” to linksch, co oznacza niezgrabny, niezdarny i zły. W języku włoskim słowo to mancino, które pochodzi od „krzywy” lub „okaleczony” (mancus) i jest również używane w znaczeniu oszukańczym lub nieuczciwym. W języku rosyjskim nazwanie leworęcznym (levja) to zniewaga.

5. Wśród Eskimosów każda osoba leworęczna jest postrzegana jako potencjalny czarownik. W Maroku osoby leworęczne uważane są za s’ga, słowo, które oznacza albo diabła, albo osobę przeklętą.

6 .W Talmudzie Wódz Szatanów lub Książę Demonów nazywa się Samael, co jest związane z hebrajskim słowem oznaczającym lewą stronę, se’mol. Anioł Michał siedzi po prawej stronie Boga, a Samael po jego lewej stronie. To przypisywanie zła lewicy i dobra prawicy pojawia się w różnych formach na całym świecie.

7. Badania wykazały związek między urazem podczas ciąży lub podczas porodu a zwiększoną szansą na leworęczność.

8. Inkowie myśleli, że leworęczni są zdolni do leczenia i że posiadają magiczne zdolności. Północnoamerykańskie plemię Zuni wierzyło, że leworęczność oznacza szczęście.

9. Uważa się, że Herbert Hoover był pierwszym leworęcznym prezydentem, chociaż James Garfield potrafił pisać po grecku lewą ręką, a po łacinie prawą.

10. W tekstach o czarach w średniowiecznej Europie lewa ręka była używana do krzywdzenia lub przeklinania innej osoby. Aby wpłynąć na klątwę, czarownice zostały poinstruowane, aby cicho dotykały odbiorcy lewą ręką, co miało przekazać klątwę. Dodatkowo diabeł podobno daje zgromadzeniu błogosławieństwo lewą ręką, w przeciwieństwie do praworęcznego błogosławieństwa kościoła chrześcijańskiego. Chrzcił też lub namaszczał lewą ręką.

11. Testy przeprowadzone przez St. Lawrence University w Nowym Jorku wykazały, że było więcej osób leworęcznych z IQ powyżej 140 niż praworęcznych.

12. Asymetryczne wzorce zachowań człowieka obejmują stopę, oko i ucho, a także rękę. W każdym przypadku ludzie wykazują to samo prawostronne nastawienie, które wykazują w stosunku do leworęczności.

13. Leworęczność jest również nazywana mancynizmem, grzesznością romantyzmu i cackhanded. Inne kolokwializmy dla leworęcznych to: chybotliwy, kijoworęczny, zakapturzony, krzaczasty, bełkotliwy, południowy, sprytny i chytry.

14. Wykazano, że zwiększony poziom testosteronu w macicy zwiększa szanse na leworęczność. To może wyjaśniać korelację, która wydaje się istnieć między leworęcznością a niektórymi zaburzeniami immunologicznymi, ponieważ testosteron jest powiązany z zaburzeniami immunologicznymi.