Afryka

Marsa Alam – 10 ciekawostek

Marsa Alam

Marsa Alam to jedna z najsłynniejszych po Hurghadzie miejscowości wypoczynkowych w Egipcie. Znajduje się w południowo wschodniej części kraju i przyciąga turystów ekskluzywnymi hotelami oraz nocnym życiem. Jest to miejsce pożądane przez poszukiwaczy wrażeń, słońca i egzotycznej kultury.

1. Marsa Alam to dawna wioska rybacka, a jej nazwa oznacza „sławny port”. Znajduje się 270 kilometrów na południe od Hurghady i zyskuje turystyczną popularność, mimo że od kilku lat jest w trakcie rozbudowy. Dzieje się tak, dlatego, że nie ma tam jeszcze aż tylu turystów, co w popularniejszych kurortach egipskich.

2. Miasto słynie z tego, że można w nim jeszcze podziwiać dziką przyrodę, czego nie mogą zaproponować komercyjne kurorty.

3. W pobliżu znajdują się Park Narodowy, gaje palmowe oraz suche koryto rzeki. Nie ma tu ważnych zabytków, ale swoją popularność miasto zawdzięcza właśnie przyrodzie, w tym pięknej rafie koralowej.

4. Sharm El Luli, Marsa Mubarak czy Gorgonia Beach Resort to tylko kilka nazw plaż, które uchodzą za najpiękniejsze najbardziej zadbane w Egipcie, a znajdują się właśnie w Marsa Alam.

5. Okolica jest rajem dla fanów sportów wodnych, a z kolei rodziny z dziećmi mogą wybierać między parkami wodnymi, których również tutaj nie brakuje.

6. Turyści mogą również wybrać zakwaterowanie w kamiennym domu, który nawiązuje do tradycyjnych domów Egipcjan. Powstają w Marsa Alam kompleksy kwater ekologicznych oraz centra nurkowe dla miłośników snorkellingu.

7. Nie jest rzadkim widokiem w Marsa Alam rodzina żółwi zielonych czy delfiny pluskające się w wodzie. Dziewicze plaże i czysta woda powodują, że można tu obcować z naturą.

8. Tak jak w całym Egipcie, ceny na targach w Marsa Alam są parokrotnie wyższe dla turystów. Nie chodzi o wykorzystywanie, ale o cały rytuał negocjacji. Jeśli będziemy się targować, musimy kupić towar po niższej, ustalonej cenie. W przeciwnym razie urazimy sprzedawcę.

9. Lotnisko w Marsa Alam zostało otwarte w 2001 roku, dając turystom możliwość łatwego dostania się do kameralnej wioski egipskiej. Miasto jest też ze względu na położenie najlepszą bazą wypadową do największych atrakcji egipskich.

10. Wadi Hammamat to dolina, która prowadzi z wybrzeża do Nilu, a ściany kamieniołomów pokryte są licznymi inskrypcjami i obrazkami.