Ciekawostki

15 interesujących ciekawostek o Małgorzacie Musierowicz

Małgorzata Musierowicz
źródło: Emilia Kiereś / Wikipedia

Małgorzata Musierowicz jest jedną z najsłynniejszych w Polsce autorek książek dla dzieci i młodzieży, która zapisała się w historii jako twórczyni „Jeżycjady”. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jej temat.

1. Przyszła na świat w Poznaniu i ukończyła tam Wydział Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Nauk Plastycznych. Zaczęła jednak pisać książki, kiedy okazało się, że nie ma zleceń na grafiki.

2. We wczesnych latach pisała felietony do Tygodnika Powszechnego, które później zostały wydane w wersji książkowej jako „Frywolitki, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!!”.

3. W połowie lat siedemdziesiątych doszło do debiutu Małgorzaty Musierowicz. To właśnie wtedy ukazała się jej książka „Małomówny i rodzina”, która książkową propozycją dla młodzieży.

4. Od 1975 do 2018 roku wydawana była tak zwana „Jeżycjada”, czyli cykl powieści dla młodzieży. Nazwa cyklu nawiązuje do „Iliady” Homera, ale również do poznańskie dzielnicy Jeżyce. Cykl ten od kilku dekad cieszy się wielką popularnością i został przetłumaczony na wiele języków, w tym również na język japoński.

5. Małgorzata Musierowicz jest też autorką wielu książek dla młodszych dzieci, a na podstawie jej powieści „Kłamczucha”, „Kwiatu kalafiora” oraz „Idy sierpniowej” powstały filmy dla najmłodszych.

6. Akcja jej powieści młodzieżowych rozgrywa się w rzeczywiście istniejących miejscach w Poznaniu, dlatego najwięksi miłośnicy serii „Jeżycjada” mogą w tym mieście odnaleźć wiele opisywanych przez pisarkę miejsc.

7. „Małomówny i rodzina” nie był na początku uważany za początek jej najsłynniejszego cyklu, ale po wielu latach na prośbę fanów autorka zgodziła się go dołączyć do cyklu jako tom numer zero.

8. Dom przy ulicy Roosevelta 5 w Poznaniu jest bardzo często odwiedzany przez miłośników twórczości Małgorzaty Musierowicz, ponieważ to właśnie w nim miała mieszkać znana z cyklu książek rodzina Borejków.

9. Pisarka przez wiele lat sama mieszkała na poznańskich Jeżycach, a w związku z tym najłatwiej pisało jej się o miejscach, które doskonale znała. Jej mężem był Bolesław Musierowicz, który był architektem wnętrz. Poznali się na Akademii Sztuk Pięknych jeszcze w okresie studiów.

10. Małgorzata Musierowicz była siostrą Stanisława Barańczaka, który był polskim poetą, krytykiem literackim i jednym z najważniejszych reprezentantów Nowej Fali.

11. „Jeżycjada” już od kilku lat i decyzją sądu jest znakiem towarowym, a to oznacza, że z nazwy tej można korzystać wyłącznie za pozwoleniem pisarki.

12. W 1994 roku na wniosek polskich dzieci Małgorzata Musierowicz została Kawalerem Orderu Uśmiechu. Z kolei w 2008 roku została odznaczona Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt swojej twórczości.

13. Małgorzata Musierowicz ma czworo dzieci, a jedną z jej córek jest Emilia Kiereś, która jest znaną pisarką oraz tłumaczką.

14. Jej książka pod tytułem „Noelka” została wpisana na polską listę IBBY, czyli listę Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych.

15. Wielokrotnie była nagradzana z swoją twórczość literacką. Wśród nagród, które otrzymała, znajdują się na przykład Złote Koziołki.