Ciekawostki

10 Ciekawostek o Igrzyskach Olimpijskich

olimpiada
Flaga olimpijska

Bez wątpienia igrzyska olimpijskie należą do jednych z najstarszych imprez sportowych na świecie. Pierwsze „edycje” miały miejsce już w Starożytnej Grecji. Obecnie trudno jest sobie wyobrazić, by odbywająca się co cztery lata impreza nie miała miejsca.

Reprezentacji różnych dyscyplin sportowych bezustannie przygotowują się do tych zawodów, doskonale zdając sobie sprawę z prestiżu jakie niesie za sobą sam udział w igrzyskach. Dowiedzmy się jakie ciekawostki istnieją na temat igrzysk olimpijskich.

Igrzyska Olimpijskie w Londynie
Igrzyska Olimpijskie w Londynie

1. 776 roku p.n.e.

Historyczne źródła donoszą, że pierwsza edycja igrzysk olimpijskich odbyła się już 776 roku p.n.e. Był to jedyny okres, w którym zawieszano wszelkie konflikty i wojny.

2. Hoplites

Jedną z najdziwniejszych konkurencji w czasach starożytnych był hoplites, czyli bieg mężczyzn, którzy musieli pokonać dosyć długi dystans w pełnym uzbrojeniu. Biegli zatem z tarczą, włócznią i w hełmie.

3. Zamożne rodziny

Ciekawostką jest, że igrzyska były przeznaczone przede wszystkim dla sportowców z zamożnych rodzin. Nikt inny nie mógł sobie pozwolić na intensywne przygotowania do zawodów.

4. Starożytne igrzyska

Starożytne igrzyska były przeznaczone przede wszystkim dla mężczyzn, ponieważ zawodnicy na ogół występowali w całkowitym negliżu. Kobietom za podglądanie groziła kara śmierci.

5. Flaga olimpijska

Flaga olimpijska ma symbolizować różnorodność panującą na świecie. Projektant jednocześnie chciał podkreślić jedność, dlatego zastosował kolory, które pojawiają się na niemal wszystkich flagach państwowych.

6. Ogień olimpijski

Nieodłączną tradycją igrzysk olimpijskich jest przekazanie ognia olimpijskiego. Na przestrzeni lat miały miejsce jednak problemy. W 1976 ogień zgasił się ze względu na deszcz. Innym razem przyczyną był porywisty wiatr.

7. Symbol

Podczas otwarcia igrzysk olimpijskich wypuszczane są białe gołębie jako symbol pokoju.

8. Złote medale

Złote medale obecnie są jedynie pozłacane. Nie zawsze jednak tak było. Do 1912 roku zdobywcy pierwszych miejsc faktycznie otrzymywali medale wykonane w stu procentach ze złota.

9. Igrzyska letnie

Igrzyska letnie i zimowe są organizowane z dwuletnią przerwą ze względu na trudności finansowe, jakie nastręcza organizacja dwóch tak potężnych imprez w jednym terminie.

10. Reprezentacja Polski

Reprezentacja Polski po raz pierwszy pojawiła się na igrzyskach dopiero w 1924 roku.