10 najlepszych atrakcji w Lubuskim 2023

Łągów

W województwie lubelskim jest wiele miejsc wartych odwiedzenia. Oto 10 najciekawszych atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć w województwie lubuskim. Zobacz też nasze wpisy o ciekawostkach na temat Zielonej Góry oraz najlepsze atrakcje w Zielonej Górze.

1. ŁAGÓW – PERŁA ZIEMI LUBUSKIEJ

Malownicza wieś położona na wąskim przesmyku łączącym jeziora: Łagowskie oraz Trześniowskie. Największym atutem jest zabytkowa, najstarsza część miejscowości, w której znajduje się pochodzący z XV w. Zamek należący do zakonu joannitów. Obecnie jest w nim usytuowany hotel i ekskluzywna restauracja. Istnieje także możliwość wejścia na wieżę zamkową za niewielką opłatą. Z jej szczytu rozciąga się niezapomniany widok na pobliską okolicę.

2. UJŚCIE WARTY – PARK NARODOWY

Park „Ujście Warty” położony przy zachodniej granicy Polski, został utworzony w 2001 r., a swoim obszarem zajmuje powierzchnię 8074 ha. Park jest rajem dla miłośników ptaków i fotografii, bowiem miejsce to skupia bardzo dużą ilość ptaków nie tylko w czasie lęgowym, ale również w innych okresach: w trakcie migracji, czy pierzowiska. Istnieje możliwość wzięcia udziału w oprowadzaniu pod okiem przewodnika, które stwarza niepowtarzalną okazję do uchwycenia zwierząt w ich naturalnym środowisku.

3. MIĘDZYRZECKI REJON UMOCNIONY

Nazywany także Ostwall albo Festungsfront im Oder-Warthe Bogen, jest pozostałością po systemie niemieckich fortyfikacji. Ostwall zbudowano w latach 30. XX w. Najciekawszą częścią fortyfikacji są podziemne tunele wydrążone niedaleko Międzyrzecza, długością przekraczające 30 km. Główne kompleksy możliwe do odwiedzenia znajdują się w koło Pniewa oraz niedaleko Boryszyna. Ośrodki oferują różne trasy możliwe do przemierzenia pod powierzchnią ziemi, długa na 3 km i krótka o długości 1, 5 km w Pniewie oraz 5 km w tzw. Pętli Boryszyńskiej.

4. PARK MUŻAKOWSKI

Przepiękne założenie parkowe stworzone w pierwszej połowie XIX wieku pruski arystokrata Hermann von Pückler-Muskau, wpisane w 2004 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park znajduje się w dolinie Nysy pośród niesamowitych kolorowych jeziorek, niedaleko zamku w Bad Muskau. Ciekawostką jest, że 728 ha powierzchni obiektu podzielone jest na dwie części, jedną po stronie niemieckiej, drugą po polskiej. Wynika to z inicjatywy mającej na celu rewitalizację zniszczeń powojennych, której podjęły się oba państwa, czego efekty widzimy dzisiaj. Część polską i niemiecką łączą dwa zabytkowe mosty: Parkowy oraz Angielski.

5. LUBUSKI SZLAK WINA I MIODU

Inicjatywa powstała w 2007 r. w malowniczych winnicach w regionie lubuskim. Nie tylko można degustować unikalne, miejscowe wina z szlachetnych odmian jak Regent, Pinot Noir, Traminer, Saint Laurent oraz specjałów bazujących na winogronowych produktach, ale także co roku można stać się uczestnikiem obchodów Dni Zielonej Góry. W ramach wydarzenia celebrowane jest Święto Winobrania związane z zakończeniem zbiorów z winnic. Przez miasto przechodzi barwny korowód, na czele którego kroczy bóg – Bachus.

6. ZESPÓŁ POAUGUSTIAŃSKI W ŻAGANIU

Budynki średniowiecznego klasztoru odbudowane w XVIII w. w stylu barokowym. Kompleks uniknął większych uszkodzeń w czasie II wojny światowej, w przeciwieństwie do reszty miasta, które doszczętnie zniszczono. W skład kompleksu wchodzą gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz dawny klasztor, a także konwikt i spichlerz. Sercem obiektu jest biblioteka zdobiona freskami wybitnego śląskiego artysty Georga Neunhertza, który zaprojektował pomieszczenia sposób nie tylko piękny, ale również perfekcyjny pod względem akustyki – osoby stojące w jednym rogu sali mogą rozmawiać szeptem z innymi stojącymi w przeciwnym.

7. STRZELCE KRAJEŃSKIE

Miasteczko na północ od doliny Noteci, niedaleko Jeziora Górnego i Jeziora Dolnego. Nazwa pochodzi od łuczników, którzy przed laty zamieszkiwali gród wchodzący w skład kasztelanii santockiej. Wzdłuż murów obronnych rozciąga się deptak, warto wybrać się na spacer wokół starówki. Pierścień kamiennych obwarowań zachował się w bardzo dobrym stopniu. Ogromne wrażenie robi gotycka brama Młyńska znajdująca się na wschodzie, w której po II wojnie światowej miał swoją siedzibę dom kultury, a po remoncie od lat 80. XX w. szkoła muzyczna.

8. BULWAR NADWARCIAŃSKI W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

Nabrzeże Warty podzielono na kilka stref. W strefie relaksu, znajduje się pawilon przypominający igloo z ogródkiem letnim. Kolejnym elementem strefa wypoczynku z klatką dla ptaków i placem zabaw dla dzieci. Zaraz obok znajduje się strefa atrakcji, w której znajdziemy zegar słoneczny oraz niewielką sadzawkę. Przy kamienicy będącej zabytkiem z 1900 r. ustalono strefę kultury, w której znajdziemy min. dzieła wykonane przez artystów. Wschodni fragment bulwaru zakończony jest rzeką, którą wieńczy molo oraz przystań cumownicza. Najlepiej wybrać się tam po zmroku, ponieważ całości dopełniają pływające na rzece podświetlone fontanny.

9. SKANSEN W OCHLI

Niedaleko Zielonej Góry usytuowany jest piękny skansen. Zgromadzono w nim różne typy pozostałości ludowych z czterech sąsiadujących ze sobą regionów etnograficznych: Dolnego Śląska, Zachodniej Wielkopolski, Wschodnich Łużyc, obszaru środkowo – lubuskiego i Bukowiny. Z pośród zabytków wyróżniają się szczególnie dwa unikatowe obiekty: wieża winiarska z XVIII w. z Budachowa i najstarsza w Polsce drewniana chata z Potrzebowa datowana na 1675 rok. Co ciekawe, w zabudowie wykorzystano historyczny układ dróg, pól, łąk i lasów.

10. MINI ZOO W MOSTKACH

Za wsią Mostki jadąc w kierunku Świecka znajduje się park rozrywki dla najmłodszych. Na kilkunastu hektarach utworzono mini zoo z wieloma egzotycznymi zwierzętami. Mini Zoo jest bezpłatne, a zwierzęta można dotknąć, pogłaskać, obserwować ich karmienie, czy zabawy. Mają również stworzone bardzo dobre warunki do życia w postaci sporych wybiegów, towarzystwa pobratymców i zadbanego terenu. Odwiedzając zoo nie sposób przegapić stworzonego z myślą o dzieciach Parku Rozrywki zwanego „PORTLANDEM”. Na dzieci czekają: dmuchany zamek do skakania i zabaw, figury dinozaurów, czy trampolina. Rodzice natomiast mają w tym czasie chwilę na relaks i odpoczynek.

Czytaj dalej: Najlepsze atrakcje w Lubuskim

4.8/5 - (liczba ocen: 29)

Liczba komentarzy: 1

  • Zielona Góra. Przepiękne i co najważniejsze nie zniszczone w trakcie obu wojen światowych miasto. Zielonogórskie stare miasto jest nie tylko piękne, ale i unikatowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.