Polska

10 Ciekawostek o Zielonej Górze

ulice miasta

Zielona Góra to największe miasto województwa lubuskiego, które wraz z Sulechowem i Nową Solą tworzy tak zwane Lubuskie Trójmiasto. Mieszka w nim około 140 tysięcy ludzi, a ponadto stanowi atrakcyjny punkt na mapie Polski. Dlaczego miasto to nazywane jest polską stolicą wina i które zabytki warto zobaczyć podczas wycieczki?

1. Województwo lubuskie słynie z produkcji wina, dlatego też jego stolica nazywana jest polską stolicą wina. W mieście znajduje się też muzeum poświęcone temu trunkowi, a na dodatek patronem miasta jest papież i męczennik, święty Urban, który jest również patronem winiarzy.

2. Nazwa miasta świetnie współgra z tym, co w nim zastaniemy. Ponad połowa jego terenu to tereny zielone.

3. Zielona Góra uzyskała prawa miejskie w pierwszej połowie czternastego wieku. W średniowieczu znajdował się tu najprawdopodobniej zamek, który uległ całkowitemu zniszczeniu w jednym z pożarów, które często trawiły zabudowę miasta na przestrzeni wieków.

4. W drugiej połowie dziewiętnastego wieku w mieście powstała linia kolejowa, dzięki której powstało połączenie z najważniejszymi miastami Prus, a podczas drugiej wojny światowej w mieście funkcjonowało kilkanaście obozów pracy, w których naziści wykorzystywali polską siłę roboczą.

5. W 1950 Zielona Góra została stolicą nowego województwa i od tamtej pory rozpoczął się jej szybki rozwój. Powstało mnóstwo zakładów przemysłowych oraz Uniwersytet Zielonogórski. Przez ponad dwadzieścia lat w mieście odbywał się Festiwal Piosenki Radzieckiej.

6. W Zielonej Górze znajduje się jedyna w Polsce Palmiarnia, w której wnętrzu znajdziemy restaurację i kawiarnię. Miejsce to położone jest na szczycie Winnego Wzgórza, skąd można podziwiać panoramę miasta.

7. KronoZegar znajduje się we wspomnianej palmiarni i jest jednym z największych zegarów o drewnianej konstrukcji w całej Europie. Jego budowa trwała pół roku, konstrukcja mierzy dziesięć metrów i waży dwie tony.

8. Oryginalny ratusz zielonogórski powstał w piętnastym wieku, jednak uległ zniszczeniu oraz przebudowie. Jego obecny wygląd zawdzięczamy dziewiętnastowiecznym projektom, a dziś znajdują się w nim Rada Miasta oraz Urząd Stanu Cywilnego.

9. Przy Placu Pocztowym zobaczyć można Wieżę Łazienną. Kiedyś pełniła ona funkcję bramy miasta oraz punktu obserwacyjnego. Jej nazwa nawiązuje do łaźni, która znajdowała się nieopodal.

10. W Zielonej Górze znajdowały się słynne zakłady Gremplera, który wyprodukował pierwsze w Niemczech wino musujące. Poza nimi w mieście działało jeszcze sześć innych wytwórni win.