Polska

10 najlepszych atrakcji w Zielonej Górze

Zielona Góra

Zielona Góra to największe miasto województwa lubuskiego położone w zachodniej Polsce. Wbrew pozorom jest to miejsce, które ma naprawdę dużo do zaoferowania nie tylko swoim mieszkańcom, ale także turystom.

Zobacz też -> Najlepsze atrakcje w Zielonej Górze

Przyciągają ich tam głównie niezwykłe walory krajobrazowe, architektoniczne i historyczne. Na które miejsca warto zwrócić szczególną uwagę?

1. PALMIARNIA

Zielonogórska Palmiarnia jest jednym z najbardziej znanych i charakterystycznym miejsc w mieście. Znajduje się na szczycie Winnego Wzgórza, przez co niejako góruje nad miastem. Miejsce to od początku swojego powstania cieszyło się dużą popularnością wśród odwiedzających, dlatego przez lata konieczne było przeprowadzenie kilku remontów i powiększenie budynku. Warto zajrzeć tam przy okazji wizyty z mieście.

2. KONKATEDRA ŚW. JADWIGI

Konkatedra Św. Jadwigi to późnogotycki kościół należący do najstarszych zabytków w mieście. Jego historia jest równie długa, jak burzliwa i oczywiście ciekawa. Obecnie podziwiać można gotyckie, renesansowe i klasycystyczne detale, w tym piękny barokowy chór ozdobiony wizerunkami świętych.

3. SKANSEN W OCHLI

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z siedzibą w Ochli to placówka naukowo-badawcza i oświatowa powstała w 1982 r. na miejscu Zielonogórskiego Parku Etnograficznego. Gromadzeniem i naukowym opracowywaniem eksponatów w muzeum zajmują się cztery działy: dział budownictwa ludowego, dział kultury technicznej, dział strojów i tkanin oraz dział sztuki. Na obszarze skansenu znajduje się prawie 8 000 zabytków kultury ludowej i eksponatów, w tym ponad 100 obiektów nieruchomych.

4. RATUSZ

Zielonogórski Ratusz znajduje się na Starym Rynku. Budynek ukończony został w XVI wieku. Jest to ciekawy budynek, wewnątrz którego znajduje się obecnie Urząd Stanu Cywilnego i obraduje Rada Miasta.

5. STARE MIASTO

Początki Starego Miasta w Zielonej Górze sięgają XIII w. Na początku pojawił się tam prostokątny rynek, od którego odchodziło sześć uliczek, całość zaś otaczały mury miejskie. Z czasem miasto zaczęto rozbudowywać, jednak jego charakterystyczny średniowieczny układ pozostał czytelny. Na Starym Mieście mnóstwo jest urokliwych uliczek oraz innych zakamarków, w których aż chce się zgubić.

6. KOŚCIÓŁ MB CZĘSTOCHOWSKIEJ

Kościół MB Częstochowskiej to charakterystyczna budowla na planie krzyża, zachwycająca nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Warto tam zwrócić uwagę na ołtarz główny z 1749 r., rokokową chrzcielnicę z 1755 r., ambonę z połowy XVIII w. i ciekawe organy z 1906 r.

7. MUZEUM DAWNYCH TORTUR

Ciekawą atrakcją, wartą odwiedzenia podczas wizyty w Zielonej Górze jest także Muzeum Dawnych Tortur, będące jedną ze stałych ekspozycji Muzeum Ziemi Lubuskiej. Muzeum to poszczycić się może największą w Polsce wystawą ukazującą stosowanie prawa karnego, system wymierzania kar oraz metody tortur w średniowieczu i w czasach nowożytnych.

8. BACHUSKI

Wrocław słynie ze swoich Krasnali, w Gnieźnie na dobre rozmieściły się Króliki, w Gdańsku zaś podczas spacerów natrafić możesz na Lwa… Zielona Góra ma natomiast swoje Bachuski. Bachuski to dzieci boga Bachusa, którego pomnik także znaleźć można w mieście – w końcu jest on bogiem wina, a to właśnie z produkcji wina i winobrania słynie Zielona Góra (jest przy tym najdalej na północ wysuniętym miastem w Europie, w którym uprawia się winorośl). Jest ich już ponad 30, lecz liczba ta stale rośnie. Urocze pomniki (noszące równie urocze imiona – na przykład Mzkuś, Ciekawek, Odpadek czy Winolubikus) znajdują się w wielu ciekawych z turystycznego punktu widzenia miejscach, na przykład pod Ratuszem, przy Palmiarni czy przy reliktach na Rynku. Podążanie ich śladem to ciekawy sposób na zwiedzanie i duża atrakcja, zwłaszcza dla dzieci. Pomocna w odnajdywaniu kolejnych pomników może być specjalna mapa, którą zakupić można w Centrum Informacji Turystycznej albo pobrać ze strony internetowej poświęconej szlakowi.

9. WINNE WZGÓRZE

Pozostając w temacie wina nie można nie wspomnieć o wizycie na Winnym Wzgórzu. Znajduje się ono niedaleko starego miasta, na ulicy Podgórnej. Wzniesienie porośnięte jest winoroślą, co czyni je niezwykłą pod wieloma względami atrakcją – jest to bowiem zajmująca powierzchnie 3, 2 ha winnica z ponad 200 letnią tradycją, znajdująca się w samym centrum polskiego miasta. Samo wzgórze jest dodatkowo bardzo przyjemnym miejscem na spacery, rozciąga się też stamtąd piękna panorama na miasto. Na szczycie znajduje się także wspomniana już wcześniej Palmiarnia.

10. ŚWIĘTO WINOBRANIA

Winorośl zaczęto uprawiać w okolicach Zielonej Góry już w XIV wieku, nic więc dziwnego, że jednym z największych i najważniejszych wydarzeń odbywających się w regionie jest Święto Winobrania, któremu towarzyszą imprezy muzyczne, taneczne, filmowe i sportowe. Aktualne informacje na temat wydarzenia znaleźć można na jego oficjalnej stronie internetowej. Przy okazji winnych wycieczek po mieście warte odwiedzenia jest także jedyne w Polsce Muzeum Wina, gdzie przedstawiono dzieje trunku, tajniki uprawy winorośli oraz sposoby wytwarzania wina, a zobaczyć można także pamiątki winiarskiej przeszłości regionu czy kolekcję pięknych szkieł.

Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci które znajdziemy w Zielonej Górze