Ameryka PołudniowaCiekawostki

Ciekawostki, informacje i fakty o mieście Lima w Peru

Lima jest stolicą i jest uważana za najważniejsze i największe miasto Peru. 75% peruwiańskiej gospodarki jest zlokalizowane w Limie. Miasto to jest przemysłowym i finansowym centrum Peru i jednym z najważniejszych ośrodków finansowych w Ameryce Łacińskiej.

Historyczne centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lima jest miastem o dużej różnorodności kulturowej, dlatego też jest tu wiele muzeów.

Ruch w Limie jest jednym z najgorszych w Ameryce Łacińskiej. Nie jest to miasto o największym natężeniu ruchu – Bogota i Mexico City zdecydowanie mają większy ruch, ale ruch w Limie jest najbardziej chaotyczny. Prawie nikt nie trzyma się całkowicie zasad i większość kierowców nawet się nimi nie przejmuje.

Lima jest piątym co do wielkości miastem Ameryki Łacińskiej, za Meksykiem, Sao Paulo, Buenos Aires i Rio de Janeiro.

Kiedy generał San Martin ogłosił niepodległość Peru w 1821 roku, Lima stała się stolicą Republiki Peru. Przez lata Lima charakteryzowała się stałym rozwojem urbanistycznym.

W zimie jest to głównie mgliste miasto z szarym niebem.

Tutaj prawie nigdy nie pada.

Miasto jest zbudowane na pustyni.

Miasto zostało założone 18 stycznia 1535 roku przez hiszpańskiego konkwistadora (Francisco Pizarro. Nazwał je „La Ciudad de los Reyes” (Miasto Królów). Stało się ono stolicą i najważniejszym miastem. Po wojnie o niepodległość Peru stało się stolicą Republiki Peru.

W 1950 r. wybudowano Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Pracy i Ubezpieczeń Szpitalnych oraz Stadion Narodowy.

Lima jest drugim co do wielkości miastem zbudowanym na pustyni po Kairze w Egipcie. Otrzymuje 80%wody z rzeki Rimac, która przepływa przez centrum Limy. Cywilizacje przed podbojem Hiszpanii rozpoczęły budowę kanałów wodnych 2000 lat temu, mktóre są nadal używane do dziś.

Bank Światowy definiuje Peru jako kraj o średnio-wysokim dochodzie, jednak jego stolica, Lima, nie jest wolna od ubóstwa. Licząca ponad 10 milionów mieszkańców Lima jest dotknięta dużą rozbieżnością w dochodach. Wskaźnik ubóstwa w Limie wynosi obecnie 13,3 %, czyli o 2,3 % więcej niż w 2016 r. Jednak w porównaniu z innymi peruwiańskimi regionami miejskimi, wskaźnik ubóstwa w Limie jest najniższy. W Peru wskaźnik ubóstwa wynosi 3,8 procent, co definiuje się jako niemożność zakupu koszyka podstawowych produktów żywnościowych i napojów. Jednak w Limie wskaźnik ten wynosi zaledwie 0,7%, co jest wartością niższą niż 1,2% przeważające w innych miastach Peru.

Zanim Lima stała się najważniejszym wicekrólestwem w hiszpańskim imperium, terytorium to było kontrolowane przez człowieka o imieniu Taulichusco, który nadzorował wszystko ze swojego domu zbudowanego dokładnie tam, gdzie stoi obecny pałac prezydencki. W

Niektórzy mówią, że najmniejsza kaplica na świecie nosi nazwę Cross Island Chapel i znajduje się w Oneida w Nowym Jorku. Jednak kaplica Matki Bożej Różańcowej w dzielnicy Rimac w centrum Limy jest nadal nazywana przez peruwiańskich wiernych najmniejszym kościołem na świecie, ponieważ posiada wszystkie cechy normalnego rozmiaru kościoła: ołtarz główny, sklepienie, wieże, obrazy i ambonę.

Lima zajmuje powierzchnię 2700 km2 i ma linię brzegową o długości 80 km.

Miasto jest połączone z peruwiańską centralną autostradą, która przemierza malownicze krajobrazy.

Dla zaawansowanych technologicznie turystów dostępny jest bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu w Parque Central de Miraflores.