CiekawostkiPolska

Ciekawostki o Białej Piskiej

Biała Piska
źródło: PanSG / Wikipedia

Biała Piska to niewielkie miasto w Polsce, usytuowane w województwie warmińsko-mazurskim, które powstało ponad pięćset lat temu. Swoją popularność zawdzięcza urokowi, który powoduje, że turyści czują, jakby w mieście czas już dawno się zatrzymał. Poznajcie ciekawe informacje i ciekawostki o konstytucji Białej Piskiej.

1. Przed powstaniem miasta w 1428 roku, na jego miejscu stała osada pruska o nazwie Gayle, co było nawiązaniem do słowa „gaylis”, czyli „biały”.

2. W szesnastym i siedemastym wieku Biała Piska stała na trasie ważnego szlaku handlowego, dlatego miasto tętniło życiem. Odbywały się tam również jarmarki bydła.

3. W 1656 roku, podczas potopu szwedzkiego, wieś została spalona przez Tatarów pod wodzą hetmana Wincentego Aleksandra Korwina Gosiewskiego. Kolejnym kataklizmem, jaki spadł na tę miejscowość, była epidemia dżumy.

4. W 1722 roku król pruski, Fryderyk Wilhelm I, nadał prawa miejskie osadzie, która funkcjonowała już pod nazwą Bialla. Żyło w niej wówczas około sześciuset mieszkańców.

5. W 1883 roku wybudowano linię kolejową na trasie Ełk-Pisz, dzięki czemu miasto błyskawicznie rozwinęło się pod koniec XIX wieku i dumnie wkroczyło w wiek XX.

6. W 1871 roku Bialla znalazła się w granicach Niemiec i aż do 1938 roku nosiło swoją zgermanizowaną nazwę, a dopiero naziści zmienili ją na Gehlen, a chwilę później – Gehlenburg.

7. Cztery dni po ataku III Rzeszy na Polskę na dworcu w Białej Piskiej ostrzelany został niemiecki pociąg, który przewoził broń i ekwipunek wojskowy. Czynu tego dokonał polski pilot z eskadry rozpoznawczej, lecąc samolotem „Karaś”.

8. Biała Piska została włączona do Polski w 1946 roku, rok po zakończeniu drugiej wojny światowej.

9. Atrakcją miasta jest jego niepowtarzalny klimat, który zawdzięcza małomiasteczkowej architekturze typowej dla końca XIX wieku. Biała Piska wygląda jak gotowa scenografia do filmu przedstawiającego co najmniej trzy ostatnie epoki.

10. W centrum miasta znajduje się rynek z ratuszem, a samo miasto jest połączone siecią dróg z mnóstwem wsi. Jest to jedno z najbardziej malowniczych miasteczek na mazurach.