Ciekawostki

10 Ciekawostek o Libercu

Liberec z lotu ptaka
fot. Thalion77~commonswiki / Wikipedia

Liberec to miasto w północnych Czechach i stolica kraju libereckiego, które stanowi jednocześnie ważny ośrodek sportów zimowych. Miejscowość ma bogatą historię i liczne atrakcje, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Oto kilka ciekawostek na temat Liberecu.

1. Historia

Pierwsze wzmianki o osadzie w tym miejscu pochodzą z XIV wieku. Właściciele miejscowości bardzo często zmieniali się na przestrzeni stuleci, a prawa miejskie osada otrzymała dopiero w drugiej połowie XVI wieku.

2. Najludniejsze miasto

W XIX i XX wieku Liberec było po Pradze drugim najludniejszym miastem w Czechach. Stało się tak dzięki dynamicznemu rozwojowi przemysłu.

3. Czechy i Słowacja

Miasto bardzo podupadło po drugiej wojnie światowej, kiedy przesiedlano niemieckich mieszkańców. Stanowili oni wcześniej trzon gospodarczy i kulturalny miasta. Liberec odzyskał sporo świetności, kiedy Czechy i Słowacja stały się dwoma osobnymi państwami.

4. Stary zamek

Stary zamek w Libercu został zbudowany w drugiej połowie XVI wieku w stylu renesansowym. Strop jego kaplicy pokrywają atrakcyjne kasetony, a oratorium opiera się na imponujących kolumnach.

5. Łaźnie miejskie

Wielką atrakcją Libercu są łaźnie miejskie, które wzniesiono w 1902 roku. Neorenesansowa budowla cechuje się wyjątkowo atrakcyjną fasadą i służyła mieszkańcom miasta do lat osiemdziesiątych XX. Obecnie swoje siedziby mają tutaj instytucje kulturalne.

6. Ještěd

W niewielkiej odległości od miasta znajduje się Ještěd, czyli góra, na szczycie której znajdują się hotel, kawiarnia i restauracja. Na zboczach znajdują się trasy narciarskie. Wygodnym sposobem na dostanie się do góry jest kolejka linowa.

7. Motoryzacja

Wielbiciele motoryzacji będą zachwyceni, mogąc odwiedzić Muzeum Techniki. W kompleksie zgromadzono pokaźną ilość starych i nowych samochodów.

8. Muzeum Techniki

Niedaleko od centrum znajduje się również dom urodzin Ferdinanda Porsche. Obecnie gmach jest muzeum poświęconym konstruktorowi, w którym można zobaczyć mnóstwo przedmiotów związanych z nim i jego rodziną.

9. Wille

Przy ulicy Masarykowej w Libercu znajdują się przepiękne wille, które zachwycają nie tylko miłośników architektury. Jest to popis architektury willowej z przełomu XIX i XX wieku. Zdecydowanie warto wybrać się na długi spacer w te okolice.

10. IQ Landia

Spośród współczesnych obiektów wielką popularnością cieszy się centrum nauki IQ Landia. Jest to miejsce, w którym godziny mogą spędzić zarówno dorośli, jak i dzieci, świetnie bawiąc się podczas poznawania praw fizyki i innych sekretów nauki.